Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2014-10-29

„Iława schudła już 500 kilo!”


Otyłość jest jednym z najbardziej widocznych i zbyt często lekceważonych problemów zdrowotnych. Jest stanem, w którym nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w ciele wpływa w niekorzystny sposób na stan zdrowia oraz codzienne funkcjonowanie w aspekcie fizycznym, psychicznym i społecznym. Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej, to najpoważniejsza choroba żywieniowa na świecie.


Dużo mówi się o nadwadze. Reklamy proponują nam łatwe i szybkie odchudzanie bez wysiłku i konieczności ograniczenia jedzenia.


SZYBKO NIE ZNACZY MĄDRZE

W Internecie można znaleźć coraz to nowe specyfiki, dzięki którym, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mamy cudowne ciało i sylwetkę w kilka dni. Szybko, łatwo i przyjemnie, ale w odchudzaniu to tak nie działa, waga wraca jak bumerang. Niemal każdy zna efekt jo-jo.

Z drugiej strony słychać głosy, że należy akceptować siebie takim jakim się jest, ale do jakiego momentu i ile siebie można zaakceptować? Czy w myśl zasady „kochanego ciała nigdy za wiele” możemy pozwolić na szkodzenie własnemu zdrowiu?

Niewątpliwie nadwaga i otyłość są problemem dzisiejszych czasów. Co z tym robić? Godzić się, akceptować i uznać, że to rodzinne, bo skoro tak miała babcia, tak ma mama to ja też jestem skazana na dużą wagę? Że tak już musi być?

Nie musi, nadwagi należy się pozbywać. Prowadzi ona do otyłości, a otyłość to podstawa tak poważnych chorób jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory złośliwe – zwłaszcza jelita grubego, choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa czy zespół bezdechu sennego.

To choroby, które przez wiele lat bardzo upośledzają jakość życia i często kończą się przedwczesną śmiercią.


SKĄD OTYŁOŚĆ?

Dzisiaj życie to ogromne tempo, stresy, różne zanieczyszczenia środowiska w którym żyjemy, taśmowa produkcja żywności, chemia we wszystkim czego dotkniemy. Ciągle nie mamy czasu – zwłaszcza dla siebie.

Zdobycze cywilizacji umożliwiają nam wygodne życie, nieograniczony dostęp do żywności. Chętnie korzystamy z tego „dobrodziejstwa”, często w sposób nieumiejętny i w nadmiarze. Płacimy wysoką cenę za postęp cywilizacyjny a jest to cena zdrowia.

Ze świata niedożywionego do niezdrowo przejedzonego przeszliśmy w 20 lat. Nie jest już żadną tajemnicą, że istnieje bezpośrednia zależność między jedzeniem i stylem życia a naszym zdrowiem. „Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz…” – mówił Kochanowski.

Doświadczamy tego psucia, zastanawiając się „dlaczego ja”? Odsuwamy od siebie fakt, iż pracujemy na to sami z dużą konsekwencją i uporem, przez całe lata. Dzisiaj statystycznie żyjemy dłużej, lecz nie zawsze jest to dłuższe życie w zdrowiu.
Mamy jednak wybór i w dużej mierze to od nas zależy czy tak musi być.

MODA CZY KONIECZNOŚĆ?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) mówi o epidemii otyłości na świecie. Znacznie więcej ludzi umiera obecnie z powodu otyłości niż z niedożywienia.

W przypadku dorosłych o otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała, czyli BMI (kg/m2) przekracza 30. Jednak sam BMI nie mówi wszystkiego, bo nie zawsze waga jest problemem, ważniejsze jest co stanowi tę wagę – ile tkanki tłuszczowej i jak jest ona rozmieszczona.

Dość popularne jest myślenie, że im większy brzuch, tym wyższa stopa życiowa. Nic bardziej mylnego. Bo właśnie otyłość brzuszna jest szczególnie niebezpieczna. Występuje nie tylko u mężczyzn, ale zwłaszcza przez nich jest bagatelizowana.

W zdrowym odchudzaniu nie chodzi o to by każdy miał rozmiar 36, 38, ale już rozmiar 46, 48 i więcej to zdecydowanie za dużo. Obwód w pasie ponad 80 cm u pań i 90 cm u panów to zwiększenie ryzyka wystąpienia Alzheimera oraz realne zagrożenie dla życia.

Wiele osób podejmuje różne formy aktywności fizycznej by schudnąć – bo sport to zdrowie, ale osoby z dużą nadwagą mogą sobie czasem bardziej tym zaszkodzić niż pomóc, a utrata wagi będzie znikoma. Sama aktywność fizyczna nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest zmiana nawyków żywieniowych i dodatkowo wzmocnienie tego dowolną aktywnością fizyczną.


CENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA

W świetle powyższego odpowiedź na pytanie – „czy odchudzanie to moda czy konieczność?” – nie powinna być trudna. Można i należy schudnąć, ale zdrowo i rozsądnie, dając sobie szansę na utrzymanie wagi i kondycji. Zatem co robić?

Od marca 2013 roku działa w Iławie Poradnia Centrum Odchudzania i Odżywiania. Jej celem jest budowanie świadomości prozdrowotnej oraz rozwijanie i utrwalanie kompetencji w zakresie zdrowego stylu życia i prawidłowych nawyków żywieniowych.

W Iławie już sporo osób zdecydowało się na zmiany, schudli, odmłodzili się biologicznie i korzystają z życia w zdrowiu i pełnej energii.

W Centrum Odchudzania i Odżywiania Badanie Analizy Składu Ciała zrobiło już około 1000 mieszkańców Iławy i okolic.

Odbyło się kilka edycji Kursów Odchudzania i Zdrowego Odżywiania, Oferta Poradni COiO skierowana jest do każdego, kto chciałby poznać lepiej potrzeby swojego ciała i trwale zmienić złe nawyki żywieniowe.

Otyłość jest chorobą. To problem XXI wieku, ze stałą tendencją wzrostową, także wśród dzieci i młodzieży. Według GUS z 2009r w Polsce 61% mężczyzn i 45% kobiet miało nadmierną masę ciała. Dzisiaj jest ich znacznie więcej.

Czy jesteś wśród nich? Jeżeli tak, to nie czekaj dłużej i już teraz zadbaj o kondycję swojego ciała, bo nigdy nie jest za późno aby zacząć! Zrób pierwszy krok, skorzystaj z oferty Poradni Centrum Odchudzania i Odżywiania w Iławie.

NINA J-RÓŻYCKA
promotor zdrowiaCENTRUM ODCHUDZANIA I ODŻYWIANIA
Iława, ul. 1 Maja 3b, koło „budowlanki”
tel. kom. 606-204-480

To, jak chcemy wyglądać zależy tylko od na samych.Regularna kontrola masy ciała pomoże nam
osiągnąć wymarzoną sylwetkę i zdrowie.
Dzięki odpowiedniemu nastawieniu będziemy mogli
cieszyć się wspaniałą kondycją przez długie lata.  2014-10-29  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129691822


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.