Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2010-09-08

O co radni pytali burmistrza Iławy


To standard, że na sesji Rady Miejskiej w Iławie burmistrz jest zasypywany pytaniami. Tak było i ostatnim razem. Nasi reprezentanci pytali m.in. o to, jak urząd poradzi sobie ze skutkami nawałnicy, czy można szybciej wycinać stare drzewa oraz czy dziura pod wiaduktem na ul. Sobieskiego zostanie zlikwidowana.


SKUTKI NAWAŁNICY

Radny Marek Starczewski: Po ostatniej nawałnicy na ulicy Konstytucji 3 Maja utworzyła się ogromna kałuża, przez którą kierowcy nie mogli przejechać. Drugie takie miejsce to nowe rondo na Dąbrowskiego. Nie wiem, jak ono zostało zaprojektowane, ale jest tam górka w kierunku Iławki.

Burmistrz Włodzimierz Ptasznik: – Rondo na Dąbrowskiego jest nieskończone. Jeśli prace dobiegną końca, myślę, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. Nie ma sensu robić wielkiej tragedii, trzeba szukać rozwiązań i to będziemy robili.

Radny Jerzy Sochacki: – Proszę o wycinanie starych, chorych drzew wcześniej. Myślę, że to, że lipa, która spadła na ulicę Kościuszki w taki, a nie inny sposób, to ogromne szczęście. Trzeba reagować szybciej, by zapobiec katastrofie.

Burmistrz: – Takie przeglądy są robione, ale myślę, że muszą być przeprowadzane bardziej szczegółowo, by takie usterki były szybko usuwane. Niektóre tereny, gdzie dzieją się takie rzeczy, nie należą do nas.

Radny Włodzimierz Harmaciński: – Po wspomnianej nawałnicy została zniszczona ulica Wodna. Trudno tam teraz przejechać. Proszę o dokonanie przeglądu i stwierdzenie, czy można naprawić to w ramach bieżącego utrzymania. Jeśli nie, to złożę wniosek, by uwzględnić to w przyszłorocznym budżecie.

Wiceburmistrz Stanisław Kieruzel: – W roku bieżącym nie ma środków na naprawę tej drogi, a wstępna analiza nie pozwala, by w ramach bieżących działań zrobić cokolwiek, by było tam bezpieczniej. Możemy już wpisać, że wniosek został zgłoszony przez radnego i będzie rozpatrywany przy planowaniu budżetu na rok następny.

Radny Henryk Witkowski: – Doczytałem, że na takie nagłe wypadki, jak te nawałnice, w budżecie jest przeznaczonych tylko 200.000 zł. Co burmistrz na to, by stworzyć rezerwę finansową na tego rodzaju wydatki?

Burmistrz: – Od samego początku cechuje mnie duży optymizm i zakładam, że nie będzie potrzeby, by cokolwiek brać z rezerwy. Niestety przypadków jak ostatnia nawałnica jest coraz więcej. Otrzymaliśmy trzy pisma z miejscowości, które rzeczywiście przeżyły tragedie. Są one u pani skarbnik, zastanawialiśmy się, jak pomóc. To, co się stało w południowych miastach Polski, jest nie do opisania. Trzeba się zastanowić, jak zapobiegać takim sytuacjom.


PROBLEMY ROWERZYSTÓW

Radna Elżbieta Prasek: – Rowerzyści prosili, bym zainterweniowała w sprawie dziury pod mostem kolejowym. Tam jest duży ruch, a jadąc pod górkę, trzeba rowerem odskoczyć, na co nie są przygotowani kierowcy samochodów.

Burmistrz: – Na sali jest kierownik wydziału bieżącego utrzymania. Dobrze, że zgłaszacie takie usterki, będą one usuwane. Jeśli chodzi o drogi, też trzeba robić przeglądy i szybciej wykrywać usterki.

Wiceburmistrz: – Ta sprawa była zgłoszona już wcześniej. Będą podjęte czynności, bez względu na dzisiejszy wniosek.

Prasek: – Jadąc wzdłuż muru więziennego w kierunku Gajerka, mimo progu zwalniającego, kierowcy samochodów jeżdżą tam bardzo szybko. Rowerzyści nie czują się tam bezpieczni.

Wiceburmistrz: – Generalnie tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych, rowerzyści czuć się bezpiecznie nie mogą. Nie bardzo w tej chwili mogę cokolwiek poradzić, bo musielibyśmy wprowadzić inwestycję, a nie jest ona zaplanowana. Mogę jedynie zaproponować wniosek do rozpatrzenia przy kolejnych zadaniach inwestycyjnych.


GÓRY NA CMENTARZU

Prasek: – Jedna część cmentarza na ul. Ostródzkiej ma zrobione ładne chodniczki. Ostatnio ulewy uniemożliwiają starszym osobom podejście pod górkę – od wejścia głównego cmentarza – gdzie chodnika nie ma.

Wiceburmistrz: – Ten przypadek jest naszym zadaniem. Zostało to już wcześniej zlecone i będzie wykonane.


NIEŁAD NA WYSYPISKU

Radny Eugeniusz Dembek: – Wysypisko śmieci, które jest nieczynne w Iławie od dwóch lat, jest w strasznym stanie. Tak nie może być. Trzeba to uprzątnąć.

Wiceburmistrz: – Czeka nas reaktywacja tego obszaru. Teren ten należy do spółki „Ty i Ja” i oni muszą utrzymywać tam porządek. Straż miejska ma w obowiązkach pilnowanie, by nie wyrzucano tam śmieci. Może to nie być skuteczne, ale tym tematem się zajmiemy.


KOLEINY NA WYSZYŃSKIEGO

Dembek: – Stan ulicy Wyszyńskiego prowadzi do tego, że kierowcy samochodów z niskim podwoziem zahaczają o jezdnię. Ja sam, jadąc rowerem, też nie mogę znieść tych kolein pół metra od krawężnika. Proszę, by zwrócić uwagę właścicielowi drogi, by ją naprawił.

Wiceburmistrz: – Tę interpelację możemy jedynie przekazać do Wojewódzkiego Zarządu Dróg.


ALARMOWA POBUDKA W ŚRODKU NOCY

Radna Anna Dufrat: – Od pewnego czasu na osiedlu Podleśnym, głównie w nocy, wyje alarm w jakimś samochodzie. Zaburza to spokój mieszkańców. Ten stan rzeczy trwa już ponad tydzień.

Odpowiedział obecny na sesji komendant policji Krzysztof Konert: – Prosiłbym, aby informować nas o takich przypadkach szybciej. Może tam komuś kradziono samochód, a nikt nie zareagował?


PODLEŚNA DROGA

Radny Eugeniusz Chomik: Droga pod lasem za wieżą ciśnień, wjeżdżając od ulicy 1 Maja, jest zniszczona. Czy równiarka mogłaby ten odcinek naprawić?

Wiceburmistrz: – Jest to droga mało uczęszczana. Pan Pruchniewski [Jarosław Pruchniewski, kierownik wydziału bieżącego utrzymania w urzędzie – red.] sprawdzi ten temat i na tyle, na ile to możliwe, postaramy się tę drogę naprawić.


PLAŻOWA NA PRZYSZŁY ROK

Radna Anna Zakrzewska: – Czy w ramach remontu ulicy Sienkiewicza będzie naprawiony chodnik na Plażowej?

Wiceburmistrz: – Inwestycja jest realizowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. To, co należy do pasa drogowego, będzie wyremontowane, natomiast to, co leży w obszarze drogi gminnej, już nie, bo to nie jest ich zadanie. Potraktować to tylko mogę jako wniosek do naszego projektu budżetu na przyszły rok.


ZAŚMIECONA BURZÓWKA

Przewodniczący rady Zbigniew Rychlik: – Doszły mnie słuchy, że separatory nie spełniają swojej funkcji z racji zamulenia burzówki odpadami. Proponuję czyścić instalacje burzowe.

Wiceburmistrz: – Stan techniczny sieci burzowej będącej naszą własnością jest w lepszym stanie niż jeszcze kilka lat temu. Nie zaniedbujemy jej czyszczenia.


PODZIĘKOWANIA RADNYCH

Sochacki: – Chciałbym podziękować za naprawienie studzienek na ulicy Kościuszki oraz za przycięcie krzaczków przy Carrefourze. Aż by się chciało, żeby tak zawsze było. Kilka dni po sesji wszystko było naprawione.

Chomik: – Dziękuję za usuwanie wraków samochodowych.

NATALIA ŻURALSKA
Radni jak zwykle zasypali pytaniami burmistrza (z prawej)Radna Prasek interpelowała w sprawie dziury pod wiaduktem na ulicy Sobieskiego, która jest zmorą rowerzystów

Stan ulicy Wodnej po ostatniej nawałnicy daje wiele do myślenia. W jedną dziurę zmieści się nawet cały damski but!Komendant Powiatowy Policji miał okazję zastąpić burmistrza i odpowiedzieć na interpelacje

  2010-09-08  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97160462REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.