Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2024-05-07

20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?


1 maja 2024 roku minęło 20 lat, odkąd wstąpiliśmy do Unii Europejskiej. Aż trudno uwierzyć, jak bardzo w tym czasie zmieniło się nasze województwo warmińsko-mazurskie.

Ostatnie 20 lat to czas dynamicznego wzrostu i rozwoju społeczno-gospodarczego. Dzięki obecności na wspólnym europejskim rynku polskie produkty mogą bez przeszkód trafiać na rynki państw Wspólnoty i śmiało konkurować jakością z innymi produktami europejskimi. Dowód osobisty pozwala nam swobodnie przekraczać granice państw w strefie Schengen.

Ale, co najważniejsze, dzięki energii, wewnętrznej determinacji i wsparciu funduszy europejskich możemy realizować nasze pasje i ambicje, zwiększać dobrobyt i zmieniać nasze otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele.

Poprawiliśmy stan techniczny oraz bezpieczeństwo i warunki żeglugi na szlaku wodnym Wielkich Jezior Mazurskich. W efekcie zwiększyliśmy jego przepustowość i ograniczyliśmy zanieczyszczenie środowiska. Realizując tę inwestycję, która była jednym z najbardziej kosztownych przedsięwzięć z udziałem funduszy unijnych w naszym regionie, postawiliśmy na dalszy odpowiedzialny rozwój turystki na Mazurach. Pozwala nam to przyjąć większą liczbę turystów oraz podnieść jakość żeglugi bez uszczerbku dla środowiska naturalnego.

Poprzez budowę liczącej ponad 300 km Mazurskiej Pętli Rowerowej (MPR) poszerzyliśmy ofertę turystyczną regionu. Na MPR składają się zarówno trasy szutrowe, asfaltowe, gruntowe, ale są i tzw. „kocie łby”. Na całej długości tras przygotowano 18 Miejsc Obsługi Rowerzystów wyposażonych w miejsca do wypoczynku. Do dyspozycji mamy wiaty, stojaki na rowery, toalety i dostęp do prądu. 9 wież widokowych pozwala podziwiać krajobraz z perspektywy wyższej niż siodełko roweru.

Warmia i Mazury to nie tylko atrakcje turystyczne, ale też dynamiczny rozwój kultury i sportu. W grudniu 2023 roku ponownie otworzyliśmy bramy Uranii, hali sportowej i widowiskowej w Olsztynie, która przeszła generalny remont. Centrum życia sportowego i kulturalnego miasta ma teraz niemal dwukrotnie większą widownię niż przed przebudową, mieści 4000 widzów. Poza tym Urania zyskała salę rozgrzewkową, kilka mniejszych sal treningowych, ściankę wspinaczkową i kryte lodowisko.

Podobne zmiany widzimy w całej Polsce. Charakterystyczne tablice z unijną flagą informujące o dofinansowaniu z funduszy europejskich, które z początku obserwowaliśmy z zaciekawieniem, wtopiły się już w krajobraz. Widzimy je, podróżując nowoczesnymi, szerokimi drogami łączącymi miasta i miasteczka, w których mieszkamy. Widzimy je, odwiedzając przychodnie zdrowia czy szpitale, w których powstały nowoczesne sale. Widzimy je, odprowadzając dzieci do wyremontowanych, energooszczędnych i doposażonych w pomoce naukowe szkół. To już ćwierć miliona inwestycji o łącznej wartości ponad biliona złotych!

W samym tylko województwie warmińsko-mazurskim w ciągu ostatnich 20 lat zrealizowaliśmy ponad 17 tys. projektów za miliardy złotych. Chcesz wiedzieć, ile z nich zostało zrealizowanych w miejscu, w którym mieszkasz obecnie, z którego pochodzisz lub w którym uczysz się czy pracujesz?

W tym miejscu sprawdzisz, jakie inwestycje zostały zrealizowane przy wsparciu funduszy europejskich w naszym powiecie iławskim: MapaDotacji.gov.pl/projekty
Pod powyższym odnośnikiem możesz wyszukiwać projekty po kategoriach tematycznych (rozwój firm, turystyka, kultura, innowacje), a nawet nazwie beneficjenta czy konkretnego projektu.

Za nami już 20 lat, ale przed nami o wiele, wiele więcej. Jedno jest pewne. Dobrze, że jesteśmy razem.

* * *

Planujesz realizację własnego projektu? Skorzystaj ze wsparcia Funduszy Europejskich! Możliwości jest naprawdę wiele – sprawdź, na jakie wsparcie Ty możesz liczyć! Na Portal Funduszy Europejskich znajdziesz dostępną ofertę.

Jeśli nie masz jeszcze pomysłu na projekt, poszukaj inspiracji na stronie MapaDotacji.gov.pl

Znajdziesz tam ponad ćwierć miliona gotowych pomysłów z całego kraju, które mogą Ci pomóc przy tworzeniu własnego projektu!

opracowanie:
Karolina Synowiec


Szlak wodny Wielkich Jezior Mazurskich – Guzianka
(fot. Ireneusz Prokopiuk)


Kanał Łuczański
(fot. Ireneusz Prokopiuk)


Mazurska Pętla Rowerowa
(fot. Łukasz Kalinowski)


Mazurska Pętla Rowerowa
(fot. Łukasz Kalinowski)


Hala Sportowo-Widowiskowa URANIA w Olsztynie
(fot. Wojtek Fabiszewski)


Hala Sportowo-Widowiskowa URANIA w Olsztynie
(fot. Wojtek Fabiszewski)
  2024-05-07  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104440942REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.