Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2008-11-05

Wyspa: Oszlifujemy diament


Baltica Project Management to pierwsza firma, której zamiast kupna wystarcza do zainwestowania dzierżawa wyspy Wielka Żuława. Trzech menadżerów: Mariusz Biesiacki, Adam Pacześniak oraz Robert Praski, zaproponowało Iławie kompleks medyczno-sportowo-rekreacyjny.


JUSTYNA JASKÓLSKA: – Jakie plany mają panowie wobec wyspy Wielka Żuława w Iławie?

MARIUSZ BIESIACKI, inżynier inżynierii środowiska: – Trzonem inwestycji jest klinika chirurgii ogólnej i specjalistycznej. To na niej opieramy cały projekt i to właśnie klinika ma generować ruch na wyspie. Znaleźliśmy już inwestora na ten obiekt, z którym prowadzimy obecnie rozmowy.

ROBERT PRASKI, inżynier planistyki: – Klimat kliniki będzie raczej sanatoryjny niż szpitalny. Pacjenci będą spędzać tam sporo czasu, dlatego między innymi dla ich rodzin i opiekunów mają być przygotowane różne atrakcje, takie jak pole golfowe, aquapark, SPA czy też korty tenisowe.

ADAM PACZEŚNIAK, architekt: – Proponujemy również zaplecze dla rodzin rekonwalescentów. Będzie bowiem na wyspie 3-gwiazdkowa baza hotelowa.

– Ile hoteli ma powstać? Wstępnie była mowa o czterech.

A.P.: – Trudno to na dziś określić. Najważniejsza jest liczba miejsc, a to już zależy od inwestorów. Liczymy w przyszłości na powrót ludzi, którzy leczyli się w tej klinice.

– Czy inwestorzy będą reprezentować kapitał polski czy zagraniczny?

R.P.: – Raczej zagraniczny, ale nie wykluczamy również rodzimych inwestorów.

M.B.: – Rozpoczęliśmy wśród inwestorów promocję tego regionu. To wyjątkowe miejsce, oczarowało nas. Wierzymy, że jeśli uda się to, co planujemy, skorzysta na tym wiele osób, a miasto będzie miało dochód z dzierżawy. Również innym usługodawcom w mieście przybędzie klientów-turystów. Wielu mieszkańców Iławy znajdzie na wyspie pracę. Po prostu wyspa i miasto odżyje.

– Jak będzie z dostępnością wyspy dla nie-turystów i nie-pacjentów, choćby dla mieszkańców Iławy?

R.P.: – Nie chcemy wyspy dla nikogo zamykać, jej atrakcje będą ogólnodostępne. To będzie obopólna korzyść: wyspa korzystać będzie z miasta, miasto z wyspy!

– Co się stanie z prywatnymi ośrodkami wypoczynkowymi na wyspie?

M.B.: – Zostaną wkomponowane w nasze plany. Nie będziemy niczego likwidować. Tak samo potraktujemy przyrodę na tym terenie. W większości drzewostan pozostanie bez zmian, bo to przecież dodatkowy walor wyspy.

R.P.: – Stworzymy alejki spacerowe, ścieżki rowerowe, konne. Będzie również funkcjonowała hipoterapia. Znajdujący się na wyspie relikt staropruskiej osady również pozostanie w stanie nienaruszonym. W dalekiej przyszłości być może wyeksponujemy go jako dodatkową atrakcję turystyczną i ściągniemy archeologów.

– Jak widzicie transport między miastem a wyspą oraz uzbrojenie wyspy w kanalizację?

M.B.: – Transport będzie wyłącznie wodny. Nie planujemy mostu. Na wyspie nie będzie ruchu spalinowego. Jako zarządcy zorganizujemy przejazd tramwajem wodnym, być może dołączą inni przewoźnicy. To może być kurs z wieloma przystankami również w mieście.

R.P.: – Na terenie kliniki będzie funkcjonowało lotnisko dla śmigłowców. To niezbędne do ekspresowego transportu.

– Wierzycie panowie w powodzenie swojego przedsięwzięcia?

M.B.: – Jak najbardziej. Wiemy, że na tym nikt nie straci. Burmistrz i radni to ludzie otwarci, z szerokimi horyzontami. Naprawdę chcą zrobić dużo dobrego dla iławian. Wiedzą, że wyspa cały czas pozostanie w rękach miasta. Nie ma zagrożenia, że zostanie odcięta od Iławy. Wręcz przeciwnie. Chcemy także, by jakiś element festiwalu Złota Tarka, na którym byliśmy obecni w tym roku i bardzo nam się spodobał, odbywał się na wyspie.

R.P.: – W tym pomyśle jest nie tylko wiara, ale i pewność, za którą stoi nasze długoletnie doświadczenie. Wiele lat przebywałem w Stanach Zjednoczonych, budowałem kasyna, hotele, kompleksy kulturalno-wypoczynkowe. Wiem, że w Polsce też na tego typu projekty jest już zapotrzebowanie. Kolega Mariusz budował m.in. Złote Tarasy, ma także wiele lat doświadczenia za sobą w zarządzaniu projektami. Adam ma za sobą wiele ciekawych projektów, które zaprojektował, choćby takie jak Wrota Mazur czy Galeria Jeziorak. Nie jesteśmy ludźmi znikąd.

– Kiedy zaprezentują nam panowie projekty, wizualizacje? Władze miasta podobno już je widziały na specjalnym spotkaniu…

M.B.: – Będziemy powściągliwi, dopóki nie otrzymamy konkretnej odpowiedzi od władz miasta. Mamy nie najlepsze doświadczenia z przeszłości i teraz jesteśmy ostrożni. Jeśli władze przychylą się do naszego projektu, wówczas udostępnimy wszelkie materiały i poinformujemy o szczegółach.

R.P.: – Najpierw korekta. Nie było to jakieś specjalne spotkanie. Rozmawialiśmy o tym projekcie przelotnie i musieliśmy przecież przedstawić naszą koncepcję władzom miasta. Teraz w porozumieniu z burmistrzami planujemy przedstawić ją miastu na sesji otwartej. Od zgody i zaangażowania miasta zależy powodzenie tego projektu.

– Jak długo może potrwać proces inwestycyjny?

R.P.: – Od zgody miasta na projekt, do rozpoczęcia budowy minie kilka lat. Dwa zajmie zdobycie samych zezwoleń, załatwienie formalności. Kolejnych 5-6 lat zajmie proces budowlany. W Kurierze napisała pani, że Wielka Żuława to perełka Iławy. Ale kto z niej korzysta? Przecież to w przeważającej większości leżący odłogiem nieużytek. Teraz to jedynie nieoszlifowany diament, który postaramy się wspólnie z władzami miasta i jego mieszkańcami oszlifować.


  2008-11-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102748047



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.