Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2005-12-14

„Kurier” wygrał w sądzie


Burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz wkrótce po wyborach rozpoczął kampanię ciągania dziennikarzy i wydawców „Kuriera” po sądach. Na przetarcie wypchnął w bój swojego byłego zastępcę Benedykta Dutkę. Próbował też zaangażować prokuraturę. Przegrał z kretesem.

Jarosław Maśkiewicz (wówczas SLD) swoje urzędowanie w listopadzie 2002 roku rozpoczął od całkiem poprawnych stosunków z największym lokalnym tygodnikiem.

Nagle w marcu 2003 do miejscowej prokuratury złożył donos o popełnieniu przestępstwa znieważenia, którego na łamach Kuriera miał się dopuścić felietonista Zygmunt Wyszyński, a w ślad za nim odpowiedzialność spadła na redaktora naczelnego Jarosława Synowca.

Przypomnijmy słowa Wyszyńskiego z felietonu pt. „Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”:

„(...) W polityce i walce o partyjne stołki nie ma sentymentów, zwłaszcza w iławskim SLD, w którym – pod płaszczykiem rzekomej lewicowości – bryluje kilka zatwardziałych hien gospodarczych (...). Wcale nie przeszkadza im mienić się koalicjantami, zbawcami Iławy, mesjaszami, którzy – tak naprawdę – partykularnie sterują rządami cyrkowego trio, trzymanego na krótkim łańcuchu: skoczek Jarosław Maśkiewicz i czajniki, czyli doradcy od siedmiu boleści – Benedykt Dutka i Edward Bojko; zawsze czujni, zawsze gotowi kasować kasę i za nic nie odpowiadać (...)”.

Gdy prokuratura odmówiła ścigania, Maśkiewicz wraz z koalicyjnym wtedy ugrupowaniem „Iławianie Razem” ustalił, że przeciwko Kurierowi pójdą do sądu w trybie prywatno-skargowym. Przed sądem, na pierwszej linii, w roli oskarżyciela wystąpił ówczesny wiceburmistrz Benedykt Dutka.

Postępowanie w pierwszej instancji ciągnęło się dwa lata. Wreszcie 1 lutego br. Sąd Rejonowy w Iławie obu oskarżonych uniewinnił, a wszelkimi kosztami procesowymi obciążył Benedykta Dutkę.

W uzasadnieniu, hołdując zasadzie „twardszej skóry” u osoby publicznej, sąd ocenił, iż tekst Wyszyńskiego jest „subiektywnym poglądem autora, który miał prawo wyrazić”, natomiast prasa „stanowi gwarancję konstytucyjnej wolności słowa, a krytyka osób publicznych jest jednym z przejawów tej wolności”.

Benedykt Dutka nie dał za wygraną i odwołał się do II instancji. Sąd Okręgowy w Elblągu utrzymał jednak w mocy zaskarżony wyrok, uznając apelację za „oczywiście bezzasadną”, znów pokryciem kosztów procesowych obciążając Dutkę. Po uprawomocnieniu się w listopadzie wyrok stał się wykonalny.

Niebawem przedstawimy kulisy kolejnych oskarżeń wobec dziennikarzy i wydawców Kuriera.

MARCIN MICHALSKIBenedykt Dutka, były wiceburmistrz Iławy, obraził się za „czajnika” i pozwał redakcję „Kuriera” do sądu. Przegrał w dwóch instancjach, a wyrok jest już prawomocny.


  2005-12-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97213353REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.