Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2013-10-02

Ekskluzywne boisko ze sztuczną trawą przyniosło stratę


Iława jest jednym z sześciu miast w kraju, które mają boisko piłkarskie ze sztuczną trawą o najwyższym możliwym standardzie. Sprawdzamy, w jakim celu zostało zbudowane i ile kosztuje jego utrzymanie.


Czytelnik poinformował nas, że boisko ze sztuczną trawą, które rok temu otwarto w Iławie, posiada najwyższy możliwy certyfikat światowej federacji piłkarskiej FIFA. Chciał, abyśmy sprawdzili, po co tak małemu miastu z klubem grającym w okręgówce obiekt o tak wysokim standardzie oraz ile kosztuje jego utrzymanie.


SZEŚĆ W KRAJU

Iławskie boisko kosztowało 2,7 mln zł, a kolejne 128 tys. zł pochłonęło dostarczenie sprzętu do utrzymania i pielęgnacji sztucznej trawy. Obiekt posiada certyfikat FIFA 2 Stars (dwie gwiazdki), który przyznawany jest obiektom profesjonalnym o najwyższym standardzie. Według statystyk FIFA, takich boisk w Polsce jest zaledwie sześć, a w Europie – 335.

Po co miastu obiekt tak wysokiej klasy?

– Przyjęliśmy założenie, że w Iławie powinna powstać nawierzchnia o jakości najwyżej certyfikowanej – odpowiada burmistrz Włodzimierz Ptasznik. – Stworzyło to możliwości wykorzystania obiektu do profesjonalnych rozgrywek ligowych i treningów, także drużyn spoza Iławy, z czym wiąże się dochodowość projektu.


5 TYSIĘCY STRATY

Obsługa i pielęgnacja boiska kosztuje. Zapłacić trzeba także federacji piłkarskiej, która co roku przeprowadza badania i odnawia certyfikat. Obiekt w Iławie został ostatnio recertyfikowany na rok – począwszy od 16 sierpnia. Kosztowało to aż 14.572 zł.

Burmistrz Ptasznik dodaje, że koszt obsługi samego boiska wyniósł dotychczas 17.520 zł. Zakup materiałów i wyposażenia do obsługi maszyn (paliwa, materiały eksploatacyjne do traktora kompaktowego i inne) to kolejne 8.867 zł, a opłaty z tytułu całorocznego ubezpieczenia, zatrudnienia skazanych, trwałego zarządu i inne drobne usługi to 5.682 zł.

– Przychody z tytułu wynajmu wyniosły w tym czasie 41.332 zł – wylicza burmistrz, co oznacza, że boisko dotychczas przyniosło stratę około 5 tys. zł. – Warto jednak dodać, że codziennie bezpłatnie z boiska korzystają dzieci i młodzież z klubów Jeziorak i „Małego” Jezioraka. To grupa niemal 300 osób uczestniczących w regularnych treningach.

Sztuczna trawa wypełniona jest specjalnym, gumowym granulatem. Czy był on wymieniany i ile to kosztowało?

– Granulat nie wymaga wymiany, a jedynie ewentualnego uzupełnienia, choć na chwilę obecną, co potwierdziło bardzo restrykcyjne badanie laboratorium przy odnowieniu certyfikatu FIFA 2 STAR, takiej potrzeby nie ma – odpowiada Włodzimierz Ptasznik.

KRYSTIAN KNOBELZDORFW Polsce jest tylko sześć boisk ze sztuczną trawą
o tak wysokim standardzie, jak w Iławie
Przymiarki do stadionu


Niedawno władze Elbląga zrezygnowały z budowy nowego stadionu i do unijnej kasy wróciło 17,5 mln zł. Chrapkę na tak wysokie dofinansowanie ma między innymi Iława, która od lat planuje budowę kompleksu sportowego przy ul. Sienkiewicza.


Niedawno w ratuszu rozstrzygnięto konkurs na wykonanie studium wykonalności i programu funkcjonalno-użytkowego dla inwestycji złożonej z nowego stadionu, hotelu, hali tenisowej, sezonowego lodowiska, ściany wspinaczkowej, skate parku, parku linowego i kortów tenisowych.

– Modernizacja kompleksu jest jednym z projektów, które miasto zamierza realizować w latach 2014-20 – mówi burmistrz Włodzimierz Ptasznik. – Studium wykonalności jest niezbędnym dokumentem potrzebnym do ubiegania się o środki zewnętrzne.

Decyzja, kto otrzyma 17,5 mln zł dofinansowania, jeszcze nie zapadła.


  2013-10-02  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97287364REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.