Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
„Pytanie (urodziny) na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Szpital Iława: Dzieci tutaj nie leczymy
Brudne łapy pedofila
Szeplerzyzna: pomoc dla pogorzelców
Pilnowanie jakości handlu czy utrudnianie życia?
Podpalił sam siebie
Spłonęli żywcem w metalowej pułapce
Gwałt za granicą
Nasza gwiazda eksportowa. Piękna i wszechstronna
Filantrop Jan Szynaka
Szpital znowu nie dla dzieci
Fałszywi policjanci
Więcej...

INFORMACJE

2003-05-24

KIEDY KONIEC TEJ FARSY?


LESZEK OLSZEWSKI

Spójrzcie ile głosów można zyskać w lokalnych wyborach, bazując na ludzkich nadziejach wyczarowania lepszego jutra („Ja to zrobię lepiej, szybciej i piękniej, a wy będziecie bogaci, syci i uśmiechnięci...”) z nijakiego dziś, za jaki to stan najłatwiej obarczyć tych, którzy odeszli.

Ludzie nie mają jakoś daru, aby sprzeciwić się kolejnemu rozczarowaniu, jakiego doznają z ust i ulotek następujących po sobie cudotwórców. I co kilka lat wdeptują z niezmienną konsekwencją w kolejną gnojówkę dla nich przygotowaną.

Bagno bagnu nierówne, dlatego nie zawaham się dziś kilkakrotnie strzelić z trochę ostrzejszej amunicji. Czasami bowiem chwile szczerości działają gromadnie jako swoiste katharsis i obyśmy niedługo zaznali tego błogiego stanu, bo na razie sytuacja w mieście przypomina jako żywo stajnię Augiasza, z lekką domieszką nastrojowych barw beznadziejno-żenujących, a wszystko przez feralne wybory sprzed pół roku. Nie czarujmy się dłużej i nie bawmy w podchody myślowe.

Byłemu burmistrzowi Lubawy od początku byłem niechętny, a zaczęło się to dość niewinnie. Zobaczyłem bowiem na jakimś słupie jego plakat wyborczy i platoniczna przyjaźń się zaczęła. Jestem ufny w swoje pierwsze reakcje, bo zwykle bywają trafne. Całości dopełniało jeszcze to infantylne hasło o zarobkach i wydawaniu pieniędzy w Iławie, a ostatni człon sloganu szczególnie wzbudził moje i politowanie, i uśmiech.

Dwuznaczność szybko minęła, gdy Adam Żyliński poszedł w odstawkę. Najpierw pojawiły się wzmianki o czystkach w ratuszu i sprowadzaniu na wiele stanowisk panów z okolicznych miast i lasów („Zarób w Iławie”...). Później pocztą pantoflową doszły niusy, że nowy ojciec grodu w znakomitej większości nie orientuje się w obowiązkach, których wykonywania się podjął (sam podkreślał po ślubowaniu, że potrzebuje aż kilku miesięcy, by przedstawić ludziom swoją strategię rozwoju miasta!). Nie przeszkadzało mu to jednak w ekspresowym podwyższeniu sobie pensji tuż po objęciu urzędu (jakżeż znowu daleko idąca idea z hasła wyborczego!), a następnie w przegonieniu z ratusza dziennikarzy (interes trzeba rozkręcać spokojnie i bez hałasu). Były jeszcze historie o atmosferze zastraszenia i donosów, jaką wprowadził w pałacu przy ulicy Niepodległości 13; o zerowych predyspozycjach prowadzenia wymiany zdań na jakikolwiek merytoryczny temat; o mrukliwości i śmieszności, jaką wzbudzał za swoimi plecami. Pominę już w tym wszystkim poronione wręcz koncepcje w rodzaju natychmiastowej likwidacji w Iławie punktu Informacji Turystycznej, przedszkola nr 5 oraz miksowania Nowej Wsi. To było ważne ponad wszystko inne (?...) – całe szczęście, że udało się sprawę odkręcić (dzięki ci praso, że alarmowałaś w chwilach trwogi i blamażu!).

Spektrum me poszerzało się nieustannie, doszły mnie nawet opinie z jednego z miast partnerskich, że tam też nie za bardzo wiedzą jak i o czym rozmawiać z nowym burmistrzem; że jakoś postać pana Jarosława M. nie za bardzo ku temu sprzyja. Wtedy to wrzód zaczął pęcznieć, bo przecież takie rzeczy rozchodzą się dziesiątkami ust w setki, a setkami w tysiące.

Powiedziałem sobie sam do siebie w pewnym momencie: „Cholera, Żylińskiego Adama też nie wszyscy lubili, ale nikt się z niego nie śmiał, ani nie podważał jego ogromnej wiedzy samorządowej i zalet wypływających chociażby z ogromnej komunikatywności, a także umiejętności podejmowania decyzji. Ku czemu to więc idzie?”.

Wkrótce wybuchła bomba atomowa, czyli kwestia pewnej ulicy (a właściwie jej braku) w Lubawie i roli, jaką odegrał wtedy burmistrz Jarosław M. Nie wierzyłem w to tak długo, dopóki śledztwo nie wyświetliło nam jednoznacznie kontekstu sprawy. Dziś wiemy już, że prokuratura sformułowała akt oskarżenia mocnego kalibru i Jarosław M. usiądzie przed sądem na ławie oskarżonych. Żarty się skończyły! (nawet uwzględniając ewentualną apelację, ale to już powinno odbyć się po uwolnieniu nas od balastu, jakim dziś z pewnością jest dla tak wielu dobrze życzących miastu Jarosław M.).

Nie porównuję skali, ani – broń Boże! – osób, ale np. Józef Oleksy z SLD za znacznie mniej wiarygodny zarzut bycia rzekomym agentem KGB podał się niezwłocznie i zawczasu do dymisji, nie chcąc narażać w jakikolwiek sposób stanowiska szefa rządu na stanie się podmiotem dochodzenia karno-sądowego, bo na pewne rzeczy honor po prostu nie pozwala, o ile oczywiście się go posiada...

Powiem tak: nie wierzę, by to, czym zajmuje się aktualnie wymiar sprawiedliwości w kontekście Lubawy, było wyssane z palca, czy zaczerpnięte z chmurki. Kwestia tylko zasadza się, czy oskarżeni będą umieli się z tego wywinąć, w co notabene też wątpię, bo sprawa nabrała już zbyt dużego rozgłosu ogólno- nawet -polskiego (prasa, telewizja, prasa), by udało się czemukolwiek ukręcić łeb.

W ubiegłym tygodniu pan burmistrz Iławy zmusił mnie do żenującego uśmiechu i politowania. Zapytano go otóż na konferencji prasowej, czy w związku z tym fetorem, którego jest głównym filarem, poda się do dymisji. I odpowiedź brzmiała: „Bez komentarza”. Prawie jakby pytano rzecznika Białego Domu o rozmieszczenie głowic balistycznych w Iraku, albo inną nie mniej strzeżoną tajemnicę! Tutaj ta replika nosiła znamiona absurdu, bo w ogóle nie odnosiła się do pytania, a była próbą tylko zbycia dziennikarza. Innymi słowy mógł powiedzieć: „Noszę się z takim zamiarem” albo „Przenigdy!”. I już by człowiek wiedział, co autor miał na myśli – a tu kolejny popis w stylu jakżeż pozbawionym kontaktu z rzeczywistością!

Sądzę, że Titanic już doznał zderzenia z górą lodową i wkrótce pójdzie na dno, może nawet szybciej niż byśmy się spodziewali. Są przecież (m.in. prawne) rozpuszczalniki na objawy nadmiernego przyklejenia się czyjegoś siedzenia do stołka, bo z takim syndromem, zdaje się, mamy tu do czynienia.

Macie problem, czy w sobotę wyjść trochę do miasta na prareferendum, czy też spędzić dzień poza Iławą? Moja odpowiedź też brzmi buńczucznie: „Bez komentarza!”.

LESZEK OLSZEWSKI

  2003-05-24  

 TWOJE ZDANIE

Wróć   Góra strony
95849791REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Stopka
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.