Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Więcej...

INFORMACJE

2014-11-19

Ekrany nie zostały załatwione


Od 2 lat mieszkańcy Osiedla Gajerek przekonani są, że wzdłuż linii kolejowej staną nie pełne, a przezroczyste ekrany dźwiękochłonne. Okazuje się jednak, że dziś te ustalenia już nie obowiązują! Kolej twierdzi, że negocjuje z ratuszem, by zapłacił za zmianę w projekcie. A burmistrz Iławy? Nie przyjmuje tego do wiadomości i składa protest.
Mieszkańcy ul. Nowomiejskiej w Iławie zaczęli protestować w połowie 2012 roku, kiedy dowiedzieli się, że wzdłuż linii kolejowej naprzeciw ich domów zostaną zbudowane 4-metrowe ekrany dźwiękochłonne w całości wypełnione aluminiowymi kasetami.

W efekcie mieszkańcy Gajerka oraz podróżni przejeżdżający pociągami przez Iławę, straciliby widok na wizytówkę miasta – jezioro Mały Jeziorak oraz Stare Miasto na drugim brzegu.


BURZLIWE SPOTKANIE

Ówczesny radny miejski Roman Przybyła zorganizował w tej sprawie (poruszono też inne problemy) spotkanie mieszkańców osiedla z przedstawicielami ratusza. Zaproszono m.in. burmistrza Włodzimierza Ptasznika i ówczesnego przewodniczącego rady Romana Groszkowskiego.

Podczas spotkania mieszkańcy mieli sporo żalu do władz. Zarzucali, że już w 2008 roku zwracali się do ratusza, by planowane ekrany zastąpić wysoką zielenią (wtedy nie wiedzieli jeszcze, jak wysokie będą ekrany). Po drugie, pytali dlaczego władze nie poinformowały ludzi, co dokładnie ma zostać zbudowane na ich osiedlu.

Burmistrz w ogóle nie odniósł się do tego, dlaczego nie odpowiedział ludziom w sprawie wysokiej zieleni. Za to powiedział, że informacje o planowanej budowie ekranów podano w odpowiednim urzędowo czasie na tablicy ogłoszeń ratusza i w internetowym Biuletynie Informacji Publicznej.

Problem w tym, że tego typu obwieszczenia, to nic innego, jak tylko kilka zdań o tym, że jeżeli ktoś chce poznać szczegóły jakiejś inwestycji, to musi przyjść do urzędu i przeczytać dokumenty.

– Pan sobie z nas kpi, panie burmistrzu – skwitował Eugeniusz Muc.

– Jak trzeba płacić podatki to przychodzi goniec i się przypomina. A gdy zapadają ważne dla nas decyzje, to nikt nas o tym nie informuje. My się na internecie nie znamy. Wysłanie listu do każdego mieszkańca ulicy, to chyba nie taki duży wydatek? – pytała Wanda Otremba.

Niedługo później władze miasta spotkały się z przedstawicielami PKP, którzy zadeklarowali, że wzdłuż ul. Nowomiejskiej staną ekrany w dolnej części wypełnione, a w górnej przezroczyste. Na tym sprawa ucichła…


KOLEJ NEGOCJUJE,
WŁADZE PROTESTUJĄ

Niedawno anonimowy mężczyzna poinformował naszą redakcję, że uzgodnienia pomiędzy koleją a ratuszem już nie obowiązują i na ul. Nowomiejskiej staną 4-metrowe ekrany wypełnione w całości! Rzecznik gdańskiego oddziału Polskich Linii Kolejowych (PLK) potwierdziła nam te informacje, ale nie sprecyzowała, dlaczego kolej wycofała się z poprzednich deklaracji.

– Zgodnie z postanowieniami decyzji środowiskowej oraz opracowanym projektem budowlanym, dla którego uzyskano decyzję o pozwoleniu na budowę, zobowiązani jesteśmy do budowy ekranów dźwiękochłonnych pełnych o wysokości 4m – informuje Ewa Symonowicz-Ginter. – Aktualnie trwają rozmowy między przedstawicielami PLK a Urzędem Miasta w Iławie odnośnie możliwości sfinansowania przez władze samorządowe zamiany części paneli pełnych na przezroczyste.

Czyli kolej mówi jasno: „Iława chce półprzezroczystych paneli – niech zapłaci”. A jakie stanowisko w tej sprawie ma ratusz?

– Gdy tylko dotarły do nas takie informacje, złożyliśmy protest. Czekamy na wyjaśnienia – odpowiedział nam burmistrz Ptasznik. – Wielokrotnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że ekrany będą w części przezroczyste. Zapewnienia te zostały złożone na piśmie. Gdyby stało się inaczej, byłby to skandal. Nie widzę powodu, dla którego miałoby się to nagle zmienić. Sprawa nie jest zamknięta.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Sierpień 2012. Mieszkańcy osiedla Gajerek
spotkali się z władzami miasta Iławy, aby zaprotestować
przeciwko budowie ekranów dźwiękochłonnych
wzdłuż ul. Nowomiejskiej


Niedługo po spotkaniu z mieszkańcami,
włodarze Iławy spotkali się z przedstawicielami kolei.
Później burmistrz Włodzimierz Ptasznik (z lewej)
zapewniał mieszkańców, że doszło do porozumienia,
a ekrany w górnej części będą przezroczyste


Iława. Budowa ekranów przy ul. Nowomiejskiej
rozpoczęła się dawno temu, ale nie została dokończona.
Dziś wiemy już, że ustalenia sprzed dwóch lat nagle
przestały obowiązywać. Ekrany nie będą przezroczyste
nawet od połowy wysokości (w górę).

Ekrany przy torach jednak powstają
czytaj artykuł...

  2014-11-19  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103800146REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.