Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

Forum

29719. 
Odnośnie wpisu numer: 29715

Panie Kamilu! Wyprzedził Pan moją myśl, która od dłuższego czasu chodziła mi po głowie. Do realizacji tego zamysłu potrzebne by było życzliwe podejście moderatorów Forum Kuriera i "nierobienie z gęby cholewy" przez zainteresowanych forumowiczów...

Jak kilkakrotnie na forum sygnalizowałem, skompletowałem w minionych miesiącach pełną listę kandydatów na radnych do Rady Miasta Iławy we wszystkich (21) jednomandatowych okręgach. Jestem z każdym z kandydatów po słowie i to jest już kwestia przesądzona.

Natomiast zupełnie otwartą pozostaje obsada pełnych list do Rady Powiatu z komitetu wyborczego, który będę w najbliższym czasie tworzył. Ostatecznie postanowiłem wystawić drużynę do powiatu, by spróbować rozbić lokalną partyjniacką koterię na poziomie iławskiego Starostwa.

Nie powinien być dla nikogo niespodzianką mój otwarcie bardzo krytyczny stosunek do ułomnego ustroju samorządowego obowiązującego w polskim powiecie. Znikome dochody własne, niewielkie kompetencje, fatalna ordynacja wyborcza, której na wzór gmin wiejskich i miejskich nie udało się zmienić - to wszystko powoduje, że struktury powiatowe stały się politycznym tyglem, w którym bujnie kwitnie zainteresowanie przede wszystkim gabinetową intrygą i personalnymi roszadami. Odbywa się to olbrzymim kosztem realizowanych zadań (własnych i zleconych) w powiecie.

Moja powiatowa diagnoza niezmiennie pozostaje ponura. Jednakże wypada przypomnieć świętą zasadę, że z faktami się nie dyskutuje, bo to zawsze będzie strata czasu. Obowiązującego systemu zmienić nie sposób, bo nie ma dzisiaj politycznej woli w parlamencie, by z tym niewydarzonym tworem samorządowym próbować coś zrobić.

Ale równocześnie funkcjonuje całkiem spora liczba powiatów w Polsce, które potrafiły dokonać wielu niezwykle udanych przedsięwzięć, pomimo swych skromnych możliwości. Dotyczyło to zbudowania przyjaznego mieszkańcom systemu szpitalnego, zaproponowania ambitnego, bo wysokiego poziomu szkolnictwa ogólnokształcącego i zawodowego, zaprzęgnięcia służb Urzędu Pracy do lokalnej, przejrzystej dla wszystkich, strategii zatrudnieniowej itp. Dlatego uznałem, że w iławskich warunkach nie wolno obok wyborów powiatowych przechodzić obojętnie.

A Pan, Panie Kamilu, ma pełną rację podkreślając, że wielu naszych forumowiczów prezentuje duży potencjał. To wartość sama w sobie. Dla mnie osobiście równie ważnym jest silnie artykułowany na forum, bardzo emocjonalnie przez wielu wyrażany, brak zgody na aktualną kondycję powiatowej wspólnoty - w wielu aspektach otaczającej nas wszystkich rzeczywistości. I dlatego, przynajmniej część powiatowej listy, chciałbym zbudować w oparciu o aktywnych uczestników naszego forum...

Wspólnotę powiatową tworzy siedem gmin tworzących trzy okręgi wyborcze.

PIERWSZY okręg wyborczy - to Miasto Iława (8 mandatów).
DRUGI okręg wyborczy - to Gmina Wiejska Iława, Miasto Lubawa i Gmina Wiejska Lubawa (7 mandatów).
TRZECI okręg - to Miasto i Gmina Zalewo, Miasto i Gmina Susz, Miasto i Gmina Kisielice (6 mandatów).

Mój komitet wystawi podwójną do ilości mandatów listę kandydatów na radnych powiatowych. Będą to łącznie 42 nazwiska rekrutujące się (w odpowiednich proporcjach) ze wszystkich gmin powiatu.

Jeśli ktokolwiek z Państwa czuje się na siłach, by stanąć w wyborcze szranki, chce mieć wpływ na bieg wydarzeń w powiecie i wstępnie akceptuje mój sposób myślenia o lokalnych publicznych sprawach - serdecznie proszę o kontakt. Nie oczekuję deklaracji na forum - byłaby to duża niezręczność, dekonspirująca zainteresowanych forumowiczów. Proszę o ewentualny sygnał drogą telefoniczną lub e-mailową.

A Panu, Panie Kamilu dziękuję, że mimowolnie przyśpieszył Pan moje działanie w powiatowej sprawie - akurat u progu wyborczego roku.

Telefon do biura poselskiego: (89) 646-84-39.
.
 ADAM ŻYLIŃSKI

a.zylinski@wp.pl
 Iława, Poniedziałek 30-12-2013

29718. 
A mnie znowu cieszą doniesienia z najnowszego Kuriera, że ujęto kilka osób za narkotyki.
Przerażeniem napawa jedynie wiek zatrzymanych - 15, 16 lat. Rodzice patrzcie uważnie na swoje pociechy, to wszystko jest "tuż za rogiem"...
 iławianka 53
 Iława, Poniedziałek 30-12-2013

29717. 
Szanowni redaktorzy Kuriera.
Jak to jest możliwe, że w waszych "najważniejszych" wydarzeniach 2013 roku nie pojawiła się impreza, która od trzech lat jest największą imprezą sportową w regionie i promuje Iławę w różnych regionach Polski, a mam na myśli "III Iławski Półmaraton".
To jest kpina z ludzi, którzy organizowali, dbali o bezpieczeństwo na trasie i tych, co wzięli czynny udział w tej imprezie. [...]
 Piotr Kamiński
 Iława, Poniedziałek 30-12-2013
Odp. 
Skoro nie zastosował Pan żadnej wykładni takich terminów
jak „największa impreza” czy „promocja Iławy w różnych
regionach Polski”, to i my poprzestaniemy na konstatacji,
że owszem jest kpiną, ale Pana bezrefleksyjny komentarz.
W tej sytuacji nie ma potrzeby wyjaśniania czegokolwiek.
 Modero Kuriero
 KURIER IŁAWSKI, Środa 01-01-2014

29716. 
KURIER znowu wyjątkowo nie w środę, lecz ukazał się już w poniedziałek!
Znajdziecie nas w najlepszych kioskach i sklepach całego regionu!
Zapraszamy do lektury noworocznego wydania.
 KURIERZY
 Iława, Poniedziałek 30-12-2013

29715. 
Odnośnie wpisu numer: 29698

Jeśli się potwierdzi, że Iława straci kilka zatrzymań pociągów Pendolino kosztem Działdowa, to jakoś mnie to nie zdziwi. Ta władza [PO] w oczach wielu już dawno straciła mandat.
Można by prześledzić przez ten cały rok, ups... może lepiej, bo jak tak głębiej spojrzeć, to ta władza nic znaczącego nie zrobiła i nie pochyliła się nawet nad jednym z wielu problemów miasta Iławy. Zauważcie: od jak dawna o problemach Iławy się tu dyskutuje. Ja już na pamięć się nauczyłem. W połowie nocy wyrwany mógłbym je wyrecytować od "a" do "z". A przy okazji dostrzegam też coraz to nowsze, no ale o tym to już po nowym roku.
A nawiasem mówiąc, my tutaj moglibyśmy być całkiem niezłymi radnymi. Jestem z nas naprawdę dumny. Chciałbym wam wszystkim z całego serca życzyć wszystkiego najlepszego w nowym roku, aby duch w narodzie nie zaginął, abyśmy byli dobrymi ludźmi i uczyli się dobroci do drugiego człowieka.
Odnośnie naszej władzy, chciałbym z całego serca, by jak najmniej się już kompromitowała do końca kadencji, i żeby już odpoczęła od rządzenia.

Ps. Życzenia dla wszystkich moderatorów KURIERA - zdrówka, szczęścia i żeby wykonywali swą pracę nadal z równie wielką rzetelnością.
 Kamil
 Iława, Poniedziałek 30-12-2013

29714. 
Odnośnie wpisu numer: 29563

ZNOWU WIELKI PRZEKRĘT NA KOLEI...?
Lista nieprawidłowości przy zakupie Pendolino

Istnieją uzasadnione podejrzenia, że przy zakupie Pendolino mogło dojść do działań skutkujących wyrządzeniem spółce PKP Intercity poważnej szkody majątkowej przy utracie środków publicznych. Środowisko ekspertów zajmujących się koleją domaga się od minister infrastruktury Elżbiety Bieńkowskiej wyjaśnień w tej sprawie i wnioskuje o wnikliwe zbadanie całego procesu przetargowego.

Przy zakupie pociągów Pendolino mogły zaistnieć liczne nieprawidłowości. Może na to wskazywać fakt, że złożona została tylko jedna ważna oferta na zakup pociągów Pendolino. W tym kontekście szczególnie istotne jest przeanalizowanie zatwierdzonej technicznej specyfikacji zamówienia i zbadanie czy przez niektóre zapisy nie doszło do wyeliminowania z postępowania przetargowego innych dostawców. Należy też sprawdzić czy w toku postępowania nie było preferowane konkretne rozwiązanie lub podmiot.

Co ciekawe – okazuje się, że kupiono pociąg nie posiadający gwarancji producenta obejmującej normalną pracę materiałów konstrukcyjnych w temperaturze poniżej minus 20 stopni Celsjusza, co może zagrażać bezpieczeństwu ruchu tych pociągów, a powinno być uwzględnione ze względu na panujące w Polsce warunki atmosferyczne.

Zakup pociągu Pendolino spowoduje roczny wzrost kosztów spółki PKP Intercity SA o 65 mln zł, co w sytuacji „gdzie spółka od 2009 roku generuje nieprzerwanie straty netto może doprowadzić do utraty płynności podmiotu i bankructwa”.

Co ciekawe, zgodnie z informacjami zawartymi w sprostowaniu PKP Intercity, 10% środków na finansowanie zakupu ma pochodzić ze środków własnych spółki. Okazuje się, że pokrycie około 275 mln złotych, w sytuacji nieprzerwanego generowania straty netto spółki od 2009 roku, jest praktycznie niemożliwe.

http://nakolei.pl/opinie/opinie-dziaania-projekty/item/4226-pendolino-nietrafiona-inwestycja-pismo-do-wicepremier-bienkowskiej
 skaner
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 30-12-2013

29713. 
Odnośnie wpisu numer: 29696

Mamusiu! A powiedz do jakiej szkoły w jakiej miejscowości uczęszczają Twoje dzieci? Do Susza, Prabut, Kamieńca?
Z tego, co wiem szkoły działają i maja się całkiem dobrze - szkoda tylko, że potraficie ludzie tylko narzekać.
Wystartuj na burmistrza z Lubnowych albo pokonaj Rudego i w Radzie Miejskiej podejmuj decyzje - pewnie wyłącznie dobre będą - dla Ciebie :-)
[...]
 były uczeń
 Susz, Poniedziałek 30-12-2013

29712. 
Odnośnie wpisu numer: 29690

Proszę.
Argument: lepiej zbudować dzieciakom skatepark niż dać pozwolenie na otwarcie kolejnego sklepu z alkoholem w pobliżu szkoły, przedszkola czy osiedlowej piaskownicy!
Taka inwestycja to inwestycja w wychowanie dzieciaków. Teraz kumasz bazę, driver...?!
 Acha
 Pruszcz, Poniedziałek 30-12-2013

Fatal error: Call to undefined function autolink() in /guestbook.php on line 1288

29709. 
HITY polskiej polityki krajowej roku 2013.
Uwaga!
Materiał dla widzów tylko o mocnych nerwach!