Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2008-02-06

Opieka medyczna w szkołach


Stan gabinetów pielęgniarskich w szkołach nie jest najlepszy, jednak wymogi, jakie stawia NFZ, są spełnione. Dziennie jeden taki gabinet w Iławie potrafi odwiedzić nawet setka dzieci!


Opieką medyczną w szkołach zajmują się pielęgniarki zrzeszone w Grupie Praktyk Pielęgniarskich „Profilaktyka” w Iławie, której szefową jest Maria Mąka.

– Wykonujemy usługi profilaktyczno-pielęgniarskie w szkołach na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia – wyjaśnia Maria Mąka.


MAŁO, ALE STARCZA

Obowiązkiem miasta jest przygotowanie gabinetów lekarskich w szkołach i ich wyposażenie.

– W 2007 roku na wyposażenie i utrzymanie gabinetów w trzech szkołach podstawowych i dwóch gimnazjach przeznaczyliśmy około 6 tys. złotych – mówi Renata Kamińska, p.o. dyrektora Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w iławskim ratuszu.

Średnio wypada zatem nieco więcej niż tysiąc zł rocznie na gabinet.

– W naszej szkole jest 16 apteczek, które regularnie musimy uzupełniać – mówi tymczasem Krystyna Glet, pielęgniarka z Gimnazjum nr 2 przy ulicy Wiejskiej. – Dodatkowo są jeszcze apteczki, które młodzież zabiera ze sobą na „zieloną szkołę”. Te 100 złotych miesięcznie jakoś starcza, by to wszystko wyposażyć w leki.


STU PACJENTÓW

– Prawie setka dzieci miesięcznie odwiedza mój gabinet – mówi Grażyna Małyska, pielęgniarka z iławskiej „trójki” obok ratusza. – Są to w większości otarcia, guzy i drobne skaleczenia.

Jak mówi pani Grażyna, wysyp tych przypadków zacznie się z nadejściem wiosny, gdy dzieci każdą przerwę spędzać będą na boiskach.

– Wtedy drzwi się nie zamykają – dodaje Małyska. – Plastry, gaziki, woda utleniona i altacet idą jak ciepłe bułki.

Dlatego też czasem bywa i tak, że pielęgniarki z własnej kieszeni kupują środki opatrunkowe.

Do gabinetu pani Grażyny dzieci nie przychodzą tylko i wyłącznie, gdy coś je boli. Te chorujące na cukrzycę mają podłączone na stałe pompy insulinowe.

– Bywa, że przy szarpaninach jedno dziecko drugiemu wyrwie pompę i trzeba na nowo się wkuć. Wpadają czasem także po to, by się napić wody, bo jest im słabo – dodaje Małyska. – Powód? Nie jadły rano śniadania…

– Dzieci czasem potrzebują jedynie przytulenia i rozmowy – mówi Maria Mąka, która jest też pielęgniarką w iławskiej „czwórce”. – Wystarczy im podać rękę i poklepać po ramieniu, a od razu czują się lepiej.


WYMOGI SPEŁNIONE

W Iławie w szkolnych gabinetach wszystkie wytyczne związane z wyposażeniem gabinetów, jakie narzuca NFZ, są spełnione.

– Kiedyś na stanie gabinetu musiał być ambum (tzw. gruszka z maską twarzową wspomagająca oddychanie – red.), dziś nie ma już takiego wymogu – wyjaśnia Mąka. – Nie wykonujemy już także szczepień.

Dziś gabinety służą one w większości do pomocy doraźnej i przedmedycznej w razie nagłego wypadku. Tu też są prowadzone badania wzroku, pomiar wagi dziecka i jego wzrostu. Pielęgniarki prowadzą też, w ramach podpisanej z NFZ umowy, spotkania i pogadanki dotyczące profilaktyki zdrowia.

– Gabinety są pod nadzorem dyrektorów szkół i podlegają kontroli wewnętrznej, która odbywa się kilkakrotnie w ciągu roku – wyjaśnia Renata Kamieńska z ratusza. – Gabinety kontrolowane są także przez sanepid, który ostatnie kontrole przeprowadził w drugiej połowie zeszłego roku.

– GPP „Profilaktyka” nie była jeszcze kontrolowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – informuje Katarzyna Bystrzycka z oddziału NFZ w Olsztynie.

JOANNA MAJEWSKAPrzed gabinetem szkolnej pielęgniarki w „trójce”
jest zawsze kolejkaDo gabinetu dzieciaki wpadają co chwila, choćby po to,
by… odbić sobie wodny tatuaż. Przy biurku Grażyna Małyska, szkolna pielęgniarka z 36-letnim stażem pracyKrystyna Glet, pielęgniarka z Gimnazjum nr 2
przy ul. Wiejskiej. Na wadze Natalia, która przyszła na okresowe badanie wagi i wzrostuMaria Mąka, kierownik „Profilaktyki”, jest jednocześnie pielęgniarką w iławskiej „czwórce”

  2008-02-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97160441REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.