Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

TEKSTY

2020-05-20

Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?


Podczas sesji Rady Miejskiej w Iławie podjęto uchwałę w sprawie powiększenia komisji rewizyjnej tak, by – jak próbowano przekonywać – każde ugrupowanie polityczne miało swojego przedstawiciela. Między radnymi doszło do ostrej wymiany zdań.

Dotychczas w składzie komisji kontrolnej byli: przewodniczący Tomasz Sławiński, wiceprzewodnicząca Ewa Jackowska oraz radni Ryszard Foryś, Michał Kamiński i Piotr Rykaczewski.

Projekt uchwały zakładał powiększenie komisji o dwóch członków: byłego przewodniczącego tej komisji Zbigniewa Miecznikowskiego (KWW Adama Żylińskiego) i radnego Edwarda Bojko (Lewica).

– Moim zdaniem prezes spółdzielni mieszkaniowej (Zbigniew Miecznikowski – red.) jest zależny od burmistrza i to niezgodne z oczekiwaniami prawnymi, by zasiadał w tej komisji – zarzucił radny Ryszard Foryś.

Prawnik Aleksandra Koźlińska twierdzi, że nie ma tu żadnego konfliktu: – W momencie, kiedy pan Miecznikowski jest radnym, nie ma żadnych przeciwwskazań, by był członkiem którejkolwiek komisji – podkreśliła. – Jeśli występowałby konflikt interesów, musiałby złożyć mandat radnego.

CHODZI O PIENIĄDZE?

– Zwiększając skład osobowy komisji, zwiększamy koszty w budżecie miasta – wytknął z kolei wiceprzewodniczący rady Andrzej Rykaczewski. – To komisja kontrolna, dlatego zapewnienie większości, takiej samej jaka jest w radzie, nie jest dobrym, demokratycznym rozwiązaniem.

Przewodniczący komisji Tomasz Sławiński był oburzony.

– Nie zgodzę się – zareagował. – Model pracy, jaki objąłem jest taki, że nikogo nie stygmatyzuję. Działamy na jednej płaszczyźnie, zespołowo. Zachęcam pana, by w wolnej chwili przyszedł pan do biura rady i zapoznał się z protokołami. Jeśli są jakieś nieprawidłowości, wskazujemy je. Działamy w pełni obiektywnie.

Przewodniczący rady Michał Młotek wyjaśnił, że radny Sławiński poprosił o powiększenie składu komisji do 7 członków, co pozwoli na powołanie dwóch zespołów kontrolnych. Zmiana ta zapewni też, by wszystkie opcje polityczne miały swoich reprezentantów.

– Skoro przewodniczący wyszedł z takim problemem, to musi mieć podstawę – komentował radny Ryszard Foryś. – Może nie ogarnia. Nie widzę żadnego ułatwienia z tytułu powiększenia składu osobowego.

– Ogarniam i radzę sobie ze wszystkim – odparł Sławiński. – Mamy opóźnienia w pracach komisji w związku z pandemią i trzeba je nadgonić. Musimy się trzymać całorocznego planu. Myślę, że powołanie dwóch zespołów kontrolnych to ułatwi. Statut to dopuszcza. Dobrym zwyczajem jest, by każda siła polityczna miała swoich przedstawicieli. Kluby Dla Iławy oraz klub PiS mieli po dwóch przedstawicieli. Nie było przedstawicieli Lewicy i KWW Adama Żylińskiego, a teraz będą.

WYMIANA ZDAŃ

– Mam prośbę do radnego Rykaczewskiego, by dał odpór polityce w lokalnym samorządzie – apelowała Ewa Jackowska. – Jako wiceprzewodnicząca komisji upatruję tu tylko jeden motyw: usprawnienie prac komisji i umożliwienie pracy reprezentantom wszystkich komitetów. Nie sztuką jest matematycznie policzyć, że jak z PiS jest was dwóch, to i tak nie będziecie mieli większości. Nie rozumiem mącenia i sztucznego skłócania. Budowanie narracji, że jesteśmy poplecznikami burmistrza jest wielkim nieporozumieniem. Życzę większej sympatii i zaufania do członków komisji. Zarówno pan, jak i burmistrz zostaliście wybrani w demokratycznych wyborach i trzeba to szanować.

Robiło sie coraz goręcej.

– Pani ładnie i dużo mówi – odparł Rykaczewski. – Jeśli chodzi o zarzuty, że zawsze jestem na „nie” w stosunku do burmistrza, to uważam, że moje głosowania o tym nie świadczą. Pani pokazała, jaki ma szacunek do moich poglądów, nie dopuszczając mnie do głosu podczas komisji wspólnej.

Jackowska dodała, że nie pozwoliła na obrażanie członków komisji rewizyjnej i była stanowcza, za co wielokrotnie jej dziękowano.

– Nie miałem zamiaru nikogo obrażać – zakończył Rykaczewski.

Ostatecznie zmiany osobowe w komisji wprowadzono. Przeciwni temu byli radni: Ryszard Foryś, Andrzej Rykaczewski, Piotr Rykaczewski i Martyna Wyżlic. Wstrzymali się: Stefan Hatała, Dariusz Rozborski i Feliks Rochowicz. Pozostali radni byli „za”.

NATALIA ŻURALSKA


Przewodniczący komisji rewizyjnej Tomasz Sławiński
i jej wiceprzewodnicząca Ewa Jackowska
nie zgadzają się z opinią radnego
Andrzeja Rykaczewskiego

Radny
Ryszard Foryś
uważa, że
zwiększenie
składu osobowego
komisji rewizyjnej
niczego nie ułatwi
Wiceprzewodniczący
Rady Miejskiej w Iławie
Andrzej Rykaczewski
uważa, że poprzez
rozszerzenie składu
komisji rewizyjnej
będzie teraz
większość
członków
sprzyjających
burmistrzowi
  2020-05-20  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132489848


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.