Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2005-01-12

Ciężkie pięć dych za psa


Podatki w Iławie będą tylko nieco wyższe, niż przed rokiem, a w kilkunastu przypadkach takie same. Wiemy już, kto będzie budował następną czynszówkę ITBS. Piszemy też o telewizji kablowej, gdzie za relację o Iławie zapłacono z kasy miasta.

PRZETARGI

Przetarg na opróżnianie pojemników do selektywnej zbiórki odpadów i wywóz odpadów wielkogabarytowych wygrał iławski „Spomer”, który był jedynym oferentem. Cena jego oferty wyniosła 77.789 zł (z VAT). Umowa obejmuję cały 2005 rok.

Nie było chętnych, by kupić grunty przy Placu Gdańskim, a także by na zlecenie poprowadzić schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Rozstrzygnięto za to przetarg na budowę nowego cmentarza w Iławie (I etap). Z trzech ofert wybrano tę należącą do Iławskiego Przedsiębiorstwa Budowlanego „IPB”, które za robotę zażądało najmniej – 2,68 mln zł (z VAT). Cena najdroższej oferty wyniosła nieco ponad 3 mln zł. Termin realizacji zadania mija dopiero z końcem maja 2007 roku.

NOWA CZYNSZÓWKA

IPB wygrało także przetarg na budowę 28-rodzinnego bloku czynszowego przy ul. Skłodowskiej. Koszt inwestycji: 2,5 mln zł. Teren pod budynek przekazany będzie wykonawcy 17 stycznia, a budowa ma się zakończyć w maju 2006 roku.

ITBS jako inwestor uzyskał już promesę udzielenia kredytu na budowę przez Bank Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1,56 mln zł. Obiekt będzie już czwartą miejską czynszówką stawianą w ramach tzw. „budownictwa społecznego”. Już dziś można się spodziewać, że zainteresowanie mieszkaniami czynszowymi, podobnie jak w przypadku poprzednich bloków, będzie ogromne. Więcej informacji na temat naboru chętnych na mieszkania zarząd ITBS przedstawi w najbliższych tygodniach.

Informujemy przy okazji, że nadal w ostatniej czynszówce przy ul. Jagiellończyka są na parterze dwa lokale użytkowe do sprzedania.

– Cena wynosi 1855 zł z VAT-em za metr kwadratowy – mówi Ryszard Ławrynowicz, prezes ITBS. – Moim zdaniem to dobra oferta, biorąc pod uwagę wykończenie lokali i kompletne zaplecze sanitarne.

ILE ZA PSA, CIĘŻARÓWKĘ
I MIEJSCE NA TARGU?

Za psy przyjdzie w przyszłym roku zapłacić iławianom 40 zł od sztuki, jeśli mieszkają w domkach jednorodzinnych, lub 50 zł, gdy mieszkają w blokach. To tyle samo, co w 2004 roku.

Co prawda na listopadowej sesji Rady Miejskiej w Iławie, kiedy to ustalano wysokość lokalnych podatków, radny Włodzimierz Harmaciński przed głosowaniem wspomniał, że na jego dyżurze jedna z mieszkanek skarżyła się na zbyt wysoki, jej zdaniem, podatek od posiadania psów, ale wniosku o obniżkę podatku nie zgłosił.

Pierwszą ratę podatku (równą połowę) trzeba zapłacić bez wezwania do końca kwietnia (lub w ciągu 14 dni od dnia nabycia psa), drugą do końca września. Opłaty zbierają administratorzy bloków. Właściciele domków płacą w kasie ratusza.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, podatku od posiadania psów nie pobiera się z tytułu posiadania psów będących pomocą dla osób kalekich (niewidomych, głuchoniemych, niedołężnych) i od osób w wieku powyżej 70 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe (od jednego psa).

Ustalono też stawki opłaty targowej. Najmniej zapłacimy za sprzedaż runa leśnego – 2 złote dziennie (od 1 stanowiska), zaś za obnośną sprzedaż na targu z ręki lub kosza „własnych produktów”, takich jak jajka, warzywa, grzyby, kwiaty i owoce – 4 złote. Najwięcej – 41 zł dziennie – zapłacimy przy sprzedaży z samochodu o ładowności powyżej 1,5 tony.

Inkasentem opłaty na targowisku przy ul. Kopernika jest Gminna Spółdzielnia (jako administrator targowiska), zaś przy stadionie (giełda) – stowarzyszenie Klub Piłkarski „Jeziorak”. Prowizja dla inkasentów wynosi 30% od zebranej kwoty.

Z kolei podatek od środków transportowych wynosi rocznie od 422 zł (dla ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 do 5,5 tony włącznie) do 2548,65 zł (dla trzyosiowych TIR-ów o masie równej lub większej niż 40 ton z zawieszeniem innym niż pneumatyczne lub uznane za równoważne). Za autobus powyżej 29 miejsc trzeba zapłacić do ratuszowej kasy 1486 złotych podatku.

Podatek od nieruchomości wzrósł nieznacznie w stosunku do zeszłego roku. Tradycyjnie już w Iławie stawki tego podatku są maksymalne, na jakie pozwalają przepisy. Przykładowo – za metr kwadratowy powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych zapłacimy 54 grosze rocznego podatku (rok temu było 52 gr), zaś za powierzchnię wykorzystywaną na działalność gospodarczą – 17,98 zł od m kw. (w 2004 r. było 17,42 zł). Mniejszy podatek obowiązuje jednak dla powierzchni zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych i wynosi 3,61 zł za metr kw. powierzchni użytkowej.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do internetowego Biuletynu Informacji Publicznej miasta Iławy, gdzie znajdują się pełne teksty uchwał podatkowych na ten rok, uchwalone na XXVII sesji iławskiej rady.

OPŁACONA TELEWIZJA

Jeszcze na jednej z ubiegłorocznych sesji iławskiej rady jej przewodniczący Edward Bojko poskarżył się na relacje lokalnej telewizji Tele-Top emitowane w iławskiej kablówce. Chodziło o to, że z relacji na temat orkiestry dętej z „budowlanki” wycięto scenę wręczania jej kapelmistrzowi Bogdanowi Olkowskiemu nagrody przez przewodniczącego Bojko (który jest także dyrektorem „budowlanki”) oraz starostę iławskiego Ryszarda Zabłotnego.

– Scenę wycięto, choć ją zarejestrowano – mówił Edward Bojko. – Uważam, że był to cios poniżej pasa.

Najciekawszego dowiedzieliśmy się jednak po sesji rady. Otóż okazało się, że za wszystkie relacje w telewizji kablowej miasto płaciło.

Umowa zawarta między ratuszem a agencją Alex ze Stawigudy przewidywała produkcję jeden raz w tygodniu 15-minutowego Magazynu Informacji Miejskich promującego Iławę oraz jego codzienną emisję. Umowę zawarto na listopad i grudzień zeszłego roku. Cena za miesiąc – 1500 zł (plus VAT).

– Zgodnie z umową zobowiązani byliśmy wyłącznie do zapewnienia pomocy merytorycznej przy produkcji programu, a więc przy zbieraniu materiałów – tłumaczy sekretarz miasta Andrzej Dzieniszewski. Odniósł on się także do zarzutów przewodniczącego Bojko. – Nikt ze strony miasta nie uczestniczył w redagowaniu programów, należało to więc wyłącznie do wykonawców zlecenia. Nie zatwierdzaliśmy także gotowych programów do emisji.

DYŻURY I WAGARY RADNYCH

Radni ustalili grafik swoich dyżurów na pierwsze półrocze. Przypominamy, że rajcowie miejscy przyjmują mieszkańców Iławy w każdy poniedziałek w godzinach 15:00-16:00 w pokoju nr 309 na II piętrze ratusza.

Ponadto z upoważnienia rady wiceprzewodniczący Marcin Woźniak przygotuje sprawozdanie za 2004 rok dotyczące obecności poszczególnych radnych na dyżurach, posiedzeniach komisji oraz sesjach.

„RATUSZ” PO STAREMU

Od stycznia ponownie zacznie się ukazywać jako oddzielny druk „Iławski Ratusz” – biuletyn urzędowy wydawany za miejskie pieniądze. Przez kilka ostatnich miesięcy 2004 roku „Ratusz” ukazywał się jako jedna strona wykupiona w lokalnym dodatku „Gazety Olsztyńskiej”.

Powrót do starej formy biuletynu postulowali wcześniej radni, niezadowoleni z miejskich publikacji w „GO”.

– Proponuję także, by wszelkie materiały urzędowe przed publikacją były parafowane przez przewodniczącego rady – na ostatniej sesji postulował Zbigniew Rychlik, wiceprzewodniczący rady. – Nie może być bowiem tak, że te informacje są jednostronne.

Rychlik przypomniał, do czego zgodnie ze statutem miasta powinien być wykorzystywany biuletyn – do oficjalnego ogłaszania uchwał rady i zarządzeń burmistrza, w szczególności zawierających akty prawa miejscowego.

Tymczasem w ostatnim zeszłorocznym biuletynie na łamach „GO” zamieszczono tylko całostronicowe orędzie noworoczne burmistrza Jarosława Maśkiewicza, w którym pisze on między innymi, że być może pozytywnych zmian w mieście na co dzień nie widać, ale dla ludzi spoza Iławy jest to bardzo zauważalne. Sformułowanie to skrytykował wiceprzewodniczący Woźniak.

– W orędziu tym popełnia pan nietakt wobec mieszkańców Iławy – mówił do burmistrza Woźniak. – To przykre.

Jarosław Maśkiewicz zapewnił, że uzgodni z przewodniczącym Bojko procedurę akceptacji tekstów do „Ratusza”.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI

  2005-01-12  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104475138REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.