Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Więcej...

INFORMACJE

2007-03-28

Koniec „Alexa” jest blisko


Młodzież przeżyła szok! Burmistrz odbiera koncesję na sprzedaż alkoholu w największej dyskotece Iławy, podpisał już stosowne decyzje. Szefowa „Alexa” odwołuje się.


Grudzień 2006 roku. W Kurierze ukazuje się obszerny artykuł o pobiciu w iławskiej dyskotece „Alex” przy ul. Lubawskiej (koło stacji paliw „Duet”).

Policja wysyła do burmistrza raport o przeprowadzonych w obrębie dyskoteki interwencjach. To tylko sprawy oficjalnie zgłoszone, a wiele ucichło przecież w czterech ścianach dyskoteki. Burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik wszczyna postępowanie z urzędu. Cel: odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu. Szefostwo lokalu ma jednak prawo do obrony.


PRZERWAŁ MILCZENIE

Łukasz Balewski tuż przed wigilią został ciężko pobity w „Alexie”. Artykuł o jego historii przerwał milczenie.

– To bardzo dobrze, że odebrano koncesje na alkohol w tej dyskotece – powiedział nam Łukasz. – Jestem tylko ciekaw, jaką to będzie lekcją dla właścicieli innych dyskotek w okolicy? Byłem w różnych klubach i wiem, że są miejsca gdzie, można czuć się bezpiecznie. W „Alexie” tak nie było.


POWODY

Policja poinformował burmistrza o siedmiu interwencjach w obrębie dyskoteki. Wszystkie miały miejsce od maja do grudnia 2006 roku. Dotyczą awantur w lokalu i przed nim, zakłócania porządku publicznego, kradzieży i pobić.

Do wszczęcia procedury o odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu potrzeba tylko trzech interwencji policji. W „Alexie” było ich zdecydowanie więcej.

Dodajmy że mimo ciążącego na organizatorze imprezy obowiązku, ani on sam ani jego obsługa o żadnym z zajściach nie powiadomili policji! Wszystkie zgłoszenia wpłynęły od pokrzywdzonych lub świadków zdarzeń.


EFEKTY

Klamka zapadła 20 marca tego roku. Burmistrz Iławy podpisał decyzję o odebraniu koncesji „Alexowi”. Procedury ruszyły jednak prawie trzy miesiące temu. Dzierżawca lokalu, komenda powiatowa policji w Iławie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Sąd Rejonowy w Iławie otrzymały pisma o wszczęciu postępowania.

Właściciel dyskoteki dostał szansę na obronę. Mógł wypracować z burmistrzem jakiś kompromis. Miał aż dwa tygodnie na wystąpienie do burmistrza ze stosownym pismem. Pismo takie faktycznie wpłynęło. Nie wniosło ono jednak nic nowego do sprawy.

– Wyjaśnienia pani Teresy D. (szefowa „Alexa” – red.), złożone na piśmie w dniu 12 lutego, nie wniosły niczego nowego do sprawy – czytamy w piśmie do naszej redakcji od Bernadetty Hordejuk, sekretarza miasta Iławy. – Ta pani stwierdza tylko, że od stycznia bieżącego roku podpisała umowę z profesjonalną firmą ochroniarską, która współpracuje z policją. Nic więcej.


POLICJA KOMENTUJE

Z inicjatywą ewentualnej współpracy z dyskoteką wyszła też policja.

– Dzielnicowy nawiązał kontakt z dzierżawcą, lokalu w którym mieści się dyskoteka „Alex” – mówi Waldemar Jackowski, zastępca komendanta policji w Iławie. – Zaproponował, aby osoby, które wyjdą z lokalu, nie mogły już do niego wrócić. Miało to pomóc w utrzymaniu porządku na terenie przyległym do dyskoteki.

Faktycznie, taki system szefowa dyskoteki wprowadziła.

– Zapewnienie porządku przed lokalem, a nie tylko w środku, również spoczywa na organizatorze imprezy, ale właściciele lokali powinni też pamiętać, że zawsze służymy im pomocą – mówi Jackowski. – Policja ma oko również inne lokale, między innymi te w parku miejskim. Już w poprzednich latach monitowaliśmy do poprzedniego burmistrza odnośnie tych miejsc, gdzie z porządkiem nie było najlepiej. Niestety, nie było od burmsitrza odzewu.

Dopiero Włodzimierz Ptasznik jako nowy burmistrz zareagował na apele policji i sygnały od mieszkańców. W efekcie decyzja o cofnięciu zgody na sprzedaż alkoholu w „Alexie”, co w praktyce oznaczać będzie zamknięcie dyskoteki.


WŁAŚCICIELKA MA GŁOS

Teresa D., dzierżawca lokalu, nie chce na razie rozmawiać o przyszłości. Stwierdziła tylko, że naturalnie złoży odwołanie od decyzji burmistrza. W poniedziałek o swojej sprawie rozmawiała z samym Ptasznikiem.

– Bardzo miły z niego człowiek – powiedział Teresa D. – Wysłuchał, co miałam mu do powiedzenia.

O owocach rozmowy i ewentualnych kompromisach jednak
nie chciała mówić.

– Na razie nie chcę mówić o przyszłości – dodała.

Do tematu wrócimy, bowiem w przypadku zamknięcia „Alexa” pijąca, imprezująca młodzież przemieści się w dużej części do lokali w parku miejskim w centrum Iławy.

MONIKA SMOLIŃSKA


Bili też ochroniarze

W „Alexie” bili się nie tylko sami goście. Zdarzało się, że imprezowiczów bili ochroniarze. Dopiero niedawno zastąpiła ich profesjonalna, licencjonowana ochrona.

Jedno z pobić znalazło swój finał w prokuraturze. 10 grudnia 2006 r. mieszkaniec gminy Susz zgłosił policji, że został pobity przez 36-letniego Tomasza O. i 18-latka Andrzeja J. – nielicencjonowanych ochroniarzy lokalu.

– Mężczyźni ci kopali ofiarę i bili pięściami – mówi Sławomir Nojman, rzecznik iławskiej policji.

Na początku marca do prokuratury trafił akt oskarżenia przeciwko oprawcom. Za pobicie grożą im nawet 3 lata w więzieniu.

  2007-03-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
103703322REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.