Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2013-05-29

Rygielski: Nowych fabryk nie będzie


Z pustego i Salomon nie naleje. Podczas zebrania iławskiego OPZZ głównym wątkiem była walka z bezrobociem. Jak na razie największą szansę na dodatkowe zatrudnienie niesie branża turystyczna, ale cudu na rynku pracy nie będzie. Powodem jest kompletny brak nowych inwestycji poza turystyką. Choć władze lokalne (PO) robią dobre miny do złej gry, czeka nas prawdziwa susza inwestycyjna w niemal każdej branży.


W powiecie iławskim jest zarejestrowanych ponad 5 tysięcy bezrobotnych. W trakcie spotkania głos zabrali m.in. przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz gminy wiejskiej.


KOMINÓW NIE BĘDZIE

– Kłopoty mają przede wszystkim ludzie młodzi i wykształceni, którzy szukają szczególnej pracy, na przykład w administracji czy po szkołach pedagogicznych – mówił starosta Maciej Rygielski. – Tu jest problem i nie widzimy możliwości, aby sobie z nim łatwo poradzić. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności, to nie będą tu powstawały wielkie zakłady z kominami. To nie jest czas, aby je budować.

Starosta mówił, że czuwa nad likwidowaniem oraz tworzeniem się nowych podmiotów, zwłaszcza tych mniejszych, które mają stanowić o atrakcyjności rynku pracy. Zaprzeczył jednocześnie twierdzeniu, że Iława jest od lat miastem turystycznym.

– Co to za miasto turystyczne, jeśli nie miało infrastruktury, hoteli, portów ani miejsc noclegowych? – kontynuował Rygielski. – Dziś możemy powiedzieć, że jest płaszczyzna, na której może być budowana turystyka.


SEZON BUDOWLANY

Wątek bezrobocia na koniec spotkania podsumowała krótko Agata Steiner-Dembińska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Zatrudnienie w najbliższym czasie da Grand Hotel Tiffi (168 osób; w tym 144 etaty i 24 ludzi sezonowo od czerwca), Port 110 (ok. 30 obecnie nabywa kwalifikację i od czerwca zostaną zatrudnieni) oraz Ośrodek Spokojnej Starości w Kamieniu (działalność ma rozpocząć pod koniec roku).

– Z końcem długiej zimy ruszyły intensywniej prace budowlane i roboty drogowe. Do generujących największe zatrudnienie należy remont drogi Iława-Sampława – poinformowała wicedyrektor. – Przyjęcie nowych osób planuje także Rembud. Pojawiło się także dużo ofert od mniejszych firm budowlanych.

Wpływ na zmniejszenie bezrobocia w kolejnych miesiącach mają mieć prace sezonowe w zakładach przetwórczych (Wild, Animex) oraz dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.


INSPEKTOR I PRACODAWCY

Radna i szpitalny związkowiec Anna Zakrzewska zwróciła uwagę na zamianę umów na czas nieokreślony w cywilno-prawne, czyli tzw. śmieciowe.

– Jeśli pracownik sugeruje problem, my się nim zajmujemy – skomentował Andrzej Słowik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. – Jednak inspektor pracy nie jest uprawniony, aby w sposób autoratywny przekształcić stosunek cywilno-prawny w umowę o pracę. Takie uprawnienia ma sąd.

Trzeba mieć mocne podstawy, ponieważ sąd zwraca dużą uwagę na tzw. wolę stron. Pada pytanie do pracownika, czy wiedział, jaką umowę podpisuje i czy się na nią zgadzał.

– Jest swoboda zawierania umów – kontynuował inspektor Słowik. – To strony decydują, jaka zostanie podpisana.

Leszek Jankowski zwrócił uwagę na stosunki z iławskim szpitalem.

– Co rusz są łamane przepisy wynikające z ustawy o związkach zawodowych – wytknął przewodniczący rady iławskiego OPZZ. – Trzeba pisać skargi średnio raz na 2-3 miesiące, ponieważ dyrektor jest niereformowalna. Ostatnio znów wysłaliśmy do państwa pytanie dotyczące zmiany regulaminu przyznawania wynagrodzeń w tej placówce.

Słowik potwierdził, że zapytanie potraktowano jako skargę. Inspektor ma pojawić się w szpitalu, by zbadać stan faktyczny i wysłuchać obu stron.

Dodatkowo poruszono jeszcze temat zwolnień grupowych przy ponownym zatrudnieniu tych samych osób na umowy krótkoterminowe oraz mobbingu.

OLA KROTOWSKA
Anna Zakrzewska, radna i przewodnicząca
związków zawodowych w iławskim szpitalu (z lewej),
zwróciła uwagę na emigrację młodych
– Jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności,
to nie będą tu powstawały wielkie zakłady z kominami

– mówił starosta Maciej Rygielski (czwarty z lewej)

  2013-05-29  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129949974


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.