Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Trzy metry po śmierć
Żuchowski o sytuacji w ratuszu: „Czy leci z nami pilot...?!”
Terytorialsów siła z Iławy
Musimy zmienić podejście do zwierząt
Pikieta mieszkańców pod ratuszem
Mieszkamy w Berlinie, ale kochamy Iławę!
Rzecznik prasowy Tomasz Więcek robił w szpitalu co chciał?
Problem ze szczurami w kamienicy
Majątek burmistrza Iławy
W porzuconym aucie mieszkają bezdomni
NOWA SZEFOWA KULTURY: WARTO INWESTOWAĆ W SIEBIE
„Bolszewicy” atakują powiatowy Inkubator Technologiczny
Karta Praw Rodziny. Kopaczewski i Młotek na „nie”
Stare Miasto wreszcie troszkę stare
Ile zapłacimy za parkowanie przed Starym Spichlerzem
Na terenie szpitala znaleziono zwłoki
Obiecaj, że nie złamiesz prawa
Pałac Kamieniec. Archeolodzy zbadają ślady Napoleona
Burmistrz Iławy odwołał skarbnik miasta
Konkurs na dyrektora SP3. Sprzeciw
Więcej...

CZYTAJ

2009-05-06

Inowrocław: dziennikarki „Kuriera” z gościną


Stolica Kujaw Zachodnich to świetne miejsce na wypoczynek, zarówno dla osób starszych – bo Inowrocław to świetna baza sanatoryjna, ale również dla młodych, którzy znajdą tu skarbnicę polskiej kultury i ciekawe pomysły na rekreację.


Do Inowrocławia wybrałyśmy się na zaproszenie prezydenta Ryszarda Brejzy. Wspólnie z dziennikarzami z całej Polski miałyśmy okazję poczuć smak tego miasta. Pobyt w Inowrocławiu działa na kondycję fizyczną i psychiczną jak balsam. Tu można nie tylko odpocząć, ale również podreperować zdrowie, zadbać o urodę, posłuchać dobrej muzyki, a także nacieszyć się przepiękną przyrodą. To miejsce, gdzie wyraźnie czuć sentymentalny powiew historii. I tylko szkoda, że dzień wciąż za krótki, by zajrzeć w każdy zakamarek tego wyjątkowego miejsca.


SŁONY INOWROCŁAW

Inowrocław solą stoi, a właściwie na soli. Pod miastem znajduje się niestety nieczynna już kopalnia. Jednak mimo to sól w postaci tzw. solanki, czyli wody wzbogaconej o naturalne składniki mineralne, nadal spod ziemi dociera do tężni.

„Do wód” przybywali tu turyści już pod koniec XIX wieku. Co ważne, tężnia w kształcie „ósemki”, rozpraszająca zdrowodajną solankę, w odróżnieniu od tych w Ciechocinku, jest dostępna dla mieszkańców i turystów bezpłatnie. Bogactwem okolicy są również złoża m.in. torfu borowinowego, który zbawiennie wpływa na stawy i zatoki. Przyjeżdżają tu z całej Polski ci, którzy leczyć chcą przede wszystkim układ krążenia, a także ludzie cierpiący na schorzenia reumatyczne.

Inowrocławski park, o powierzchni 55 hektarów, rośnie i pięknieje z roku na rok. Właśnie w parku solankowym 16 października ubiegłego roku otwarto na część papieża Jana Pawła II Ogrody Papieskie, przypominające te w Watykanie. A już od kwietnia każdego roku można oko nacieszyć pierwszymi kwiatowymi dywanami. Atrakcją parku jest także Aleja Dębów, gdzie swoje drzewka sadzą goszczący tu artyści, m.in. aktorka Irena Kwiatkowska, kompozytor Wojciech Kilar i piosenkarz Grzegorz Turnau.

Okolice i samo miasto to wiele zabytków i ciekawych miejsc. Przede wszystkim zwiedzić tu można stare świątynie, a wśród nich najcenniejszy wiekowo kościół Najświętszej Marii Panny z figurką jedynej na świecie Uśmiechniętej Madonny. Dla miłośników polskiej literatury ciekawą atrakcją będzie muzeum im. Jana Kasprowicza, gdzie znajdują się także cenne pamiątki po Stanisławie Przybyszewskim i Stanisławie Szenicu.

W Strzelnie nieopodal Inowrocławia podziwiać można prawdziwą skarbnicę polskiej historii i kultury. W kościele sióstr norbertanek znajdują się unikatowe w skali światowej kolumny przedstawiające przywary i cnoty ludzkie, a obok jedna z najstarszych w Polsce rotund (zbudowanych na planie koła), czyli świątynia św. Prokopa, gdzie zasiadali niemal wszyscy polscy monarchowie z piastowskiej dynastii i gdzie pozostało kilka obrazów przedstawiających najstarszą w Polsce „Drogę Krzyżową”. Nieopodal nad jeziorem Gołdap stoi kruszwicka wieża, w której zgodnie z legendą swój niecny żywot zakończył okrutny król Popiel.


SPORT I ZABAWA

Inowrocław to także dynamicznie rozwijający się ośrodek kultury i rekreacji. Tu od lat już odbywa się w lipcu – Inowrocławska Noc Solankowa, czyli Urodziny u Rodziny – specjalny koncert z okazji urodzin Grzegorza Turnaua, który jako mały chłopiec często spędzał wakacje u dziadków w Inowrocławiu. Artysta zawsze występuje w muszli koncertowej w centrum Parku Solankowego. W Inowrocławiu odbywa się także Turniej Tenisa Ziemnego, podczas którego sławni goście na oczach licznie zgromadzonej publiczności rozgrywają między sobą profesjonalne mecze.

W mieście znajdziemy również pływalnię krytą, basen na wolnym powietrzu oraz park wodny z licznymi zjeżdżalniami. Atrakcji nie zabraknie też dla miłośników przestworzy, gdyż nieopodal miasta znajduje się olbrzymi aeroklub.

JUSTYNA JASKÓLSKA
MONIKA BINEK
Tężnia solankowa, czyli miejscowe inhalatorium stanowi główną atrakcję Parku Solankowego
Spacer wśród jedynych w Polsce dywanów kwiatowych
odpręża wszystkie zmysły
Wieczorami w Inowrocławiu nikt nie będzie się nudził.
Jedną z najsłynniejszych tutejszych imprez są urodziny
Grzegorza Turnaua, który co roku świętuje tu
z zaproszonymi przez siebie gośćmi
W Inowrocławiu zobaczyć można najstarszy
i najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej
– Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny z XIII wieku

  2009-05-06  

Wróć   Góra strony
125339076


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.