Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2007-05-09

Skandalista Marciniak


Policjanci zatrzymali na trasie Narcyza Marciniaka, radnego gminy wiejskiej Iława, gdy ten uciekał po spowodowaniu kolizji. Schwytany miał w wydechu 1,9 promila alkoholu. Za ten wybryk straci mandat radnego. Marciniaka przeraża jednak nie wyrok, ale... artykuł w „Kurierze” na jego temat!


55-letni Narcyz Marciniak z Julina jest radnym gminy wiejskiej Iława po raz pierwszy. W sobotę 28 kwietnia jechał passatem na trasie Susz-Iława. Po drodze zahaczył o boczne lusterko forda prowadzonego przez mieszkańca Ostródy. Nie zatrzymał się. Poszkodowany ostródzianin jechał więc za sprawcą, a w między czasie powiadomił policję.

Około 21:45 Marciniak został zatrzymany przez policję z drogówki i przewieziony na iławską komendę. Tam został przebadany. Miał 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

– Poszkodowany mieszkaniec Ostródy zeznał, że w aucie radnego nie było innych osób – mówi Jacek Drozdowski z iławskiej dochodzeniówki. – Potem dopiero na miejsce, gdzie zjawiła się już policja, przyjechało kilku znajomych radnego.


SKAZANY STRACI MANDAT

Radny Marciniak trafił przed sąd 24-godzinny: – Sprawca 30 kwietnia został skazany prawomocnym wyrokiem – mówi sędzia Jadwiga Dobaczewska z iławskiego sądu grodzkiego. – Kara to 1.500 zł grzywny i pozbawianie prawa jazdy na okres 2 lat, a także wpłata 200 złotych dla Fundacji na Rzecz Ofiar Wypadków Drogowych „PULS” w Iławie. Sprawca nigdy wcześniej nie był karany.

Sąd o prawomocnym wyroku powiadomił także Radę Gminy Iława, która zgodnie z prawem musi teraz ogłosić wygaśnięcie mandatu Narcyza Marciniaka. O tym, kto zastąpi go w radzie, zadecydują wybory uzupełniające.


JA BARDZO PROSZĘ

– Próbowałem się z nim także skontaktować, ale nie udało mi się. Mam nadzieję, że będzie obecny na komisji, jaką mamy w przyszłym tygodniu – mówi Krzysztof Harmaciński, wójt gminy Iława.

Nam udało się do radnego dodzwonić. Telefon, jak domniemamy, odebrała żona Marciniaka.

– Dzień dobry. Joanna Majewska z „Kuriera Iławskiego”, czy mogłabym rozmawiać z panem radnym? – pytam.

– Tak, już proszę – informuje kobiecy głos.

Niestety, po kilku minutach oczekiwań połączenie zostaje zerwane. Sygnał zajętości trwa potem non stop. Radny jednak oddzwonił do naszej redakcji, tłumacząc się problemem ze swoim telefonem stacjonarnym.

– Sąd zastrzegł podawanie informacji o wyroku do prasy – twierdzi w rozmowie z nami radny. – Ja także bardzo proszę by nie było to ujawnione. Mam niepowtarzalne imię i każdy mnie zna, w całym województwie. A tak w ogóle to nigdzie nie jechałem i ktoś inny siedział za kierownicą.

Po chwili zadzwonił jeszcze raz i poprosił o rozmowę z redaktorem naczelnym Kuriera.

– Tak, jechałam, ale przeprosiłem w sądzie za to, co zrobiłem – mów już inaczej radny. – Ja pana proszę, by nie publikować...

W końcu radny uniósł się do tego stopnia, że stwierdził, iż poruszy nawet sądy i policję, by nie dopuścić do publikacji artykułu na temat popełnionego przez niego przestępstwa.


POLICJANT TEŻ NALEGA: „NIE PISZCIE!”

Po tej rozmowie do naszej redakcji zadzwoniła osoba przedstawiająca się jako funkcjonariusz policji Mirosław Nastaj (pracujący w drogówce). Ten znów poprosił redaktora naczelnego, by nie pisać o radnym Marciniaku.

„Niestety, zebraliśmy w tej sprawie już zbyt dużo materiałów, w tym oficjalnych z policji, by odstąpić od publikacji” – brzmiała odpowiedź naczelnego.

Sprawa policjanta, który chciał „zatuszować” przestępstwo, wydała nam się jednak na tyle dziwna, że postanowiliśmy zbadać temat.

– Tak, taki funkcjonariusz rzeczywiście dzwonił do waszej redakcji – mówi Waldemar Filaber, naczelnik iławskiej drogówki. – Przeprowadziłem z nim rozmowę. Policjant dzwonił z numeru prywatnego i w tym czasie nie był na służbie. Z rozmowy, jaką z nim przeprowadziłem, wynikało, że tylko zapytał, czy istnieje taka możliwość, by nie publikować artykułu na temat zdarzenia jakie miało miejsce 28 kwietnia, a w którym brał udział ów radny. Policjant nie wywierał wpływu na redaktora naczelnego Kuriera. Pouczyłem policjanta, że nie powinien interweniować w tej sprawie w mediach.

O sprawie telefonu od policjanta poinformowaliśmy też Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie, która również zobowiązała się wyjaśnić okoliczności tego dziwnego zdarzenia.

JOANNA MAJEWSKA
JAROSŁAW SYNOWIEC


Narcyz Marciniak
za jazdę po pijanemu
wyleci z Rady Gminy Iława

  2007-05-09  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98488953REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.