Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Więcej...

INFORMACJE

2005-06-15

Głupsi niż ustawa przewiduje


Dwóch kierowców autobusów, którzy mieli zadbać o bezpieczeństwo dzieci w czasie drogi, pożegnało się z pracą. Jeden miał zawieźć dzieci z Iławy do Gdyni, a drugi już przez prawie 5 godzin woził uczniów.

Trwa czas wycieczek szkolnych. Co bardziej przewidujący rodzice zgłaszają na policję termin wyjazdu ich dzieci na wycieczkę, by ta przeprowadziła stosowne badania autobusu i kierowcy, zanim włoży on kluczyki do stacyjki i popędzi w dal z naszymi pociechami.

PIJANY DO GDYNI

Środa, 8 czerwca. Dzieci z iławskiej „dwójki” przy ul. Andersa oczekiwały na przyjazd autobusu, który miał je zawieźć do Gdyni. Jeden z rodziców tuż przed wyjazdem autobusu około godz. 6:00 poinformował iławską policję, że nie podoba mu się oddech kierowcy.

– Przyjęliśmy zgłoszenie i na parking przy SP nr 2 pojechali policjanci z drogówki – mówi Janusz Skuzjus, oficer prasowy iławskiej policji. – Faktycznie kierowca 35-letni Jerzy K. był po spożyciu alkoholu. Miał 0,36 promila w wydychanym powietrzu. Został przewieziony na komendę.

Powtórne badanie wykazało 0,32 promila. Choć to tendencja spadkowa, kierowca nie był jednak trzeźwy.

– Jest to wykroczenie i kierowcy grozi kara aresztu 30 dni albo grzywna w wysokości 5 tys. złotych – mówi dalej Skuzjus. – Obligatoryjnie zostaną mu zabrane uprawnienia do wykonywania zawodu kierowcy, nie wspominając już o tym, że przez taki incydent pozbawił się pracy i dochodów.

POLICJA SIĘ MYLI

Jerzy K. pracował u swojego brata w firmie przewozowej. – Nie jest już kierowcą w mojej firmie – mówi Andrzej Kujawski, właściciel firmy przewozowej z Iławy. – Nie będę tego komentował. Powiem jedynie, że ma on problemy żołądkowe i wiem, że tego dnia nic nie pił. Może wypił sobie wieczorem piwo. Wiem też, że wynik badania o ósmej rano był 0,0 promila. Więc policja się myli.

Dyrektor szkoły, z której dzieci tego nieszczęsnego dnia jechały na wycieczkę, nie ma żalu do właściciela firmy.

– Od lat pan Kujawski wozi nasze dzieci – mówi Henryk Zabłotny, dyrektor SP 2. – Takie zdarzenie miało miejsce po raz pierwszy. Ważne, że wycieczka odbyła się i dzieci były zadowolone.

W miejsce „podpitego” kierowcy przyjechał inny, który szczęśliwie dowiózł dzieci na miejsce i z powrotem do domu.

GIMBUS NA BANI?

Susz, 8 czerwca. Około południa iławska policja odebrała anonimowy telefon, że kierowca szkolnego gimbusa jest pijany i od samego rana wozi dzieci do szkoły. Nawet z oddalonego o kilkanaście kilometrów Piotrkowa.

Policja w Iławie powiadomiła kolegów policjantów z Susza. Ci przyczaili się na kierowcę, wszak gimbus był zaparkowany w pobliżu szkoły i nie było w nim kierowcy.

– Około 13:30 do autobusu wsiadł kierowca i ruszył – tłumaczy Skuzjus. – Zatrzymano pojazd i skontrolowano kierowcę 44-letniego Romana M. Było od niego czuć woń alkoholu. Potwierdził to nawet lekarz, który go badał.

Roman M. nie chciał dmuchać w alkomat. Zażądał badania krwi. Wyniki badania będą znane za kilkanaście dni.

– Jeśli kierowca szkolnego autobusu będzie miał więcej niż 0,5 promila alkoholu we krwi, grozi mu do 2 lat więzienia oraz pozbawianie prawa jazdy do 10 lat. Oczywiście straci prawo do wykonywania zawodu – wyjaśnia Skuzjus.

Roman M. pracował w firmie transportowo-przewozowej Leonarda Sadowskiego z Susza. Miał umowę o pracę od września zeszłego roku. – Już u nas nie pracuje – skomentowała żona właściciela firmy.

POLICJA PROSI

– Mamy prośbę do wszystkich, którzy w najbliższym czasie wybierają się na jakąkolwiek wycieczkę, bez względu czy to dzieci, czy dorośli – apeluje policja. – Prosimy o zgłaszanie kilka dni wcześniej o terminie wyjazdu, byśmy spokojnie i dokładnie przeprowadzili badania techniczne pojazdu jak i dokumenty kierowców, a także ich stan trzeźwości. Takie zachowania pomogą uchronić się przed niebezpieczeństwem.

Jeśli jednak nawet w ostatniej chwili zauważymy, że kierowca nie wygląda zbyt świeżo, a jego oddech pozostawia wiele do życzenia, dzwońmy od razu na 997 lub z telefonów komórkowych 112.

JOANNA MAJEWSKA


  2005-06-15  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101336059REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.