Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2013-10-02

Szef strażaków spadł ze stołka


Iławianin Jan Słupski stracił posadę komendanta wojewódzkiego straży pożarnej. Odwołał go minister spraw wewnętrznych, po aferze związanej z przemytem przez rosyjską granicę papierosów bez akcyzy, w której Słupski brał udział. Jak twierdził Słupski, o przemycie nic nie wiedział. Wojewoda ma jednak dowody, że komendant był świadomy przemytu, a całą winę zrzucił na podwładnych.


Przypomnijmy. 15 sierpnia na przejściu granicznym w Bezledach zatrzymano służbowy samochód Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Olsztynie. Podróżował nim st. bryg. Jan Słupski, pochodzący z Iławy komendant wojewódzki, któremu towarzyszyło dwóch podwładnych. Strażacy wracali z podróży służbowej z Kaliningradu. Wszyscy byli umundurowani. W aucie celnicy znaleźli 200 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Prawo zakłada, że jedna osoba może przewieźć przez polsko-rosyjską granicę tylko dwie paczki papierosów.


WINA PODWŁADNYCH?

Krzysztof Pardo, rzecznik prasowy komendy wojewódzkiej straży pożarnej, potwierdził nam to zajście. Jednak zaznaczył, że Słupski nic nie wiedział o przemycie. Do winy przyznało się dwóch podwładnych, którzy dostali mandaty po 2,9 tys. zł.

Po całym zajściu Marian Podziewski, wojewoda warmińsko-mazurski, cofnął Słupskiemu rekomendację na stanowisko komendanta wojewódzkiego, o czym powiadomił Bartłomieja Sienkiewicza, ministra spraw wewnętrznych.

Jak poinformowała nas Edyta Wrotek, rzecznik prasowy urzędu wojewody, na podstawie informacji z Izby Celnej oraz zebranej dokumentacji filmowej i fotograficznej, wojewoda ma przekonanie, że Słupski złamał prawo oraz nadużył zaufanie publiczne, przedstawiając nieprawdziwe wyjaśnienia w tej sprawie.


DOWODY WOJEWODY

– Można popełnić błąd, ale trzeba się umieć do niego przyznać i przeprosić – mówi wojewoda Marian Podziewski. – Nie można natomiast mówić nieprawdy, a winę przerzucać całkowicie na podwładnych. Dlatego w sytuacji, w której komendant wprowadza w błąd media, a za ich pośrednictwem opinię publiczną, jak również swoich przełożonych i zwierzchników, nie mogę pozostać obojętnym. To bowiem podważa nie tylko moje zaufanie do jego osoby jako oficera, funkcjonariusza publicznego, ale i człowieka. Stąd moja decyzja i pismo do ministra o wyjaśnienie tej sprawy i zajęcie stanowiska.

Po cofnięciu rekomendacji poprosiliśmy Jana Słupskiego o komentarz.

– Komendant wojewódzki na tę chwilę nie komentuje tej sprawy z uwagi na fakt, iż nie posiadamy wglądu do dokumentacji filmowej i fotograficznej, w oparciu o którą wojewoda wystosował pismo do ministra – odpowiedział nam rzecznik olsztyńskiej komendy straży.


STRACIŁ STOŁEK

We wtorek minister Sienkiewicz podpisał decyzję o odwołaniu Słupskiego ze stanowiska. W efekcie nie jest on już komendantem wojewódzkim od 2 października, czyli od dnia wydania aktualnego numeru naszej gazety.

– Z wnioskiem o odwołanie komendanta wojewódzkiego zwrócił się do szefa MSW Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny PSP – czytamy w komunikacie nadesłanym przez biuro prasowe ministerstwa. – Jego wniosek był uzasadniony wcześniejszym cofnięciem przez wojewodę rekomendacji dla Jana Słupskiego.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Straży Pożarnej, komendant wojewódzki PSP jest powoływany przez szefa MSW na wniosek Komendanta Głównego PSP po uzyskaniu zgody wojewody.

Próbowaliśmy skontaktować się ze Słupskim, jednak w sekretariacie powiedziano nam, że jest na zwolnieniu chorobowym.

– Od 2 października jego obowiązki będzie pełnił jeden z jego dwóch zastępców – odpowiedział nam Pardo. – Czy komendant nadal będzie pracował w straży, nie jestem w stanie odpowiedzieć.

NATALIA ŻURALSKAJan Słupski z Iławy w dniu wydania
tego numeru „Kuriera” stracił posadę komendanta
wojewódzkiego straży pożarnej w Olsztynie


  2013-10-02  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97236128REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.