Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

INFORMACJE
Atak na plaży
Barbara Sowińska. Lekarka, która służyła ludziom
Jak zginął milicjant Tadeusz Kołecki
Marek Zdrojek. Dobry lekarz i dobry człowiek
Sposób na kolizyjne skrzyżowanie
Odpłynęła w wieczny rejs
Dyrektor szpitala zrezygnowała
Prokurator wchodzi w szpitalny spór
Droga ekspresowa S5 (za miedzą) finiszuje!
Znowu gromy nad szpitalem
„Popołudnie z Kulturą Ukraińską”
Niechciany burmistrz
Katarzyna Dzik złożyła mandat radnej
Piraci złapani na drona
Udana akcja łowców pedofilów
Radny Sławiński zwolniony za karę?
Trzeci oddział szpitala też do zamknięcia?
EKRAN (s)PADŁ
Energetyka Cieplna nie zna litości
Hordejuk i Młotek znowu obiecują koniec szlabanu
Więcej...

2005-04-27

Pytania do burmistrza Standary


W trosce o jawność życia publicznego, a również z trywialnej ciekawości kilkakrotnie próbowaliśmy sprowokować lubawski magistrat do wyjaśnienia kilku kwestii, które – naszym zdaniem – były przedstawiane w prasie miejscowej w sposób mało czytelny bądź nie były przedstawiane w ogóle.

Nie każdy mieszkaniec Lubawy posiada internet, ażeby zapoznać się na stronach magistratu z jego osiągnięciami. Nie każdy może też pójść na sesję Rady Miejskiej, ażeby posłuchać, czego dokonał burmistrz między sesjami bądź wsłuchać się w aksamitny głos przewodniczącego Rady Miejskiej Edwarda Pokojskiego.

Innymi słowy, jedyną w zasadzie formą komunikacji magistratu z mieszkańcami miasta i gminy pozostaje prasa, z której to formy magistrat lubawski niezbyt ochoczo korzysta. Mowa tutaj, co naturalne, o Nowym Kurierze Iławskim.

Tak więc magistratu do rozmowy publicznej nie sprowokowaliśmy. Magistrat ostentacyjnie milczał. Faktycznie, milczenie to złoto. Naszym zdaniem jednak może dotyczyć ono ewentualnych interakcji personalnych na niwie prywatnej. W relacji urząd – obywatel brak elementarnej jawności informacyjnej powoduje, iż obywatel zaczyna postrzegać „władzę” jako przestarzały model (bez ABS-u nawet) z minionej epoki, a także podchodzi do niego niezwykle nieufnie i podejrzliwie. Ponadto zaś „władza” ma elementarny obowiązek informacyjny.

Po raz kolejny, co prawda w innej zupełnie formie jak dotychczas, żądamy odpowiedzi na poniżej zadane pytania:

1. Czego konkretnie dotyczyła wydatkowana kwota 140 tys. zł mająca związek z inwestycją dotyczącą lubawskiego OSiR-u?

2. Jaka firma projektowała ową inwestycję?

3. Ile kosztuje próba odwołania się od niekorzystnego dla Lubawy werdyktu marszałka województwa i jakiej kancelarii prawnej to zlecono?

4. Co z upadłego planu rozbudowy OSiR-u zostanie wykorzystane w nowej koncepcji i jaka jest wartość tego cząstkowego, oby w najbliższym czasie wykorzystanego planu?

5. Czy został rozstrzygnięty konkurs na stanowisko dyrektora OSiR?

6. Czy został rozstrzygnięty konkurs rozbudowy stadionu?

7. Czy utrzymywanie cmentarza komunalnego w Lubawie związane jest z dotacją Urzędu Miasta? Jeśli tak, w jakiej wysokości?

8. Kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia ulicy Sądowej, której stan jest dramatyczny i urąga jakimkolwiek normom? Zapraszamy burmistrza i radnych na wizję lokalną. Z okna biura widzi się gorzej.

9. I pytanie, którego publicznie jeszcze burmistrzowi nie zadawaliśmy: Czy burmistrz wie bądź pamięta, że ponad 20 lat temu, po deszczu, w kałuży na tejże ulicy utopił się człowiek?

10. Dlaczego przewodniczący Rady Miejskiej Edward Pokojski bądź burmistrz Edmund Standara nie występują jako oskarżyciele posiłkowi w procesie Jarosława Maśkiewicza? Powództwo posiłkowe dawałoby szansę odzyskania pieniędzy w kwocie 100.000 złotych.

BARDZO WAŻNE PYTANIE!

Można by za te pieniądze wprowadzić na przykład MOTOR do piłkarskiej III ligi i można sądzić, że starczyłoby na kilka stypendiów dla wybitnych uczniów też!

Pytaniami tymi chcemy zapoczątkować, wymuszoną co prawda, formę dialogu „władzy” ze społeczeństwem, które chce wiedzieć, co czyni burmistrz i ile to społeczność lokalną kosztuje? Zapraszamy czytelników, do zadawania za naszym pośrednictwem pytań „władzy”.

SONDA

Na zakończenie przeprowadziliśmy krótką sondę na lubawskim pigalaku. Zapytaliśmy znajdujących się tam mężczyzn, co sądzą o budowie stadionu w Lubawie.

Stanisław Z., mężczyzna około 50-tki, proszący o zachowanie anonimowości, odpowiedział krótko:

– Zajebiście będzie. Tylko na pierwszych zawodach musi Sztandara sztafetę 4x100 zmontować podwójną. Na pierwszej zmianie, na wirażu, ten pękalak z magistratu musi polecieć, na drugiej Sztandara w badejkach i pepegach, na wirażu ten z Iławy Karuzela i na prostej jakąś babkę z dużymi cycami. Będzie dobrze z trybun widać. A drugą sztafetę to dla nas Sztandara przed wyborami na pewno postawi. 4x100 gram i po klopsie. Całym, szefie! I jeszcze jedno powiem, mimo że to nie na temat. Myślę jednak, że w magistracie trochę myślą. Nie mówią już: wysypisko śmieci w Sampławie, archeo przecież to sformułowanie jakieś. Zaczęli mówić ostatnio: Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Chyba konkurs jaki na nazwę ogłosili. Kto go mógł jednak wygrać? Ten Karuzela z Iławy chyba. Na najmądrzejszego z nich wygląda. A tak w ogóle, to burmistrz winien dwa jeszcze przynajmniej zakłady stworzyć. Pierwszy to: Zakład Uszczęśliwiania Lubawy oraz Zakład Niepotrzebnych Kroków, w którym bezwzględnie winien prezesem dożywotnim zostać.

ANDRZEJ KLEINA


  2005-04-27  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
92601540


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.