Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

kogel-mogel
Więcej...

kogel-mogel

2017-12-13

Dariusz Woźnicki: Kable rozruchowe na zimę


Dobre przewody rozruchowe uratować mogą niejednemu kierowcy skórę w zimowe poranki, ale tylko najlepsze zapewniają bezproblemowy rozruch. A te najlepsze powinny też swoje... ważyć. Dlaczego? Zasadę tłumaczy DARIUSZ WOŹNICKI, autoryzowany partner sieci ProfiAuto w Iławie.

Większość marketowych przewodów to kable dla ludzi niestety „wielkiej wiary”. Zapakowane w zgrabne pudełka mogą jedynie uspokoić sumienie kierowcy, który wozi swoją polisę w bagażniku.

Prawdziwe, niezawodne przewody rozruchowe, zbudowane są z odpowiedniej ilości miedzianego przewodu, a ten musi charakteryzować się odpowiednią wagą. Jeśli mamy samochód benzynowy, powinny wystarczyć kable o przekroju 16 mm2, ale nie dłuższe niż 3 metry. Każdy kolejny metr to niepotrzebna rezystancja, dlatego aby ją zniwelować, przy zakupie należy zwrócić uwagę na proporcje pomiędzy długością a przekrojem.

I tak dla przykładu: jeśli chcemy być pewni bezproblemowej pożyczki prądu za pomocą kabli o długości 5 m, to bezpiecznie jest sprawić sobie przewody o średnicy 25 mm2.

Uważajcie na podróbki! W obiegu dostępne są również przewody, które na pierwszy rzut oka wyglądają solidnie, jednak producent oszukuje klientów grubością izolacji. Sugerują one przekrój przewodu 25 mm2, jednak w rzeczywistości jest to nie więcej niż 5 mm2.

Nie należy też zbytnio ufać atrakcyjnym deklaracjom na opakowaniu. Fotosy to zmyłka. W większości przypadków to czcze życzenia chińskiego producenta.

Najprościej jest sprawdzić grubość przewodu przy złączu z krokodylkiem. Jeśli przekrój jest odpowiednio gruby, to kupujemy. Jeśli nie, to lepiej dołożyć. Za cienkie upalą się przy pierwszej próbie uruchomienia pojazdu.

  2017-12-13  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
128928438


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.