Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

INFORMACJE

2005-10-05

W Suszu umarza się „inaczej”


Dla tych, którzy jeszcze wierzą w duży zakład pracy na obrzeżach Susza, muszą wystarczać na razie tylko obietnice. Tymczasem już istniejące w mieście małe firmy zmagają się z burmistrzem, który uchwały Rady Miejskiej interpretuje zupełnie inaczej, niż powody, dla których radni takie uchwały podjęli. Kto zawinił w sprawie umorzenia podatków: burmistrz czy przedsiębiorca?

29 kwietnia 2004 roku rada podjęła uchwałę w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców na terenie gminy i miasta Susz.

CZAS JUŻ PŁACIĆ!

W grudniu 2001 roku, po dawnej firmie produkującej lody, powstała w Emilianowie nowa spółka „Wars-Pol”. Od lipca 2003 roku zatrudniała ona średnio od 60-80 osób, ale jej kondycja finansowa była zła. W chwili przejęcia kierownictwa nad spółką przez nową prezes Cecylię Połuboczek, „Wars-Pol” ponosiła straty w wysokości 120 tys. zł miesięcznie i nie zwracała się o umorzenia podatkowe, gdyż podatków nie płaciła z tytułu ponoszonych strat.

Było też „umorzenie podatkowe” burmistrza Jana Sadowskiego, dokonane na podstawie starej uchwały rady (z 1995 r.). Po wejściu w życie nowej uchwały władze gminy uznały, że nadszedł czas zacząć ściągać z firmy podatki.

– W 2004 roku podmiot korzystał ze zwolnienia z podatku w pierwszym roku swojej działalności – stwierdził Jan Sadowski. – To wszystko firma wykorzystała, a to, że teraz się w firmie inwestuje, nie jest powodem do umorzenia. Pani prezes nie zwracała się o umorzenie z tytułu tworzenia miejsc pracy, ale z tytułu zaległości. A żeby umorzyć podatki na takiej podstawie, należy udowodnić straty, a nie zasłaniać się tajemnicą handlową.

ROK CZY PIĘĆ?

Zgodnie z obowiązującą uchwałą rady przedsiębiorcy przysługuje zwolnienie z podatku od nieruchomości, jeżeli „zrealizuje na terenie gminy nowe inwestycje (...) oraz pod warunkiem utworzenia co najmniej 5 nowych miejsc pracy”. Jeżeli tych miejsc pracy zostanie w wyniku inwestycji utworzonych co najmniej 45, to zwolnienie z podatku przysługuje na 5 lat.

– Uchwała jest różnie interpretowana przez burmistrza i jego pracowników – twierdzi Cecylia Połuboczek. – Już w styczniu rozmawiałam z burmistrzem, później w marcu, ale nie mam nic na papierze. Wiem też, że burmistrz umarza podatki z powodu wyższej konieczności, dlatego pytam, czy „Wars-Pol”, zatrudniając teraz dodatkowe 14 osób, może na tę wyższą konieczność liczyć? Jeżeli po wielu miesiącach dopiero w lipcu firma generuje pierwsze zyski, to teraz chce mi się dokopać i muszę natychmiast oddać te pieniądze? Czy te 74 osoby, które zatrudniam, mają przejść na garnuszek gminy? Komu się to opłaca?

NIEŁADNIE STRASZYĆ!

– Proszę nie straszyć społeczeństwa, bo ja każdemu pomagam! – ripostował burmistrz. – Rok temu miałem umorzyć 100 tys. zł dla jednej z firm, a dziś okazało się, że mam umorzyć 600 tys. zł. Kiedyś działała też taka wielka firma lodowa i gdzie ona jest? Gdzie są ludzie, którzy tam pracowali? A ile milionów poszło? Ile niezapłaconych podatków dla gminy? A czemu my to mamy płacić?

– Podejmowaliśmy uchwałę, która miała zwalniać podmioty w zależności od ilości tworzonych miejsc pracy – tłumaczył na sesji przewodniczący rady Krzysztof Pietrzykowski. – O ironio! Zadawałem wówczas pytanie, bo ta uchwała nie była dla wszystkich radnych jasna: czy zakład, który nie zatrudniał przed kilkoma laty nikogo, a który powstał, zostanie zwolniony z podatku, jeżeli zatrudnienie przekroczyło 45 osób? Pracownik urzędu zapewnił, że tak, a teraz uchwała działa inaczej!

Kto zatem powinien ustąpić w całej sprawie i przyznać się do błędu?

– Wiem, że wakacje podatkowe się skończyły – przyznaje prezes „Wars-Polu”. – Dlatego rozpoczęłam korespondencję i rozmowy z burmistrzem. Nie mogę co miesiąc zastanawiać się, co uregulować najpierw: pensje pracowników czy podatki dla gminy.

DANIEL PĄCZKOWSKICecylia Połuboczek, prezes firmy „Wars-Pol” (stoi): – Burmistrz umarza podatki z powodu wyższej konieczności, a czy „Wars-Pol”, zatrudniając teraz dodatkowe 14 osób, może na tę wyższą konieczność liczyć?Burmistrz Jan Sadowski (stoi): – To, że teraz się w firmie inwestuje, nie jest powodem do umorzenia.


  2005-10-05  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101335984REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.