Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Tragedia na torach koło Susza
Zmarł Marian Żuchowski
Bernadeta Hordejuk odwołana
Wreszcie wiadukt na wylocie drogi Iława-Grudziądz!
Zwariowana historia miłosnego trójkąta
Psychiatryk zamiast więzienia
Odszedł słynny kibic Paweł Jakielski
Kto uśmiercił księdza? Ohydna plotka wstrząsnęła miastem
Likwidacja przejść dla pieszych sposobem na korki drogowe?
Atak hakerów na biuro spółdzielni
Z kopa w twarz. Śmiertelne pobicie
Szofer uratował niemowlaka
DOM DOBRY po iławsku
Chcemy wind na perony!
Cmentarz w stylu amerykańskim?
Miejsca na urnę nie zarezerwujesz
Sensacyjne znalezisko! Myślałam, że to dzwonek od roweru
Adam Żyliński dementuje plotki: Nigdzie się nie wybieram
Remont wiaduktu: Toniemy w korkach
Dojechali na wstecznym
Więcej...

INFORMACJE

2004-03-17

Burmistrz kontynuuje czystki w kulturze


Radni rozdzielili w Iławie sport od kultury. Następnego dnia burmistrz Jarosław Maśkiewicz zwolnił z pracy Bernadetę Hordejuk, dyrektora Iławskiego Centrum Kultury i Sportu. – Oddaję sprawę do sądu pracy – zapowiada zwolniona dyrektor. Burmistrz jak zawsze nie ma sobie nic do zarzucenia.

Radni iławscy podjęli uchwałę o zmianie nazwy Iławskiego Centrum Kultury i Sportu na Iławskie Centrum Kultury oraz o utworzeniu Iławskiego Centrum Sportu turystyki i Rekreacji. Tym samym spełniono prawny wymóg oddzielenia jednostek sportu i kultury.

KTO POWOŁUJE I ODWOŁUJE

Jeszcze przed głosowaniem miedzy radnymi a burmistrzem Jarosławem Maśkiewiczem wywiązała się dyskusja na temat, kto powołuje szefów jednostek kulturalnych i sportowych.

Ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tzw. ustawa o kulturze), na którą powoływali się radni, mówi że dyrektora instytucji kultury powołuje i odwołuje organizator (w tym wypadku rada) po zasięgnięciu opinii właściwych związków zawodowych działających w tej instytucji oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych.

Z kolei sekretarz miasta Andrzej Dzieniszewski powołał się na ustawę samorządową, zgodnie z która zwalnianie i zatrudnianie szefów miejskich jednostek jest kompetencją burmistrza. Problemu na sesji nie rozwiązano.

NAGŁE ZWOLNIENIE

Już następnego dnia po sesji burmistrz wręczył natychmiastowe wypowiedzenie z pracy Bernadecie Hordejuk, dyrektorowi Iławskiego Centrum Kultury i Sportu. Pełniącymi obowiązki dyrektorów ustanowił Ewę Wiśniewską (dla ICK) oraz Wojciecha Żmudzińskiego (dla ICSTiR).

– Uważam, że zostałam zwolniona niezgodnie z prawem. Oddaję sprawę do sądu pracy, ponieważ pominięto ustawę o kulturze – powiedziała nam w poniedziałek Bernadeta Hordejuk. – Jako dyrektor nie mam sobie nic do zarzucenia.

Faktem jest, że dyrektor Hordejuk przez ostatni rok była kilkakrotnie chwalona za swoją pracą przez burmistrza i radnych, szczególnie za sprawną organizację trudnego festiwalu jazzowego „Złota Tarka”.

– Powodem zwolnienia pani Hordejuk była tylko i wyłącznie likwidacja jednostki, jaką jest ICKiS – powiedział nam burmistrz Maśkiewicz. – Dyrektorzy nowych jednostek powołani zostaną w drodze konkursu.

Wypowiedź burmistrza o likwidacji ICKiS jest o tyle kuriozalna, że rada podjęła uchwałę nie o likwidacji, a jedynie o zmianie nazwy i zakresu zadań ICKiS, które od marca jest Iławskim Centrum Kultury. O tym, czy dyrektor Hordejuk została zwolniona zgodnie prawem, zadecyduje więc sąd.



Przeciwko oddzieleniu sportu od kultury zaprotestowali radni z Młodzieżowej Rady Miasta. „Współpraca z dwoma instytucjami, a nie jak do tej pory z jedną, będzie oznaczała konieczność stykania się z proporcjonalnie większa biurokracją i liczba pracowników” – uzasadniali młodzi radni. Ich starsi koledzy uspokoili, że pomimo zmian zatrudnienie w instytucjach nie wzrośnie. Na zdjęciu członkowie MRM (od lewej): Piotr Ruczyński, Monika Rutkowska, Daria Wyżlic i Bartosz Pałyga.

  2004-03-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
122814978



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Stopka | Wyszukiwarka
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2026 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.