Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2003-05-24

KIEDY KONIEC TEJ FARSY?


LESZEK OLSZEWSKI

Spójrzcie ile głosów można zyskać w lokalnych wyborach, bazując na ludzkich nadziejach wyczarowania lepszego jutra („Ja to zrobię lepiej, szybciej i piękniej, a wy będziecie bogaci, syci i uśmiechnięci...”) z nijakiego dziś, za jaki to stan najłatwiej obarczyć tych, którzy odeszli.

Ludzie nie mają jakoś daru, aby sprzeciwić się kolejnemu rozczarowaniu, jakiego doznają z ust i ulotek następujących po sobie cudotwórców. I co kilka lat wdeptują z niezmienną konsekwencją w kolejną gnojówkę dla nich przygotowaną.

Bagno bagnu nierówne, dlatego nie zawaham się dziś kilkakrotnie strzelić z trochę ostrzejszej amunicji. Czasami bowiem chwile szczerości działają gromadnie jako swoiste katharsis i obyśmy niedługo zaznali tego błogiego stanu, bo na razie sytuacja w mieście przypomina jako żywo stajnię Augiasza, z lekką domieszką nastrojowych barw beznadziejno-żenujących, a wszystko przez feralne wybory sprzed pół roku. Nie czarujmy się dłużej i nie bawmy w podchody myślowe.

Byłemu burmistrzowi Lubawy od początku byłem niechętny, a zaczęło się to dość niewinnie. Zobaczyłem bowiem na jakimś słupie jego plakat wyborczy i platoniczna przyjaźń się zaczęła. Jestem ufny w swoje pierwsze reakcje, bo zwykle bywają trafne. Całości dopełniało jeszcze to infantylne hasło o zarobkach i wydawaniu pieniędzy w Iławie, a ostatni człon sloganu szczególnie wzbudził moje i politowanie, i uśmiech.

Dwuznaczność szybko minęła, gdy Adam Żyliński poszedł w odstawkę. Najpierw pojawiły się wzmianki o czystkach w ratuszu i sprowadzaniu na wiele stanowisk panów z okolicznych miast i lasów („Zarób w Iławie”...). Później pocztą pantoflową doszły niusy, że nowy ojciec grodu w znakomitej większości nie orientuje się w obowiązkach, których wykonywania się podjął (sam podkreślał po ślubowaniu, że potrzebuje aż kilku miesięcy, by przedstawić ludziom swoją strategię rozwoju miasta!). Nie przeszkadzało mu to jednak w ekspresowym podwyższeniu sobie pensji tuż po objęciu urzędu (jakżeż znowu daleko idąca idea z hasła wyborczego!), a następnie w przegonieniu z ratusza dziennikarzy (interes trzeba rozkręcać spokojnie i bez hałasu). Były jeszcze historie o atmosferze zastraszenia i donosów, jaką wprowadził w pałacu przy ulicy Niepodległości 13; o zerowych predyspozycjach prowadzenia wymiany zdań na jakikolwiek merytoryczny temat; o mrukliwości i śmieszności, jaką wzbudzał za swoimi plecami. Pominę już w tym wszystkim poronione wręcz koncepcje w rodzaju natychmiastowej likwidacji w Iławie punktu Informacji Turystycznej, przedszkola nr 5 oraz miksowania Nowej Wsi. To było ważne ponad wszystko inne (?...) – całe szczęście, że udało się sprawę odkręcić (dzięki ci praso, że alarmowałaś w chwilach trwogi i blamażu!).

Spektrum me poszerzało się nieustannie, doszły mnie nawet opinie z jednego z miast partnerskich, że tam też nie za bardzo wiedzą jak i o czym rozmawiać z nowym burmistrzem; że jakoś postać pana Jarosława M. nie za bardzo ku temu sprzyja. Wtedy to wrzód zaczął pęcznieć, bo przecież takie rzeczy rozchodzą się dziesiątkami ust w setki, a setkami w tysiące.

Powiedziałem sobie sam do siebie w pewnym momencie: „Cholera, Żylińskiego Adama też nie wszyscy lubili, ale nikt się z niego nie śmiał, ani nie podważał jego ogromnej wiedzy samorządowej i zalet wypływających chociażby z ogromnej komunikatywności, a także umiejętności podejmowania decyzji. Ku czemu to więc idzie?”.

Wkrótce wybuchła bomba atomowa, czyli kwestia pewnej ulicy (a właściwie jej braku) w Lubawie i roli, jaką odegrał wtedy burmistrz Jarosław M. Nie wierzyłem w to tak długo, dopóki śledztwo nie wyświetliło nam jednoznacznie kontekstu sprawy. Dziś wiemy już, że prokuratura sformułowała akt oskarżenia mocnego kalibru i Jarosław M. usiądzie przed sądem na ławie oskarżonych. Żarty się skończyły! (nawet uwzględniając ewentualną apelację, ale to już powinno odbyć się po uwolnieniu nas od balastu, jakim dziś z pewnością jest dla tak wielu dobrze życzących miastu Jarosław M.).

Nie porównuję skali, ani – broń Boże! – osób, ale np. Józef Oleksy z SLD za znacznie mniej wiarygodny zarzut bycia rzekomym agentem KGB podał się niezwłocznie i zawczasu do dymisji, nie chcąc narażać w jakikolwiek sposób stanowiska szefa rządu na stanie się podmiotem dochodzenia karno-sądowego, bo na pewne rzeczy honor po prostu nie pozwala, o ile oczywiście się go posiada...

Powiem tak: nie wierzę, by to, czym zajmuje się aktualnie wymiar sprawiedliwości w kontekście Lubawy, było wyssane z palca, czy zaczerpnięte z chmurki. Kwestia tylko zasadza się, czy oskarżeni będą umieli się z tego wywinąć, w co notabene też wątpię, bo sprawa nabrała już zbyt dużego rozgłosu ogólno- nawet -polskiego (prasa, telewizja, prasa), by udało się czemukolwiek ukręcić łeb.

W ubiegłym tygodniu pan burmistrz Iławy zmusił mnie do żenującego uśmiechu i politowania. Zapytano go otóż na konferencji prasowej, czy w związku z tym fetorem, którego jest głównym filarem, poda się do dymisji. I odpowiedź brzmiała: „Bez komentarza”. Prawie jakby pytano rzecznika Białego Domu o rozmieszczenie głowic balistycznych w Iraku, albo inną nie mniej strzeżoną tajemnicę! Tutaj ta replika nosiła znamiona absurdu, bo w ogóle nie odnosiła się do pytania, a była próbą tylko zbycia dziennikarza. Innymi słowy mógł powiedzieć: „Noszę się z takim zamiarem” albo „Przenigdy!”. I już by człowiek wiedział, co autor miał na myśli – a tu kolejny popis w stylu jakżeż pozbawionym kontaktu z rzeczywistością!

Sądzę, że Titanic już doznał zderzenia z górą lodową i wkrótce pójdzie na dno, może nawet szybciej niż byśmy się spodziewali. Są przecież (m.in. prawne) rozpuszczalniki na objawy nadmiernego przyklejenia się czyjegoś siedzenia do stołka, bo z takim syndromem, zdaje się, mamy tu do czynienia.

Macie problem, czy w sobotę wyjść trochę do miasta na prareferendum, czy też spędzić dzień poza Iławą? Moja odpowiedź też brzmi buńczucznie: „Bez komentarza!”.

LESZEK OLSZEWSKI

  2003-05-24  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104525436REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.