Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2014-10-29

Wirusy! Myjmy ręce!


W Iławie i regionie coraz więcej dzieci choruje na wirusowe zakażenia jelitowe wywoływane przez rotawirusy, norowirusy czy edenowirusy. W większości przypadków ustępują samoistnie, w przeciwnym razie niezbędna jest wizyta u lekarza.


Z danych sanepidu wynika, że w tym roku w województwie warmińsko-mazurskim o jedną trzecią wzrosła liczba dzieci do 2 lat cierpiących z powodu biegunek i wymiotów wywoływanych przez wirusy jelitowe.

W powiecie iławskim do 24 października zarejestrowano 194 przypadki, w tym 93 u dzieci do lat 2. W stosunku do roku ubiegłego liczba zachorowań na wirusowe zakażenia jelitowe wzrosła ‒ w 2013 roku odnotowano 122 przypadki (60 u dzieci do lat 2.).

Zadzwoniliśmy do kilku iławskich przedszkoli i zapytaliśmy, czy zauważalny jest wzrost zachorowalności u podopiecznych na tzw. „jelitówki”. Poinformowano nas, że nie.


DBAJMY O HIGIENĘ

Wirusowe zakażenia jelitowe to choroba układu pokarmowego wywoływana najczęściej przez rotawirusy, norowirusy, rzadziej adenowirusy. Wnikają one w błonę śluzową jelita ‒ niszczą ją i powodują wystąpienie bardzo nieprzyjemnych objawów: gorączki, nudności, wymiotów i obfitej, wodnistej biegunki.

W jaki sposób zarażamy się wirusami jelitowymi i jakie powinniśmy zachować środki ostrożności, aby się przed nimi uchronić?

‒ Infekcje wirusowe, które charakteryzuje wysoka zakaźność przenoszą się w szybki sposób drogą fekalno-oralną ‒ tłumaczy Jolanta Labiś, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Iławie. ‒ Wydalany ze stolcem wirus dostaje się do przewodu pokarmowego następnego osobnika najczęściej w efekcie zaniedbania podstawowych zasad higieny. Transmisji wirusów sprzyjają kontakty z osobami, o których wiemy, że mają biegunkę oraz skupiska ludzkie takie jak żłobki, przedszkola czy szpitale – wirus jest obecny na zabawkach i różnych przedmiotach.

Dlatego tak ważne jest dbanie o higienę i częste mycie rąk. Osoba chora, zaraża jeszcze na kilka dni przed wystąpieniem objawów, w trakcie trwania choroby i kilka dni po ustąpieniu jej objawów. Najbardziej narażone na infekcje są dzieci od 3 miesięcy do 3 lat i to u nich ma ona najcięższy przebieg. W późniejszych latach mija łagodniej.


CZĘŚCIEJ CHORUJĄ JESIENIĄ

Lekarze potwierdzają, ze w tym roku wzrosła ilość chorych z wirusowym zakażeniem jelitowym. Jego objawy są bardzo nieprzyjemne. Nasuwa się pytanie: kiedy powinniśmy udać się do lekarza?

‒ Większość epizodów ostrej biegunki spowodowana jest zakażeniami wirusowymi oraz bakteryjnymi i ustępuje samoistnie ‒ mówi Anna Elmerych, pediatra z Niepublicznej Przychodni Medycyny Rodzinnej „Zdrowie” w Iławie. ‒ Może jej towarzyszyć gorączka i wymioty. Jeżeli ostra biegunka ma przebieg niepowikłany, leczenie można prowadzić w domu. W początkowej fazie jej leczenia zwykle nie jest konieczne ustalenie jej przyczyny. W domu zawsze powinien znajdować się doustny płyn nawadniający, dostępny w aptece bez recepty.

To, czy wizyta u lekarza jest niezbędna, można ustalić na podstawie dokładnie zebranego wywiadu, ustaleniu czynników ryzyka, obecności schorzeń przewlekłych, niedawno przebytych chorób, bólu brzucha, ilości oddawanych stolców, wymiotów, obecności krwi w stolcu, możliwości lub braku pojenia dziecka lub osoby dorosłej, ilości oddawanego moczu, a także stanu świadomości i obecności lub braku objawów neurologicznych.

‒ Bezwzględnie badania lekarskiego wymagają niemowlęta z objawami biegunki do ukończenia 2 miesiąca życia ‒ kontynuuje pediatra.


PRZEDE WSZYSTKIM NAWADNIAĆ

Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami? Przede wszystkim musimy zapobiec odwodnieniu i wyrównać niedobory elektrolitów.

‒ Wymioty nie stanowią przeszkody do stosowania doustnego płynu nawadniającego ‒ kontynuuje Anna Elmerych. ‒ Należy go podawać 5 ml co 2-3 minuty. Jest to istotne zwłaszcza u małych dzieci.

Jeśli ktoś się odwodnił, żywienie powinno być kontynuowane dopiero po nawodnieniu (po około 4 godzinach). Nie powinnyśmy stosować żadnych diet biegunkowych. W większości przypadków chory powinien stosować dietę taką samą jak przed epizodem ostrej biegunki ‒ ewentualnie lekko zmodyfikowaną.

‒ U dzieci nie należy przerywać karmienia piersią, a w przypadku niemowląt karmionych sztucznie nie zaleca się rutynowego stosowania preparatów ubogo lub bezlaktozowych ‒ mówi pediatra. ‒ Czas trwania biegunki skracają też probiotyki, racekadotryl czy smektyn. Można rozważyć też stosowanie leków przeciwwymiotnych.

U osób, u których nie jest możliwe nawadnianie drogą doustną, należy uwzględnić nawadnianie dożylne, a co za tym idzie hospitalizację chorego. Warto wspomnieć, że rodzice mogą zaszczepić niemowlęta przeciwko rotawirusom. Decyzję tą należy podjąć wcześnie, ponieważ pierwsza dawka powinna zostać podana między 6 a 12 tygodniem życia dziecka. Nie zabezpieczy ona maluszka w 100% przed zakażeniem, ale uchroni przed ciężkim przebiegiem infekcji rotawirusowej w pierwszych latach życia.

OLA KROTOWSKA
Jolanta Labiś, dyrektor sanepidu w Iławie,
zwraca uwagę, że chory zakaża już kilka dni
przed wystąpieniem objawów, a następnie
w trakcie choroby i również kilka dni po.
Anna Elmerych, pediatra z iławskiej przychodni „Zdrowie”,
tłumaczy jak istotny jest reżim sanitarny.


  2014-10-29  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129663557


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.