Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2006-08-02

Załatwiają się do wiaderka


Krystian Izdepski z Segnowych koło Ząbrowa już sześć lat mieszka z żoną i trójką maleńkich dzieci w szopie bez łazienki i wody. Na razie nie widać końca tego socjalnego dramatu.


Mieszkają w jednym pokoju. Ciemne, wilgotne pomieszczenie to miejsce, w którym jedzą i śpią, czasami nawet się załatwiają.

Jedno okno zimą jest zasłonięte drewnianą płytą, bo ucieka przez nie ciepło. Przez dziurawy dach do mieszkania leje się woda.

– Kiedy pada deszcz, muszę podstawiać miski i talerze, bo przecieka – mówi Krystian Izdepski (27 lat). – Zimą palę w piecu, ale to nic nie daje, jest bardzo zimno. Latem jest gorąco, okno się nie otwiera.


NIE CHCĄ POMÓC?

Nie mogą liczyć na pomoc urzędników: – Pisaliśmy do różnych osób, ale nie dostaliśmy odpowiedzi – opowiada Izdepski. – Gmina odesłała nas do powiatu, a powiat do gminy.

Izdepscy mają troje dzieci – Jessikę (6 lat), Natalię (4) i rocznego Sebastiana. Śpią one w jednym łóżku, a rodzice w drugim. Nie mają łazienki i czasami, w nocy, dzieci załatwiają się do wiaderka stojącego w pokoju. W dzień idą za potrzebą na dwór.

Kuchnia jest czysta, ale bardzo mała. Nie mają wody i muszą ją przynosić od sąsiadów. Do mycia mają więc wodę w wiaderku, którą nalewają do zlewu. Do gotowania używają wody z tego samego wiaderka. Instalacja elektryczna to kable poprowadzone na drewnianej ścianie. tylko czekać na pożar.


CZASEM COŚ DOROBIĄ

Emilia Izdepska (27 lat) ma razem z mężem na utrzymanie 330 złotych miesięcznie.

– Dostajemy zasiłki na dzieci i zasiłek opiekuńczy – mówi zrozpaczona Izdepska. – Z tego nie można żyć. Czasami pracujemy i mamy więcej pieniędzy, ale najgorsze jest to mieszkanie.


KĄTEM U RODZICÓW

Szopa, w której mieszka rodzina, należy do matki i ojczym Krystiana, którzy mieszkają w sąsiednim domu w tym samym gospodarstwie.

– Wszędzie jest pełno szczurów, nocą nie można zasnąć. Nie wiem, co zrobić. Kiedyś przyszła do nas urzędniczka z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iławie i powiedziała, że jeśli nic się nie zmieni, to oni zabiorą nam dzieci. Nie mogę nic zmienić – mówi ze łzami w oczach Izdepski. – Nie piję. Jeśli jest jakieś wolne mieszkanie, nawet do remontu, to mogę tam iść, nie ma dla mnie znaczenia. Nie boję się pracować. Tu dalej nie mogę mieszkać. Dzieci są coraz starsze i muszą żyć normalnie.

Jeśli któryś z czytelników ma coś do dodania w tej sprawie, prosimy o sygnał do redakcji.

BARTEK GONZALEZ


Takich jak oni jest dużo

Poprosiliśmy wójta gminy Iława KRZYSZTOFA HARMACIŃSKIEGO o komentarz do tej sytuacji:

– Znam warunki w jakich mieszkają państwo Izdepscy. Rozmawiałem o tej sprawie wielokrotnie z pracownikami Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Niestety takich rodzin w naszej gminie jest dużo i wszystkim staramy się pomagać. Przyznajemy mieszkania oceniając wiele czynników. Przyznaliśmy ostatnio mieszkanie w Mątykach samotnej matce z dwójką dzieci, która mieszkała poprzednio w znacznie gorszych warunkach. Pan Krystian Izdepski powinien przede wszystkim podjąć pracę, co poprawi jego sytuację materialną. Telefonowałem w tej sprawie do urzędu pracy i wiem, że dostanie propozycję zatrudnienia. Chętnie pomożemy tej rodzinie również wyremontować zajmowane pomieszczenie, możemy zakupić niezbędne materiały. Na razie mieszkań nie ma, więc nic nie mogę zrobić. Zapewniam jednak, że rodzina nie jest sama i jest pod stałą opieką GOPS-u.Dzieci nie mają różowej przyszłości w takim miejscu...

  2006-08-02  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98667390REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.