Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Burmistrz Iławy bez wotum zaufania
Więcej...

INFORMACJE

2006-02-01

Burmistrz Susza stroi wieś na wybory


Strażacy z Susza nie wierzą już w zapewnienia burmistrza Jana Sadowskiego, który – ich zdaniem – potrafi tylko obiecywać i już szuka sobie poparcia przed wyborami. Ponoć wybrał do tego wieś. Zdaniem burmistrza konfliktu ze strażakami nie ma.

O konflikcie burmistrza z Ochotniczą Strażą Pożarną w Suszu informowaliśmy wielokrotnie czytelników „Kuriera”.

Po wystąpieniu na jednej z sesji rady, gdy straż z Susza poinformowała o zawieszeniu swojej działalności, sprawę próbowano rozwiązać. W rozmowach pośredniczył zastępca burmistrza Marek Gregorczyk, ale chwilowa zgoda wbrew oczekiwaniom strażaków nie rozwiązała spraw najważniejszych.


KUPUJE SOBIE WIEŚ

– W gminnym budżecie było 6 tysięcy złotych na zakup mundurów wyjściowych dla wszystkich jednostek OSP – mówi Andrzej Krupski, komendant OSP Susz. – Dziś już tych pieniędzy nie ma, tak jak nie ma mundurów.

Nieprzerwanie trwa wymiana korespondencji między strażakami a magistratem. Pokaźna teczka dokumentów podpisanych osobiście przez Jana Sadowskiego to, zdaniem strażaków, najlepszy dowód, jak chaotycznie pracuje w niektórych sprawach urząd.

– Strażacy nie mają w czym pojechać po wyróżnienia ani do powiatu, ani do województwa, bo strojów wyjściowych nie mają, a burmistrz kupuje mundury dla parafialnej orkiestry – komentuje radny Andrzej Pacan. – Teraz zaś pan Sadowski podzielił strażaków na miejskich i wiejskich i finansuje tylko wieś.

Na sesjach burmistrz jednak zapewnia, że pieniądze dla miejskich się znajdą.

– Było 60-lecie suskiej OSP i burmistrz nawet się nie pojawił. Nie wiem, bał się czy wstydził? – pyta Robert Frankiewicz, strażak z Susza. – Obiecał samochód i samochodu nie ma, obiecał pomoc przy obchodach i nie pomógł, obiecał mundury wyjściowe i nie kupił, obiecał sztandar i też mamy stary, a przed wyborami obiecał nam tu w remizie remont i nową podłogę. Nie zrobił nic! I teraz obraża się, ale my nie boimy się mówić o tym głośno.


WSADŹ SOBIE W BUTY!

– To kpina, że jednostka, która wyjeżdża 80 razy do akcji, dostała w tym roku od burmistrza jednorazowy ubiór do ptasiej grypy – mówi Frankiewicz. – Zerwiemy przylepce i ten strój się do ponownego użytku nie nadaje. Po jednym użyciu powinien zostać zapakowany w specjalny pojemnik i zniszczony. Niech ten strój wsadzi sobie w buty, niech go założy burmistrz Sadowski oraz jego pracownik i niech obaj idą sobie ptasią grypę łapać.

Dwa stroje do ptasiej grypy kosztowały 1000 zł. Gmina kupiła takich 10, więc wydała w sumie 5000 zł. Czy tych pieniędzy nie należało wydać inaczej?

– Burmistrz tłumaczy, że Redaki „siedzą na bombie”, ale na jakiej? – pyta Krupski. – Przecież już Petrogazu nie ma. W tamtych zbiornikach nie ma już gazu, a burmistrz mówi, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Strażacy z Susza są zbulwersowani, a sprawą wydatków gminy na jednostki OSP zajęła się już komisja rewizyjna, której przewodniczy radny Pacan.

– Proponuję, żeby suski magistrat był między Babiętami a Redakami – podsumowuje za wszystkich strażaków Frankiewicz. – Wtedy burmistrzowi byłoby bliżej do szkoły w Babiętach i do strażaków w Redakach.


BURMISTRZ ZAPRZECZA

Po rozmowie ze strażakami zapytaliśmy o zdanie burmistrza Sadowskiego.

– Nadal żadnego konfliktu nie ma – stwierdził burmistrz. – Na nikogo się nie obraziłem. Mogę mieć przykrość, że ktoś próbuje wykorzystać sytuację i zastraszyć burmistrza. Ale mnie nie mają czym straszyć.

W sprawie pracownika suskiego magistratu burmistrz odpowiedział: – Wiem, że osoba, która zajmuje się strażakami, nie jest akceptowana, ale ten pracownik w mojej opinii wykonuje dobrze swoją pracę. Pewnie każda strona ma swoje racje. Dużo zostało zrobione: strażacy zostali przeszkoleni, wszyscy mają aktualne badania, nie ma już problemu ze sprzętem i ubraniami.

Zakupione dla strażaków z terenów wiejskich mundury Jan Sadowski umotywował następująco: – Strażacy z Susza pozyskują ogromne środki z zewnątrz i są dobrze wyposażeni. Nigdy nie ingerowałem w to, co kupują. Teraz muszę pomóc tym, którzy takich możliwości finansowych nie mają. Dlatego zakupiliśmy mundury dla Redak, Babięt i Jakubowa Kisielickiego. Gmina wyposażyła ich tylko w to, co niezbędne.


PIENIĄDZE TAM, GDZIE ZGODA

– To, co trzeba było zrobić, to dla suskiej OSP zrobiłem – mówi stanowczo burmistrz Sadowski. – Wóz im wybrałem i chciałem kupić, ale ten, na który było gminę stać, strażakom z Susza się nie spodobał. Dziś to już historia. Mieli „gdzieś” ten samochód i co miałem zrobić? A co do innych postulatów strażaków, to w tym roku były inne wydatki związane m.in. z remontami wozów i nie starczyło na wszystko.

150 tysięcy zł, które miał dofinansować Zarząd Wojewódzki OSP do wozu bojowego dla Susza, otrzymał Biskupiec. I tam z nowego pojazdu zadowolone są i władze, i strażacy. Dlaczego w Suszu pozostał tylko konflikt?

DANIEL PĄCZKOWSKI– Żadnego konfliktu ze strażakami nie ma – uważa
Jan Sadowski, burmistrz Susza


  2006-02-01  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101238882REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.