Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Więcej...

INFORMACJE

2010-08-04

Lubawa: Runęła ściana zabytkowej kamienicy


Przy ulicy Pod Murami w Lubawie zawaliła się ściana starej kamienicy. Kilka lat temu inspektor budowlany zdecydował o jej rozbiórce. Z powodu biurokracji rozbiórka nie doszła do skutku.


Kamienicę wybudowano przed wojną. Wraz z przyległymi budynkami została wpisana do rejestru zabytków. Jeszcze kilka lat temu zamieszkiwali go Franciszka i Antoni Jaworscy. Po ich śmierci budynek świecił pustkami – według Henryka Kamińskiego, zastępcy dyrektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Iławie – od ponad 10 lat.


PISMO UTKWIŁO W SĄDZIE

Ściana budynku zawaliła się w środę 28 lipca rano. Na miejscu pojawili się strażacy i inspektor budowlany.

– Na kilka godzin ewakuowano 6 osób z sąsiedniego budynku – informuje Tomasz Michalski, rzecznik iławskiej straży. – Ruiny uszkodzonej kamienicy przeszukano kamerą termowizyjną. Nie znaleziono poszkodowanych. W akcji wzięły udział dwa zastępy OSP w Lubawie.

O powody zawalenia się części budynku zapytaliśmy w nadzorze budowlanym.

– Budynek nie był remontowany przez poprzednich właścicieli – mówi Kamiński, zastępca dyrektora PINB w Iławie. – Z naszej strony zapadła decyzja o rozbiórce, ale zgodę musiał jeszcze wydać konserwator zabytków. Sprawę komplikował fakt, że nieruchomość nie ma księgi wieczystej, a tym samym nie ma właściciela. Półtora roku temu złożyliśmy do sądu w Iławie pismo z prośbą o ustalenie kuratora dla tego budynku. Wówczas możliwa byłaby procedura rozpoczęcia rozbiórki. Niestety decyzja nie zdążyła nadejść.

Założenia księgi wieczystej powinien dopilnować właściciel nieruchomości. Jak powiedział nam Kamiński, w latach 70-tych ludzie, którzy tam mieszkali, zostali wpisani do rejestru jako zarządzający, a nie właściciele. Teraz budynek nie ma jasnej sytuacji prawnej.

– Teraz wszystko zależy od decyzji sądu, a następnie konserwatora – dodaje inspektor.


CO DALEJ?

Czy istnieje zagrożenie dalszej degradacji kamienicy? Kamiński informuje, że budynek jest zabezpieczony siatką, umieszczono też tablice ostrzegawcze – tak jednak było i przed zawaleniem się ściany.

– Mieszkańcy sąsiednich budynków mogą się czuć bezpiecznie, ale nadal sprawę rozbiórki będziemy monitorować – zapewnia Kamiński.

– Okolica budynku była zabezpieczona już 2 lata temu – dodaje Maciej Radtke, zastępca burmistrza Lubawy. – Wyłączono ją także z ruchu pieszego. Obecnie dodatkowo zabezpieczono wejście do sąsiedniego budynku i komin uszkodzonej posesji.

Wiceburmistrz, który był w dniu zdarzenia na miejscu, napisał do nas także, że mimo powiadomienia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, nikt z tej instytucji na miejscu zdarzenia się nie pojawił.

– Poprosiliśmy na piśmie WUOZ o podjęcie niezwłocznych działań, które doprowadzą do rozbiórki tego obiektu – dodaje Radtke. – Konserwator poinformował nas, że nadal podejmuje stosowane działania administracyjne w Starostwie Powiatowym w Iławie oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JUSTYNA JASKÓLSKA
zdjęcia: PSP Iława, mż
Strażacy przeszukali najpierw gruzowisko, aby wydostać ewentualnych poszkodowanych – tych jednak nie byłoW budynku widać ślady ludzkiego bytowania,
być może bezdomnych

  2010-08-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102207057REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.