Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2005-12-14

„Kurier” wygrał w sądzie


Burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz wkrótce po wyborach rozpoczął kampanię ciągania dziennikarzy i wydawców „Kuriera” po sądach. Na przetarcie wypchnął w bój swojego byłego zastępcę Benedykta Dutkę. Próbował też zaangażować prokuraturę. Przegrał z kretesem.

Jarosław Maśkiewicz (wówczas SLD) swoje urzędowanie w listopadzie 2002 roku rozpoczął od całkiem poprawnych stosunków z największym lokalnym tygodnikiem.

Nagle w marcu 2003 do miejscowej prokuratury złożył donos o popełnieniu przestępstwa znieważenia, którego na łamach Kuriera miał się dopuścić felietonista Zygmunt Wyszyński, a w ślad za nim odpowiedzialność spadła na redaktora naczelnego Jarosława Synowca.

Przypomnijmy słowa Wyszyńskiego z felietonu pt. „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”:

„(...) W polityce i walce o partyjne stołki nie ma sentymentów, zwłaszcza w iławskim SLD, w którym – pod płaszczykiem rzekomej lewicowości – bryluje kilka zatwardziałych hien gospodarczych (...). Wcale nie przeszkadza im mienić się koalicjantami, zbawcami Iławy, mesjaszami, którzy – tak naprawdę – partykularnie sterują rządami cyrkowego trio, trzymanego na krótkim łańcuchu: skoczek Jarosław Maśkiewicz i czajniki, czyli doradcy od siedmiu boleści – Benedykt Dutka i Edward Bojko; zawsze czujni, zawsze gotowi kasować kasę i za nic nie odpowiadać (...)”.

Gdy prokuratura odmówiła ścigania, Maśkiewicz wraz z koalicyjnym wtedy ugrupowaniem „Iławianie Razem” ustalił, że przeciwko Kurierowi pójdą do sądu w trybie prywatno-skargowym. Przed sądem, na pierwszej linii, w roli oskarżyciela wystąpił ówczesny wiceburmistrz Benedykt Dutka.

Postępowanie w pierwszej instancji ciągnęło się dwa lata. Wreszcie 1 lutego br. Sąd Rejonowy w Iławie obu oskarżonych uniewinnił, a wszelkimi kosztami procesowymi obciążył Benedykta Dutkę.

W uzasadnieniu, hołdując zasadzie „twardszej skóry” u osoby publicznej, sąd ocenił, iż tekst Wyszyńskiego jest „subiektywnym poglądem autora, który miał prawo wyrazić”, natomiast prasa „stanowi gwarancję konstytucyjnej wolności słowa, a krytyka osób publicznych jest jednym z przejawów tej wolności”.

Benedykt Dutka nie dał za wygraną i odwołał się do II instancji. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał jednak w mocy zaskarżony wyrok, uznając apelację za „oczywiście bezzasadną”, znów pokryciem kosztów procesowych obciążając Dutkę. Po uprawomocnieniu się w listopadzie wyrok stał się wykonalny.

Niebawem przedstawimy kulisy kolejnych oskarżeń wobec dziennikarzy i wydawców Kuriera.

MARCIN MICHALSKIBenedykt Dutka, były wiceburmistrz Iławy, obraził się za „czajnika” i pozwał redakcję „Kuriera” do sądu. Przegrał w dwóch instancjach, a wyrok jest już prawomocny.


  2005-12-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104524204REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.