Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

INFORMACJE

2010-09-15

Iława. Incydent z tablicą „Solidarności”


Straż miejska z polecenia burmistrza przerwała montaż głazu z tablicami upamiętniającymi ofiary tragedii w Smoleńsku oraz XXX-lecie powstania „Solidarności”. Przedstawiciele „jubilatki” są oburzeni.


Tablica miała zostać odsłonięta podczas sobotniej uroczyści Solidarnościowej.

Owa tablica to właściwie głaz z przytwierdzonymi dwoma tablicami: jedna przedstawia zarys Polski z podobiznami zmarłej pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich, druga zaś zawiera inskrypcję: „Dęby pamięci posadzone 11 września 2010 roku w 30. rocznicę NSZZ Solidarność oraz dla uczczenia poległych pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. NSZZ Solidarność, Oddział Regionu Warmińsko-Mazurskiego w Iławie” .

By ustawić legalnie głaz, Jerzy Ewertowski z iławskiej „Solidarności” (i notabene wiceprzewodniczący iławskiej rady z ramienia PiS) wysłał 2 sierpnia do burmistrza Włodzimierza Ptasznika prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie „okolicznościowej tablicy pamiątkowej” (nie głazu) w pobliżu krzyża milenijnego nad Małym Jeziorakiem, a także posadzenie dwóch dębów.

20 sierpnia otrzymał pozytywną opinię z wytycznymi, by swoje zamierzenia uzgodnił jeszcze z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, wydziałem bieżącego utrzymania miasta w ratuszu i zgłosił roboty budowlane w iławskim starostwie.

Ewertowski wszystkiego dopilnował, zgody uzyskał, jednak 31 sierpnia dostał pismo uzupełniające od zastępcy burmistrza Bernadety Hordejuk, że ma przedłożyć do Urzędu Miasta 2 egzemplarze projektu tablicy z krótkim opisem. Tego już Ewertowski nie zrobił.


POKRĘTNOŚĆ I PRZEWROTNOŚĆ

– Dokumenty pokazują pokrętność i przewrotność najwyższych urzędników starostwa i ratusza – komentuje pismo uzupełniające Ewertowski, udostępniając je nam.

Działacz „Solidarności” zdradził nam też kilka innych szczegółów.

– 22 lipca byłem u burmistrza Ptasznika i przedstawiłem mu wygląd tablicy – opowiada. – Lekkie było jego zdziwienie, dlaczego ma być na niej wizerunek pary prezydenckiej. Wyjaśniłem, że po pierwsze Lech Kaczyński przez dwie kadencje był wiceprzewodniczącym całego związku, a po drugie jest on reprezentantem wszystkich, którzy polegli pod Smoleńskiem.


WKROCZYŁA STRAŻ

Mimo braku reakcji na pismo uzupełniające z ratusza, Ewertowski postanowił robić swoje. W czwartek 9 września, kiedy nad Małym Jeziorakiem stawiano głaz z tablicami, z polecenia burmistrza przyszli miejscy strażnicy i kazali przerwać prace.

– Następnego dnia, gdy poszedłem do burmistrza, by sprawę wyjaśnić, ten powiedział, że czuje się oszukany, bo nie wiedział, że tablica ma być przytwierdzona do kamienia! – opowiada Ewertowski. – Burmistrz zaczął tłumaczyć, że w tej postaci to jest pomnik i wniosek o jego postawienie musi przejść całą procedurę uchwałodawczą.

Ewertowski upatruje w tej historii akcję polityczną Platformy Obywatelskiej, która rządzi Iławą i powiatem.

W zeszłym tygodniu PO wytypowała Włodzimierza Ptasznika jako kandydata na burmistrza w kadencji 2010-2014. Nieoficjalnie mówi się, że jedynym znaczącym dla niego kontrkandydatem może być ktoś z PiS, odwołującego się do ideologii „Solidarności”.

– To miasto nie może być spacyfikowane przez jedno ugrupowanie i załatwiać pozytywnie tylko im bliską symbolikę – komentuje Ewertowski.

Zgodnie z wytycznymi miejskich władz, które życzą sobie pytań od prasy w formie pisemnej, wysłaliśmy we wtorek 14 września przed południem do burmistrza Iławy prośbę o komentarz do całej sytuacji.

Do zamknięcia wydania odpowiedzi nie otrzymaliśmy, choć tego samego dnia oświadczenie w tej sprawie Ptasznik wydał. Do naszej redakcji zostało ono przesłane w środę, gdy Kurier był już w sklepach.

W piśmie tym burmistrz informuje, że wyrażanie zgody na wznoszenie pomników jest… wyłączną właściwością rady miejskiej.

NATALIA ŻURALSKA
RADOSŁAW SAFIANOWSKI


Jerzy Ewertowski
z iławskiej „Solidarności”Włodzimierz Ptasznik,
burmistrz Iławy
Sporna tablica

  2010-09-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102854597REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.