Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
PKO Bank Polski w nowej wersji
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Piraci złapani na drona
Udana akcja łowców pedofilów
Radny Sławiński zwolniony za karę?
Trzeci oddział szpitala też do zamknięcia?
EKRAN (s)PADŁ
Energetyka Cieplna nie zna litości
Więcej...

INFORMACJE

2014-05-28

Szpital: Dziwne kwiatki w statystykach


Narodowy Fundusz Zdrowia ma odnotowanych zdecydowanie więcej przyjęć pacjentów do poradni logopedycznej w Iławie, niż w oficjalnych statystykach podaje dyrektor szpitala Iwona Orkiszewska. Próbujemy ustalić, z czego wynika różnica.


Pod koniec marca dyrektor iławskiego szpitala Iwona Orkiszewska pojawiła się na sesji Rady Gminy Iława, gdzie prezentowała, jak w 2013 roku radziła sobie zarządzana przez nią placówka. Wśród podanych informacji znalazły się statystyki dotyczące ilości mieszkańców gminy wiejskiej Iława, których w ubiegłym roku przyjęto w poradniach specjalistycznych. Z danych wynika, że w porównaniu do roku 2012 w ubiegłym było o około 40 procent mniej pacjentów.

Zapytaliśmy Tomasza Więcka, rzecznika prasowego Szpitala Powiatowego w Iławie, skąd tak duży spadek w liczbie przyjętych pacjentów. Poprosiliśmy też o pełne statystyki przyjęć (bez podziału na miejsce zamieszkania) do poradni oraz oddziałów szpitala.


SZPITAL ZWLEKA
NFZ ODPOWIADA

Rzecznik odezwał się po trzech tygodniach.

– W związku z dużą ilością danych, które należy zebrać, zestawić i przeanalizować, odpowiedzi udzielimy w najbliższym możliwym terminie – napisał Więcek.

Czekaliśmy kolejnych kilka tygodni, aż wreszcie poprosiliśmy o udostępnienie statystyk Magdalenę Mil, rzecznika prasowego olsztyńskiego oddziału NFZ. Dodatkowo zapytaliśmy, w jakich terminach szpitale mają obowiązek przekazywać funduszowi dane dotyczące liczby wykonanych świadczeń i przyjętych pacjentów.

– Świadczeniodawcy mają obowiązek przekazywać raporty statystyczne do NFZ do 10. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc – czytamy w odpowiedzi.

Jednocześnie otrzymaliśmy bardzo szczegółowe statystyki: liczbę przyjętych pacjentów, liczbę wizyt i liczbę wykonanych badań z podziałem na poradnie i oddziały iławskiego szpitala w latach 2012 i 2013.


DZIWNE RÓŻNICE

Analizując statystyki podane przez dyrektor Orkiszewską (dotyczą tylko mieszkańców gminy wiejskiej Iława) oraz NFZ (liczba wszystkich przyjętych pacjentów), zauważyliśmy kilka nielogicznych różnic.

Z danych szefowej szpitala wynika, że w porównaniu do roku 2012 w ubiegłym liczba mieszkańców gminy przyjętych do poradni specjalistycznych zmalała o prawie 40 procent. Tymczasem według pełnych danych NFZ z roku na rok nastąpił nieznaczny wzrost liczby przyjęć. Skąd więc taki spadek w podiławskich wsiach?

Kolejna różnica jest zdecydowanie bardziej zastanawiająca. Dotyczy poradni logopedycznej. Dyrektor Orkiszewska podała, że w 2012 roku przyjęto w niej 102 pacjentów. NFZ zaś ma odnotowanych zaledwie 60 przyjęć. W przypadku danych z ubiegłego roku tendencja jest niemal identyczna (szczegóły w ramce obok). Z tego wynika, że w 2012 i 2013 roku do poradni logopedycznej przyjęto więcej mieszkańców podiławskich wsi niż... wszystkich przyjętych w tej poradni pacjentów? Wydaje się to niemożliwe.

KRYSTIAN KNOBELZDORF

Iwona Orkiszewska (z prawej),
dyrektor szpitala w Iławie, na sesji Rady Gminy Iława


Statystyki

Prezentujemy liczbę pacjentów przyjętych w 2013 roku do poszczególnych poradni specjalistycznych w Iławie. W nawiasie dane za rok 2012.

Statystyki podzielone są na dane pełne bez podziału na miejsce zamieszkania pacjentów (podane przez NFZ) i dotyczące wyłącznie mieszkańców gminy wiejskiej Iława (podane przez dyrektor szpitala Iwonę Orkiszewską).
  2014-05-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
92637134


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.