Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Więcej...

INFORMACJE

2005-12-28

Co to był za rok!


Tradycyjnie przedstawiamy najważniejsze, najciekawsze i najbardziej poruszające naszym zdaniem wydarzenia z mijającego 2005 roku, które opisaliśmy na łamach „Kuriera” (papierowego).


STYCZEŃ

BI-ES WCHODZI W PIŁKĘ! Firma Bi-es Perfume Cosmetics z Kamienia pod Iławą zostaje sponsorem tytularnym piłkarzy „Jezioraka” Iława. Drużyna seniorów do swojej nazwy dodaje przydomek „Bi-es” i wkrótce, jak na skrzydłach, wywalczy awans z IV do III ligi.

700-LECIE IŁAWY. Cały rok w mediach i na ulicach upływa pod hasłem jubileuszu 700-lecia Iławy.

ODEJŚCIE DUTKI, PRZEJŚCIE BLANKA. Benedykt Dutka rezygnuje z posady wiceburmistrza Iławy. Do dziś opinia publiczna nie zna prawdziwych powodów tej decyzji. Dutka znajduje pracę w nadzorze budowlanym. Z kolei Józef Blank z Lubawy wychodzi z zarządu powiatu iławskiego, bo dostał fotel wiceburmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Potem Blank oddaje także mandat powiatowego radnego. W radzie zastępuje go Grzegorz Solis z gminy Iława.

PRZEDAWKOWAŁA LEKI Z ALKOHOLEM? Lekarkę lubawskiej podstacji pogotowia zatrzymała policja. Funkcjonariuszy wezwały siostry zakonne z NZOZ Lubawa, którym nie spodobał się alkoholowy oddech lekarki. Alkomat wykazał 0,4 promila. Lekarska tłumaczyła się, że przez kilka dni zażywała syrop na alkoholu. Kobieta potem sama rezygnuje z pracy.

4 MILIONY NA KINO. Urząd Marszałkowski przyznał Iławie prawie 4 mln zł z unijnej kasy na gruntowny remont i przebudowę poniemieckiego kina. Resztę – niecałe 2 mln zł – dopłaca miasto. Przetarg na wykonanie prac wygrywa późną jesienią firma z Gdańska. Po zakończeniu robót powstanie nowoczesny kinoteatr, najlepszy w województwie warmińsko-mazurskim.

KONFLIKT ZE STRAŻĄ. Burmistrz Susza Jan Sadowski zaczyna robić porządki formalno-finansowe w OSP Susz. Wybucha konflikt ze strażakami, którzy grożą, że nie wyjadą do pożaru. Nieporozumienie trwa kilka miesięcy.

CHCIELI ZABIĆ. Bajdy gm. Zalewo. Dwaj bracia K. (18 i 20 lat) napadli na starszego mężczyznę. Pobili go, poderżnęli gardło, wbijali w niego nóż tak długo, aż pękło ostrze. Potem wrzucili do stawu. Wszystko po to, by ukraść samochód ofiary. Skatowany człowiek sam wydostał się ze stawu i przeżył. Oprawcy zostali zatrzymani przez policję tego samego dnia przed północą.

PRZEDSZKOLE NA CELOWNIKU. Coraz głośniej mówi się o prywatyzacji Przedszkola nr 3 w Iławie (ul. Kościuszki). Rodzice, dzieci, personel placówki o zamiarach władz miasta wiedzą tylko z plotek i od dziennikarzy. Gdy wreszcie dochodzi do oficjalnych rozmów burmistrza i radnych ze społeczeństwem, temat odchodzi do lamusa wobec oporu mieszkańców.

SZYBKA BUDOWA HALI. Prabuty. Rusza budowa dużej hali sportowej. Obiekt jest gotowy jeszcze przed zimą.


LUTY

LISAJ WICEBURMISTRZEM. Henryk Lisaj (PSL), były wójt gminy Iława, były prezes „ziemniaczanki”, zostaje zastępcą burmistrza Iławy.

PRZYGOTOWANIA DO PODSTACJI. Susz – w starym urzędzie stanu cywilnego trwają remonty mające przystosować lokal dla podstacji pogotowia ratunkowego, o które już kilka lat zabiegają suscy samorządowcy. Pogotowie rusza niebawem.

STRACIŁ MANDAT ZA WYROK. Wojciech Myśliński (PSL), radny gminy wiejskiej Iława, dostaje prawomocny wyrok w sprawie karnej o oszustwo i z racji tego traci mandat radnego. Myśliński czuje się niewinny i wplątany w pewne biznesowe nieporozumienie. Nie wyklucza, że wystartuje ponownie do rady gminy w wyborach uzupełniających (prawo tego nie zabrania). W maju startuje, ale tym razem w wyborach bije go Krzysztof Drej z Siemian i to on wchodzi do Rady Gminy Iława.

ORŁY KLONOWSKIEGO ZNÓW NAJLEPSZE. Zenon Klonowski, biznesmen i zapalony piłkarz z Iławy, po raz piąty (!) skompletował team, który okazał się mistrzem Iławy w piłce halowej.

SCHUDŁA 141 KILO! Jadwiga Leszczyńska z Prabut po wstawieniu opaski żołądka schudła ponad 140 kilogramów!

WAŁ SKRĘCIŁ MU KARK. Tragedia w Gromotach gm. Iława. 42-letni Dawid Ziółkowski ginie podczas naprawy wiatraku prądotwórczego. Wał napędowy urządzenia skręca mężczyźnie kark. Ósemka dzieci zostaje półsierotami.

TOPIELEC POD LODEM. Dwaj bracia z Iławy znajdują pod lodami Jezioraka zwłoki swojego trzeciego brata, który zaginął kilkanaście dni wcześniej, będąc na rybach.

TRAGEDIA 14-LATKA. Szok dla regionu: niespełna 14-letni Dawid z Ząbrowa (gm. Iława) popełnia samobójstwo. Chłopak wiesza się w korytarzu przydomowej szopy. Powody tego desperackiego kroku nie są do końca jasne. Dawid nie miał problemów z nauką w szkole.

KĄDZIELA WICEKOMENDANTEM. Jerzy Kądziela z szefa sekcji kryminalnej awansuje na zastępcę komendanta powiatowego policji. Okres próbny przechodzi pomyślnie i na nowym fotelu zadomawia się na dobre.


MARZEC

TRENER KOŃCZY KARIERĘ. Dr Feliks Rochowicz, wieloletni i zasłużony, ale i niepokorny trener lekkoatletyki z Iławy, kończy pracę szkoleniową z młodzieżą.

WYBUCH BUTLI Z GAZEM. W Kisielicach w komunalnym domu wielorodzinnym wybucha butla z gazem. Kilka rodzin ma problem mieszkaniowy.

SZYNAKA OSOBOWOŚCIĄ. Jan Szynaka, przedsiębiorca z Lubawy, zostaje Osobowością Roku 2004 w biznesie powiatu iławskiego.

ZABŁOTNY CZŁOWIEKIEM. Człowiekiem Roku 2004 w głosowaniu czytelników „Kuriera” zostaje Ryszard Zabłotny, starosta iławski.

PRZYCHODNIA SPRZEDANA. Prabuty. Nowym właścicielem przychodni zostaje Piotr Pasternak, biznesmen i farmaceuta z Iławy. W kupionym od gminy obiekcie uruchamia aptekę, a zastanych poddzierżawców nie wygania.

ZALAŁO NAS. Przedwiosenne roztopy zalały wiele gospodarstw w regionie. Strażacy mieli pełne ręce roboty przy ratowaniu dobytku setek ludzi.

RATUSZ W SĄDZIE. Burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz skierował do sądu gospodarczego sprawę budowlanych usterek w ratuszu. Po opłaceniu pełnomocnika miasta za kilkanaście tys. złotych (który prywatnie jest adwokatem Maśkiewicza w sprawach karnych), burmistrz przestał oficjalnie orientować się i udzielać informacji na temat przebiegu tej sprawy w sądzie.


KWIECIEŃ

KAROL WOJTYŁA NIE ŻYJE. Umiera papież Jan Paweł II. Cała Polska pogrąża się w żałobie. Ojca Świętego żegnają tysiące mieszkańców w Iławie. Wkrótce potem radni kłócą się z burmistrzem, którą z ulic nazwać imieniem Jana Pawła II. Burmistrz Maśkiewicz chce przemianować zamieszkałą przez tysiące ludzi ulicę 1 Maja, radni zaś stawiają na budowaną właśnie obwodnicę. Zostaje na obwodnicy.

ITR WYBRONIŁ I LIGĘ. Sekcja tenisa stołowego ITR Iława wywalczyła kolejny sezon w I lidze.

NOWA PREZES MLECZARNI. Największa w regionie Spółdzielnia Mleczarska w Lubawie, gdzie mleko odstawia tysiąc rolników, ma nowego prezesa. Zostaje nim Ludmiła Kucharska, pierwsza kobieta-prezes w 100-letniej historii zakładu!

BURMISTRZ ŹLE SIĘ POCZUŁ. Niedługo po tym, jak radni nie dali burmistrzowi Iławy Jarosławowi Maśkiewiczowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2004 rok, ten źle się poczuł i opuścił ratusz. Udał się do lekarza, od którego dostał zwolnienie z pracy. Radiowe komunikaty na ten temat wiceburmistrza Henryka Lisaja wywołują szerokie komentarze wśród mieszkańców Iławy. Kilka tygodni później Regionalna Izba Obrachunkowa unieważnia uchwałę rady o nieudzieleniu absolutorium i burmistrz Maśkiewicz, po raz kolejny w tej kadencji, triumfuje nad opozycyjnymi radnymi.


MAJ

HUMIĘCKI ODCHODZI. Iława. Jerzy Humięcki, uważany do tej pory za jednego z bardziej wpływowych radnych i stronników burmistrza Maśkiewicza, zrzeka się mandatu. Jego miejsce w radzie zajmuje pierwsza w tym gronie kobieta: Anna Dufrat.

DELEGACJE UMORZONE. Iława. Miejscowa prokuratura po raz drugi umorzyła dochodzenie dotyczące rozliczania delegacji służbowych i szkoleń burmistrza Maśkiewicza. Nie dopatrzono się w tym przestępstwa, ponieważ – jak stwierdziła prokuratura – większość wyjazdów i jedno szkolenie (notabene zbędne przy pełnieniu funkcji burmistrza Iławy) miały miejsce za zgodą przewodniczącego rady Edwarda Bojko.

ŚMIESZNE PRZESTĘPSTWO. Waldemar Zacharski z Dziarn to kolejny radny gminy wiejskiej Iława, który traci mandat za wyrok w sprawie karnej. Tym razem poszło o nakłanianie żony do podpisania się za męża na dokumencie. Choć „podróbka” miała miejsce za zgodą tegoż męża, sąd musiał orzec o przestępstwie.

PROCEDER „DLA DOBRA DZIECKA”. Zlecając prywatnie płatne badania pracownicom Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Iławie, można było szybciej otrzymać państwową opinię o zaburzeniach dyslektycznych swojego dziecka! Kto nie płacił, ten czekał na badania nawet 2 lata! Do tego doszedł proceder pieczętowania prywatnie wydanych opinii państwowymi pieczęciami. Prokurator nie dopatrzył się przestępstwa, ponieważ rodzice sami chcieli płacić za badania, a ci, co brali kasę, oświadczyli, że robili to... dla dobra dzieci.

TRAGICZNE UTONIĘCIE. Edward R. (21 lat) z Kazanic (gm. Lubawa) utonął w sztucznym jeziorku pożwirowym. W ostatniej drodze żegna go cała wieś.


CZERWIEC

AGENCJA NIERUCHAWA. Iława-Lubawa. Cykliczne rozmowy o przeniesieniu siedziby rolniczego „ajaksu” z Lubawy do centrum powiatu, czyli Iławy, nie przynoszą żadnego skutku. Do dziś.

GAZ UPADŁ, BĘDZIE OCIEPLANIE. Susz. Członkowie spółdzielni mieszkaniowej od dłuższego czasu protestują przeciwko odłączeniu swoich bloków od miejskiej kotłowni węglowej i instalacji w blokach kotłowni gazowych. Ostatecznie zarząd ulega presji i odstępuje od tego pomysłu. Pieniądze, które miała wydać spółdzielnia, i tak zostaną wydane, m.in. termomodernizacje budynków. Prace wykonuje ta sama firma, która miała podłączyć gaz.

III LIGA JEZIORAKA! Po latach posuchy Bi-es Jeziorak Iława awansuje do III ligi. W nowej wyższej lidze okupuje niestety ogon tabeli.

700-LECIE ZALEWA. Urodziny miasta położonego nad jeziorem Ewingi były bardzo huczne i bardzo pogodne.


LIPIEC

PIJANY W GIMBUSIE. Susz. Kierowca szkolnego gimbusa, który nie chciał dmuchnąć policjantom w alkomat, jednak był pijany. Facet już nie wozi dzieci do szkoły.

UTONIĘCIA. Iława, Susz i Prabuty, jak nigdy, już w pierwszej połowie lipca miały swoich pierwszych topielców. Powody tragedii: upały lub bezmyślność (w tym alkohol).


SIERPIEŃ

NOWI DZIEKANI I PROBOSZCZOWIE. Iława. Ksiądz Jerzy Żochowski zostaje nowym proboszczem w białym kościele oraz dziekanem dekanatu Iława Wschód. Zapowiada wyciągnięcie swojej parafii z długów. W Suszu ksiądz Jerzy Pawelczyk zostaje nowym proboszczem parafii św. Antoniego oraz dziekanem dekanatu suskiego. Od razu zabiera się za wspaniałą ewangelizację mieszkańców. Nie ogniem i mieczem, ale dobrym słowem i muzyką. Także parafia w Ząbrowie ma nowego proboszcza. Został nim Mirosław Masztalerek pochodzący spod Zalewa. Duchowny jest kapelanem myśliwych na całą diecezję elbląską. Sam też chętnie poluje.

NOŻOWNICY. Iława. Pierwszy z dwóch przypadków ugodzenia nożem pod lub w (wersje są różne) dyskotece „Alex”.


WRZESIEŃ

WODNA AFERA. Iława. Najpierw jest awaria w stacji uzdatniania wody. Potem chlorowanie. Pomimo tego sanepid ogłasza, że znalazł w miejskim wodociągu bakterię coli. Władze miasta i prezes Iławskich Wodociągów Andrzej Kolasiński twierdzą z kolei, że nie ma powodów do obaw. Społeczeństwo Iławy karmione jest sprzecznymi informacjami przez 2 miesiące. W końcu woda wraca do normy, a prokurator w związku z całą aferą bada dwa doniesienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa: 1. Narażenia zdrowia i życia mieszkańców Iławy, 2. Szantażu, jakiego na prezesie IW mieli się dopuścić dziennikarze.

PSY BEZ DOZORU. Ławice gm. Iława. Po wsi szaleje groźny pies bez dozoru. Znowu pogryzł dziecko. Podobne problemy z psami ma miasto Iława. Władze gminy i miasta powoli zaczynają dostrzegać problem.

LISEK POSŁEM! Krzysztof Lisek z Iławy zostaje posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. W powiecie iławskim zdobył 4.082 głosy. U nas, podobnie jak w całym kraju, frekwencja w wyborach parlamentarnych była niemal beznadziejna: niecałe 36%! W całym powiecie iławskim najwięcej głosów (9.977) dostał Adam Żyliński, niezależny kandydat na senatora (nie uzyskał senatorskiego mandatu).

GAZ W SZKOLE. Gryzący gaz w Zespole Szkół w Suszu podłożyli sami uczniowie. Kilka osób wylądowało w szpitalu. „Dowcipnisie” wylecieli ze szkoły. Przygarnęła ich iławska „budowlanka”. Wszystkich umieściła w jednej klasie, która liczy teraz 37 uczniów.


PAŹDZIERNIK

NOWY DYREKTOR. Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Iławie ma nowego dyrektora – Dorotę Liskin. Placówka obsługuje rocznie tysiące dzieci z całego powiatu.

GOTOWI NA PTASIĄ GRYPĘ. Wszystkie kompetentne służby gromadzą się w sztabie kryzysowym i opracowują plan działania na wypadek epidemii ptasiej grypy w powiecie.

PODZIELONA PARAFIA. Parafia Boreczno gm. Zalewo. Część mieszkańców zaalarmowała naszą redakcję, skarżąc się na miejscowego proboszcza, który ponoć tylko o pieniądze od parafian woła. Duchowny ma w środowisku jednak i zwolenników.

SREBRNE ŻAGLE. Polska drużyna składająca się w znaczącej przewadze z zawodników MOS Iława zdobywa srebrny medal w Berlinie na Drużynowym Pucharze Europy w żeglarskiej klasie Optymist!


LISTOPAD

SILNE WIATRY. Iława. Znad Jezioraka schodzi na miasto silna wichura, łamiąc drzewa na nadbrzeżnych osiedlach. Strażacy znów mają pełne ręce roboty.

SZPITALNY NABYTEK. Bus Opel Vivaro to już drugi nowy pojazd kupiony (z wydatną pomocą unijną) w tym roku przez Powiatowy Szpital w Iławie. Wcześniej nabyta została karetka, a teraz pojazd dowożący do szpitala na dializę pacjentów z chorymi nerkami. Opel nie wszystkim się podoba: redakcja dostaje krytyczny anonim, do którego z dezaprobatą odnoszą się pracownicy szpitala, jak i sami pacjenci.

ZGINĄŁ POD ŁODZIĄ. Iława. W hangarze nad Jeziorakiem podczas remontu 6-tonowej łodzi ginie 35-letni Sławomir G.


GRUDZIEŃ

WPADKA MUSZKIETERÓW. Iława. Nowy market – Intermarche przy ul. Dąbrowskiego – ma być otwarty 1 grudnia. Nadzór budowlany ze względu na wady kanalizacji deszczowej nie zezwala jednak na otwarcie obiektu. W ciągu całego dnia spod marketu z kwitkiem odjeżdżają setki zawiedzionych klientów. Sklep otwiera się po dobrym tygodniu.

ZŁODZIEJ W SZKOLE. Woźny z iławskiej „trójki” ponad 100 razy włamał się do szkolnego sklepiku! W końcu wpadł dzięki ukrytej policyjnej kamerze.

ROZRÓBA BEZ POLICJI. Policjanci w Iławie zapadli się pod ziemię, gdy grupa kibiców Arki Gdynia wybiegła z pociągu i bezkarnie splądrowała dwa sklepy spożywcze.

SAMOBÓJSTWO 19-LATKA. Mateusz z Iławy powiesił się na drzewie nad Iławką. Bezpośrednie powody tego desperackiego kroku nie są znane.

DZIĘKUJEMY ZA SERCE DLA ZUZI! Impreza mikołajkowo-gwiazdkowa zorganizowana przez Bi-es Cosmetics pod patronatem „Kuriera” przyciągnęła do iławskiej hali prawie 700-osobową publiczność. Dochód z imprezy przekazano dla chorej na nowotwór małej Zuzi Welzant z Iławy.

Zebrał:
RADOSŁAW SAFIANOWSKI


  2005-12-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104395814REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.