Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Mapy sprzed stuleci
Dziewczyna z alpakami
Kiedy kupić węgiel?
Nowe oszustwo: sms do mamy
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Więcej...

INFORMACJE

2014-05-07

Dlaczego radni znieśli opłatę klimatyczną w Iławie


W 2009 roku iławscy radni wprowadzili opłatę miejscową. Mieli ją pobierać hotelarze i przekazywać do budżetu miasta. Czas pokazał, że tego nie robili, a urzędnicy nie byli w stanie tego skontrolować. Radni podjęli więc uchwałę o... zniesieniu opłaty – w momencie gdy po raz pierwszy pełny sezon pracować będzie otwarty w sierpniu zeszłego roku Grand Hotel Tiffi nad Jeziorakiem...


W 2009 roku miejscy radni podjęli uchwałę, że każda osoba fizyczna, która nocuje w hotelach czy pensjonatach w Iławie, powinna zapłacić 1,50 zł za dobę z tytułu opłaty miejscowej (tzw. klimatycznej). Inkasentami mieli być właściciele noclegowni.


NIE WYPALIŁO

Zamiarem władz Iławy było zwiększenie wpływów do budżetu miasta kosztem turystów. Przez 4 lata z tego tytułu do budżetu miasta wpłynęło jednak tylko 14.364 zł: w 2010 roku – 4,2 tys. zł, w 2011 – 3,4 tys. zł, w 2012 – 2,6 tys. zł, a w 2013 – 4,5 tys. zł.

Gdyby na podstawie wpływów wyliczać ilość turystów w mieście, wynosiła by ona około 350 osób rocznie – zakładając, że każdy z nich spędza w Iławie tydzień. Tymczasem według szacunków Urzędu Miasta Iławy w samym 2013 roku miasto odwiedziło 60 tysięcy turystów, którzy spędzili tu co najmniej jedną noc!

Odwiedziliśmy też Informację Turystyczną w Iławie, gdzie zapytaliśmy, ilu turystów przyjechało w ostatnich czterech latach. IT prowadzi jednak statystyki tylko odnośnie liczby odwiedzających jej punkt. W 2010 roku były to 5.162 osoby, w 2011 – 4.578, w 2012 – 6.135, a w 2013 – 9.048.

W ubiegłym roku pisaliśmy o problemach z wpłacaniem do miejskiej kasy opłaty przez hotelarzy. Wówczas burmistrz Włodzimierz Ptasznik powiedział nam, że przedstawiciele branży turystycznej nie mają świadomości i wiedzy na temat jej uiszczania.

Co więc zrobił ratusz, by uświadomić hotelarzy? By zachęcić ich do pobierania opłaty, na początku 2013 roku wysłano do nich pisma, że wpływy z tego tytułu w całości będą przekazywane na finansowanie wydziału promocji w magistracie.

Pismo nie pomogło. Opłata nadal nie była przekazywana przez hotelarzy. Władze nie próbowały już z tym walczyć i na sesję miejskiej rady trafiła sprawa zniesienia opłaty miejscowej.


KWITKI ODSRASZAJĄ GOŚCI?

Problemem w ocenie hotelarzy miała być biurokracja związana z pobieraniem opłaty, pomimo tego, że 20% z zebranych pieniędzy tytułem prowizji zostawało w ich kieszeniach. „Wielokrotnie dochodziło do tego, że inkasenci nie pobierają od gości opłaty w wysokości 1,50 zł za dobę, lecz w przewidzianym terminie wpłacają tą kwotę z tzw. „własnej kieszeni”.Twierdzą, że nie chcą odstraszać gości przez zmuszanie ich do wypełniania kwitariusza pobranego z urzędu.” – czytamy w uzasadnieniu uchwały, które mówi także, że urzędnicy nie mają prawnych możliwości do weryfikacji danych podanych przez hotelarzy.

– Pozyskanie tych pieniędzy sprawia więcej problemów, niż to warte – powiedział na sesji Ptasznik.

Pomysłodawcą zniesienia opłaty miejscowej był wiceprzewodniczący rady Andrzej Pankowski.

– Wiem, że radni nie chcą „skubania” turystów w tym mieście – mówił. – Proponuję, by odrzucić te opłatę, bo psuje ona atmosferę w mieście.

Radny Eugeniusz Dembek powiedział, że powinniśmy się cieszyć z jakiegokolwiek wpływu z tego tytułu, bo „żaden pieniądz nie śmierdzi”.

– Jeśli mówimy, że opłata klimatyczna nie jest podatkiem, to proszę znieść też opłatę skarbową, czy targową – głosił radny.

Radni Anna Zakrzewska i Dembek byli przeciw zniesieniu opłaty. Radny Roman Przybyła wstrzymał się od głosu, reszta była za zniesieniem.


INNI SOBIE RADZĄ

W nadmorskim Mielnie, znacznie bardziej oblężonym przez turystów niż Iława, opłata miejscowa wynosi 2,10 zł za dobę, a prowizja dla inkasentów stanowi 10% tej kwoty. Jak tamtejszy urząd radzi sobie z jej pobieraniem?

– Mamy podpisane z hotelarzami umowy-zlecenia – tłumaczy nam urzędniczka z Mielna. – Wydają oni wczasowiczom pokwitowania.

W Iławie twierdzą, że nie ma prawnej możliwości kontrolowania pobieranie opłaty. Co na to urzędnicy z Mielna?

– W sezonie około 6-8 osób z urzędu wychodzi w teren i po kolei sprawdza hotele, pensjonaty i kwatery prywatne pod względem rzetelności pobierania opłaty – odpowiada. – Sprawdzana jest liczba turystów w danym obiekcie. Hotelarze sami mobilizują się do jej pobierania, bo mają z tego tytułu 10% prowizji.

NATALIA ŻURALSKA
Radny Eugeniusz Dembek nie chciał
zniesienia opłaty miejscowej. Uważa, że pieniądze,
nawet niewielkie, są miastu potrzebneWiceprzewodniczący
rady Andrzej Pankowski
był inicjatorem zniesienia
opłaty miejscowej
dla turystów  2014-05-07  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
100396822REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.