Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
INFORMACJE
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

Zdrowie i uroda
Zdrowie na talerzu. Jesteś tym, co jesz
Zdrowy styl życia w walce z otyłością
Panowie, badajcie się!
Dbaj o zdrowie, nie pal!
Zdrowie zaczyna się w jelitach
Jesień to dobry moment na zbadanie skóry
Rak szyjki macicy
Badanie piersi ratuje życie
Regularne badania zwiększają szanse na przeżycie
Jak dbać o siebie, by uniknąć choroby nowotworowej?
Więcej...

Zdrowie i uroda

2020-11-04

Badanie piersi ratuje życie


Rak piersi powstaje z komórek gruczołu sutkowego. Nie boli i początkowo przebiega w zasadzie bezobjawowo. Trzeba się z nim szybko zmierzyć, żeby nie zdążył zaatakować węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Czas – to najważniejszy czynnik walki z tym nowotworem, który niestety przoduje w niechlubnych statystykach.
Co piąta Polka zmagająca się chorobą nowotworową cierpi właśnie na raka piersi. Wśród wszystkich nowotworów atakujących kobiety, ten jest na pierwszym miejscu. W naszym kraju na raka piersi zapada rocznie ponad 18 tysięcy kobiet. Liczba chorych niemal się podwoiła w ciągu ostatnich 20 lat.

Podstawą skutecznej terapii i przeżycia jest szybkie wykrycie choroby i chirurgiczne usunięcie guza, zanim zdąży zasiać spustoszenie w całym organizmie.

SKĄD TA CHOROBA?

Na raka piersi najczęściej zapadają kobiety pomiędzy 50. a 69. rokiem życia. Nie znamy wszystkich przyczyn powstawania tej choroby.

Dotychczas udało się jedynie potwierdzić, że większe ryzyko jej wystąpienia pojawia się u kobiet, których matki, siostry cierpiały na to schorzenie, a więc są to czynniki genetyczne. Wśród okoliczności sprzyjających zachorowaniu są też otyłość, częste spożywanie alkoholu, wieloletnie przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej. Rośnie ryzyko wystąpienia choroby, kiedy pacjentka miała wcześniej choroby nowotworowe piersi.

Rzadziej natomiast chorują matki, które możliwie długo karmiły swoje dzieci piersią.

USG CZY MAMMOGRAFIA?

Oba badania profilaktyczne – USG piersi i mammografia są refundowane przez NFZ. Wykonuje się je systematycznie by możliwie najwcześniej wykryć nawet najdrobniejsze zmiany nowotworowe w tkance.

Mammografia to badanie radiologiczne wykorzystujące techniki cyfrowe, które pozwała wykryć nawet najdrobniejsze zwapnienia w obrębie piersi. USG wykorzystuje do obrazowania odbicie fal ultradźwiękowych i dobrze się sprawdza w przypadku młodych, regularnie miesiączkujących kobiet. Także paniom korzystającym z hormonalnej terapii zastępczej lekarze zalecają wykonanie USG piersi dodatkowo, oprócz mammografii.

Natomiast kiedy piersi zawierają więcej tkanki tłuszczowej, a tak się dzieje po menopauzie, dokładniejszy obraz pokazuje mammografia. USG wykorzystuje się także do zbadania struktury ewentualnych zmian, bowiem pozwala odróżnić np. guza litego od zwykłej torbieli.

USG piersi powinno się robić co roku począwszy od 30. roku życia, a mammografię co dwa lata między 50. a 69. rokiem życia. Niestety tylko mniej niż 40 proc. kobiet korzysta z tej formy profilaktyki, co uważa się za główną przyczynę wyjątkowo wysokiego wskaźnika śmiertelności na raka piersi w Polsce.

SAMOBADANIE

Najlepszą metodą kontrolowania stanu piersi jest samobadanie dłońmi, które można wprowadzić niemal jako rutynę podczas codziennego mycia ciała. Wystarczy sprawdzić dotykiem strukturę piersi, czy nie ma żadnych zgrubień, guzków. Przed lustrem można ocenić czy obie piersi są symetryczne, czy nie widać żadnych zmian skórnych w okolicach sutka.

Wykryty guz nie musi być rakiem, ale to trzeba zbadać. Nowotwór piersi też ma kilka różnych odmian, z czego nie wszystkie są złośliwe. W każdym przypadku wcześnie wykryta choroba pozwala na zastosowanie skutecznej terapii i wyzdrowienie, a nawet w nieco późniejszym stadium choroby leczenie daje szansę na przedłużenie życia i poprawę jego jakości.

Spośród 100 kobiet, u których 5 lat wcześniej wykryto raka piersi prawie 80 nadal żyje. Jeszcze kilak lat temu ten wskaźnik był znacznie niższy. Najważniejsza jest świadomość, że zagrożenie istnieje, ale można temu zaradzić tylko w jeden sposób: badając się systematycznie.

EWELINA, LAT 50, OPOWIADA:

„Na rynek w naszym mieście zajechał ogromny tir z wymalowanym hasłem: „Nie myśl, nie czekaj, badaj – z życiem nie zwlekaj”. Zadzwoniłam na umieszczony tam numer telefonu i zapisałam się na mammografię. Najpierw było z dreszczykiem, bo wejście trochę dziwne, po metalowych schodach. Maseczki, obowiązkowa dezynfekcja rąk, krótka ankieta medyczna. Technik radiologii umieścił jedną, a następnie drugą moją pierś pomiędzy takimi płaskimi przezroczystymi płytkami, zrobił „cyk” i po wszystkim. Sądziłam, że to będzie bolało, a było naprawdę szybko i super. Głównie za sprawą pana obsługującego mammograf, który potraktował mnie taktownie i profesjonalnie. Dał mi karteczkę z dostępem do systemu online, w którym po jakimś czasie sama odczytałam swój wynik. Na szczęście nie mam zmian rakowych. Pierwszy raz w życiu robiłam mammografię, ale za 2 lata na pewno skorzystam i znów zapiszę się na to badanie”.

Jeśli jesteś kobietą w wieku 50-69 lat i w ciągu ostatnich 2 lat nie miałaś mammografii, koniecznie zgłoś się na badanie!
Tu znajdziesz trasę mammobusa w Twojej okolicy:
www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy

Szukasz informacji na temat bezpłatnych badań?
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę:
www.PlanujeDlugieZycie.pl

Jesteś pracodawcą?
Dbasz o zdrowie swoich pracowników?
Weź udział w programie „PracoDawca Zdrowia”
zakładka: „PracoDawca Zdrowia”Kampania społeczna „Planuję długie życie”
realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej
na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia
  2020-11-04  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
92602692


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | INFORMACJE | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2022 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.