Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Więcej...

CZYTAJ

2008-08-13

Długa droga pacjenta do poradni płucnej


– Poszedłem ze skierowaniem od lekarza rodzinnego, ale specjalista w ogóle się mną nie zajął. Odesłał z powrotem do rodzinnego, by to on zrobił mi badania – skarży się nam pan Józef z Iławy, który ma problemy z płucami. – Dlaczego sam nie zlecił mi badań, skoro jest specjalistą w chorobach płuc?


Pan Józef z Iławy od pewnego czasu ma problem z płucami. Na początku wiosny pojawiło się krwioplucie.

– Zrobiłem badania, w tym prześwietlenie RTG klatki piersiowej – opowiada. – Z tymi badaniami zgłosiłem się do lekarza rodzinnego.

Było to już 5 miesięcy po badaniu RTG. Lekarz rodzinny pana Józefa zdecydował się skierować go do specjalisty w Poradni Gruźlicy i Chorób Płuc przy iławskim szpitalu.

– Teraz już poszedłem od razu – usprawiedliwia się mężczyzna. – Nie czekałem ani jednego dnia.


KTO SZUKA NIE BŁĄDZI?

– Wziąłem skierowanie i poszedłem do rejestracji w przychodni przy szpitalu, by ustalić termin wizyty – opowiada chory. – W tej głównej, która znajduje się w miejscu starego pogotowia, powiedzieli mi jednak, że nie rejestrują do poradni płucnej. Pani z okienka bardzo opryskliwie zresztą mnie o tym poinformowała. Poszedłem na piętro, spojrzałem na tablicę informacyjną przy głównym wejściu do poradni specjalistycznych, ale tam też nic... Żadnych informacji, gdzie, co i jak!

Zagubionego pacjenta poinstruowała farmaceutka z apteki w przychodni.

– Szukając rejestracji poradni płucnej czułem się jak szczur w labiryncie – narzeka mężczyzna. – Udało się, znalazłem. Na drzwiach pokoju 122, gdzie się ona się mieści, był napis „W środę czynne od 10:00”. Ponad godzinę szukania i jeszcze trafiłem na dzień, kiedy rejestrują dwie godziny później!

Na szczęście udało się panu Józefowi zarejestrować do specjalisty i to w dodatku już na ten sam dzień, bo „wypadł” ktoś z kolejki.


DO POPRAWKI U RODZINNEGO

– Miałem ze sobą wyniki badań, w tym prześwietlenie – opowiada pan Józef. – Lekarka nie chciała na nie jednak w ogóle patrzeć. Powiedziała, że mam wrócić do lekarza rodzinnego, który powinien mnie skierować na ponowne badania i z nimi dopiero mam się zgłosić do poradni płucnej. Od czego zatem jest lekarz specjalista? Czy to nie dlatego tworzy się poradnie specjalistyczne, by do nich właśnie nasi lekarze rodzinni nas kierowali w razie większych problemów zdrowotnych? Nie rozumie, dlaczego lekarz specjalista, który jest fachowcem w tej dziedzinie, nie zleca mi badań.

Jak się okazuje, do specjalisty należy się zgłaszać z AKTUALNYMI WYNIKAMI BADAŃ. Powinien o to zadbać zarówno pacjent, jak i wypisujący mu skierowanie lekarz rodzinny.

Lekarz rodzinny, który kieruje pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest dołączyć do skierowania aktualne wyniki niezbędnych badań diagnostycznych, zgodnie z rozpoznanym schorzeniem, aktualną wiedzą i praktyką medyczną, umożliwiających potwierdzenie wstępnego rozpoznania – mówi Aleksandra Kuczko, rzecznik prasowy oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. – W przypadku pacjenta z Iławy niezbędne badania diagnostyczne powinien zlecić zatem lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Lekarz specjalista nie posiadając aktualnych wyników badań miał prawo odesłać pacjenta z powrotem lekarza rodzinnego.

JOANNA MAJEWSKA




Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc przy ul. Andersa w Iławie ma rejestrację w innym miejscu, niż rejestracja do pozostałych poradni specjalistycznych. Znajdziemy ją w pokoju 122 widocznego budynku. Na zdjęciu zagubieni kolejni nowi pacjenci poradni, którzy pytają o drogę

Informacja się pojawi

– Wciąż zapoznaję się ze szpitalem i jego defektami, nawet tymi od strony informacyjnej – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor szpitala w Iławie. – Informacja o miejscu rejestracji do Poradni Chorób Gruźlicy i Płuc w trybie natychmiastowym pojawi się przy głównej rejestracji do poradni specjalistycznych. Dziękuję za przekazanie mi tej uwagi.

  2008-08-13  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129987886


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl





wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.