Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2005-02-23

Susz: Będziemy wieszać!


UJAWNILIŚMY KOLEJNĄ TAJEMNICĘ MAGISTRATU

Ponad tydzień zajęło pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Suszu wydanie oficjalnych informacji na temat umorzeń podatkowych dokonanych przez burmistrza w 2004 roku. Po konsultacjach z radcą prawnym urzędnicy skapitulowali, co nie zmienia postaci rzeczy, iż cały poprzedni rok łamali przepisy.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych „burmistrz, starosta i marszałek województwa sporządzają wykaz podatników będących przedsiębiorcami, którym umorzyli zaległości podatkowe z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz podatników podatku rolnego i leśnego, którym umorzyli zaległości podatkowe w kwocie wyższej niż 100 zł”. Takie informacje są jawne i powinny zostać podane do publicznej wiadomości, ale... w Suszu tak nie było.

W suskim urzędzie pracownik referatu podatków Agnieszka Rupińska, kierując się własną interpretacją ustawy podatkowej i ochroną danych osobowych, wywieszała na tablicy ogłoszeń (a tym samym podawała do publicznej wiadomości) tylko wykaz przedsiębiorców, którym w 2004 roku burmistrz Jan Sadowski jednoosobową, uznaniową decyzją umorzył podatki.

– Dotąd upierałam się przy tym, żeby nie dawać i nie wieszać do publicznej wiadomości informacji o osobach fizycznych, bo ja znałam taką interpretację ustawy podatkowej, że wiedziałam, iż nie wolno ujawniać tych danych – wyjaśnia Rupińska. – Często wspominają o takich rzeczach na naszych szkoleniach, na które ja jeżdżę. Do tej pory o osobach fizycznych nigdy nie było mowy.

W tej sytuacji osoby fizyczne, którym burmistrz umorzył w ubiegłym roku podatki, były ukrywane przed wszystkimi zainteresowanymi do chwili, gdy właściwą interpretację ustawy podatkowej przedstawił suskim urzędnikom „Nowy Kurier”.

Po tygodniu oczekiwania na opinię radcy prawnego, do którego zwróciła się skarbnik gminy Bożena Chmielewska, nadeszła wreszcie odpowiedź, a urzędnicy zmuszeni byli przygotować listę, którą m.in. publikujemy poniżej. Wszyscy zainteresowani burmistrzowskimi umorzeniami mogą więc teraz bez problemu dowiedzieć się, ile i komu burmistrz umorzył w ubiegłym roku.

Zaskakujące jest jedynie to, że mimo ukazujących się w prasie publikacji o umorzeniach w innych gminach, nikt w suskim magistracie nie zwrócił na to uwagi. Przecież pozostałe urzędy nie mogłyby ujawniać tych informacji niezgodnie z prawem!

DANIEL PĄCZKOWSKI

  2005-02-23  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104520293REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.