Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2010-08-04

Lubawa: Runęła ściana zabytkowej kamienicy


Przy ulicy Pod Murami w Lubawie zawaliła się ściana starej kamienicy. Kilka lat temu inspektor budowlany zdecydował o jej rozbiórce. Z powodu biurokracji rozbiórka nie doszła do skutku.


Kamienicę wybudowano przed wojną. Wraz z przyległymi budynkami została wpisana do rejestru zabytków. Jeszcze kilka lat temu zamieszkiwali go Franciszka i Antoni Jaworscy. Po ich śmierci budynek świecił pustkami – według Henryka Kamińskiego, zastępcy dyrektora Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Iławie – od ponad 10 lat.


PISMO UTKWIŁO W SĄDZIE

Ściana budynku zawaliła się w środę 28 lipca rano. Na miejscu pojawili się strażacy i inspektor budowlany.

– Na kilka godzin ewakuowano 6 osób z sąsiedniego budynku – informuje Tomasz Michalski, rzecznik iławskiej straży. – Ruiny uszkodzonej kamienicy przeszukano kamerą termowizyjną. Nie znaleziono poszkodowanych. W akcji wzięły udział dwa zastępy OSP w Lubawie.

O powody zawalenia się części budynku zapytaliśmy w nadzorze budowlanym.

– Budynek nie był remontowany przez poprzednich właścicieli – mówi Kamiński, zastępca dyrektora PINB w Iławie. – Z naszej strony zapadła decyzja o rozbiórce, ale zgodę musiał jeszcze wydać konserwator zabytków. Sprawę komplikował fakt, że nieruchomość nie ma księgi wieczystej, a tym samym nie ma właściciela. Półtora roku temu złożyliśmy do sądu w Iławie pismo z prośbą o ustalenie kuratora dla tego budynku. Wówczas możliwa byłaby procedura rozpoczęcia rozbiórki. Niestety decyzja nie zdążyła nadejść.

Założenia księgi wieczystej powinien dopilnować właściciel nieruchomości. Jak powiedział nam Kamiński, w latach 70-tych ludzie, którzy tam mieszkali, zostali wpisani do rejestru jako zarządzający, a nie właściciele. Teraz budynek nie ma jasnej sytuacji prawnej.

– Teraz wszystko zależy od decyzji sądu, a następnie konserwatora – dodaje inspektor.


CO DALEJ?

Czy istnieje zagrożenie dalszej degradacji kamienicy? Kamiński informuje, że budynek jest zabezpieczony siatką, umieszczono też tablice ostrzegawcze – tak jednak było i przed zawaleniem się ściany.

– Mieszkańcy sąsiednich budynków mogą się czuć bezpiecznie, ale nadal sprawę rozbiórki będziemy monitorować – zapewnia Kamiński.

– Okolica budynku była zabezpieczona już 2 lata temu – dodaje Maciej Radtke, zastępca burmistrza Lubawy. – Wyłączono ją także z ruchu pieszego. Obecnie dodatkowo zabezpieczono wejście do sąsiedniego budynku i komin uszkodzonej posesji.

Wiceburmistrz, który był w dniu zdarzenia na miejscu, napisał do nas także, że mimo powiadomienia Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie, nikt z tej instytucji na miejscu zdarzenia się nie pojawił.

– Poprosiliśmy na piśmie WUOZ o podjęcie niezwłocznych działań, które doprowadzą do rozbiórki tego obiektu – dodaje Radtke. – Konserwator poinformował nas, że nadal podejmuje stosowane działania administracyjne w Starostwie Powiatowym w Iławie oraz Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

JUSTYNA JASKÓLSKA
zdjęcia: PSP Iława, mż
Strażacy przeszukali najpierw gruzowisko, aby wydostać ewentualnych poszkodowanych – tych jednak nie byłoW budynku widać ślady ludzkiego bytowania,
być może bezdomnych

  2010-08-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100473306REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.