Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2014-05-14

Klimatyzacja musi być zadbana!


Okazuje się, że nawet alergicy mogą czerpać korzyści z używania klimatyzacji w samochodzie. Ważna jest prawidłowa jej konserwacja i obsługa. Co czeka pasażerów pojazdu z którego wentylacji leci zimny powiew z domieszką grzybów i bakterii? Pytamy ekspertów.


Jeszcze kilkanaście lat temu zaledwie ułamek samochodów jeżdżących po polskich drogach był wyposażony w klimatyzację. Była uznana za synonim luksusu do tego stopnia, że niektóre korporacje taksówkowe wprowadziły specjalne opłaty za „jazdę z włączoną klimatyzacją”.

Na szczęście te czasy są już za nami – obecnie urządzenie to znajduje się na liście standardowego wyposażenia w większości nowych samochodów, a na rynku używanych jej obecność niejednokrotnie decyduje o tym, jak szybko dany pojazd znajdzie nabywcę.


KLIMA TO STANDARD

– Klimatyzacja już jakiś czas temu przestała być luksusowym dodatkiem, który oprócz praktycznego zastosowania określał również status społeczny właściciela pojazdu i stała się standardem ułatwiającym podróżowanie samochodem w upalne dni – opowiada Grzegorz Sobiech, kierownik auto-serwisu „ABS”, mieszczącego się przy Alei Jana Pawła II, obok „Majstra” w Iławie. – Pomimo, że sam układ klimatyzacji jest złożonym technologicznie urządzeniem, to jego działanie jest niezwykle proste. O wiele bardziej skomplikowane mogą być skutki zaniedbania tego urządzenia.


JAK DBAĆ O KLIMATYZACJĘ?

Warto pamiętać, że prawidłowo działająca klimatyzacja przynosi korzyści również dla alergików, ponieważ w 80 proc. oczyszcza powietrze nie tylko z pyłków roślin, ale także z substancji infekcyjnych, czyli z bakterii, wirusów i zarodników grzybów pleśniowych. Jednak trzeba o nią regularnie i odpowiednio dbać.


CZAS NA SERWIS

W przypadku niedostatecznego chłodzenia, sprzęt musi sprawdzić i naprawić specjalista od systemów klimatyzacji. Tego samego tyczą się przypadki wycieków, co wymusza naprawę i ponowne napełnienie układu płynem chłodniczym.

– Klimatyzację cechuje utrata niewielkiej ilości środka chłodniczego na skutek przenikania przez węże lub złączki – zdradza kierownik „ABS-u”. – Systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne pojazdu mogą być wyposażone w filtr kabiny, który ulega zabrudzeniu, co niesie za sobą znaczne ograniczenie przepływu powietrza i prowadzi do konieczności jego wymiany.

Okres serwisowania filtra powinien podany być w instrukcji pojazdu, gdyż układy różnią się właściwościami.


Z KLIMĄ W ZIMIE

Długo nieuruchamiana klimatyzacja traci swoje wartości. Smarne dodatki mogą wytrącać się z płynu i przestać spełniać swoją funkcję. W rezultacie proces starzenia gumowych uszczelnień w układzie klimatyzacji przybiera na sile, a stąd już tylko krok do pojawienia się nieszczelności, przez które czynnik chłodzący może wydostać się na zewnątrz.

– Pamiętajmy, że klimatyzację warto włączyć, nawet jeśli zewnętrzna temperatura nie zachęca do chłodzenia wnętrza auta – przypomina Sobiech. – Postarajmy się to robić minimum raz na miesiąc nawet wtedy, gdy użytkowanie klimatyzacji wydaje się bezcelowe. To jest układ, o którym należy pamiętać i dbać o niego cały rok.

Teraz, kiedy na dworze robi się coraz cieplej, układ klimatyzacji trzeba sprawdzić.


KLIMATYZACJA DLA ALERGIKÓW?

Pamiętajmy, że klimatyzacja nieprawidłowo eksploatowana może spowodować nasilenie objawów alergicznych, co w trakcie prowadzenia samochodu może doprowadzić do łzawienia z oczu i napadowego kichania.

– Należy w odpowiedni sposób dbać o klimatyzację, ale warto pamiętać, że nawet prawidłowo utrzymana, przy dłuższych podróżach może wpływać niekorzystnie na nasz organizm, ponieważ wysusza powietrze – na zakończenie przestrzega Sobiech. – Trzeba na to uważać szczególnie, kiedy naszymi pasażerami są dzieci lub osoby starsze. Mogą bowiem u nich nastąpić zaburzenia termoregulacji.

Sprawna klimatyzacja w samochodzie to nie wszystko. Podczas jej używania należy zadbać także o zdrowie pamiętając o odpowiednim nawadnianiu organizmu, a przy długotrwałej podróży warto pamiętać o tak zwanych „wodach morskich”, które zniwelują wysuszenia błon śluzowych.

RAFAŁ GRONKIEWICZ


ILE TO KOSZTUJE
* filtr kabinowy: od 20 zł
* sprawdzenie szczelności: od 30 zł
* odgrzybianie: od 40 zł + filtr
* pełny serwis: od 150 zł


AUTO-SERWIS ABS
Iława, Aleja Jana Pawła II,
obwodnica obok Majstra
tel. (89) 648-32-06
Charakterystyczna, żółta siedziba AUTO-SERWISU „ABS”.
W tym miejscu znajdziemy części do swojego auta,
zlecimy kompleksowy serwis i naprawy,
zamontujemy auto-gaz czy skasujemy auto
Długo nieuruchamiana klimatyzacja traci swoje wartości
– smarne dodatki mogą wytrącać się z płynu
i przestać spełniać swoją funkcję
Prawidłowo działająca klimatyzacja przynosi korzyści
również dla alergików, ponieważ w 80 proc.
oczyszcza powietrze nie tylko z pyłków roślin,
ale także z substancji infekcyjnych, czyli z bakterii, wirusów
i zarodników grzybów pleśniowych


  2014-05-14  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97161195REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.