Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Starostwo. Skargi na kolejki w Wydziale Komunikacji
CZŁOWIEK ROKU 2019. Głosujemy!
Uwaga początkujący przedsiębiorcy!
Radni Iławy spierają się o patrona roku 2020
Poradnik. Malowanie ścian i sufitów
O przyszłości kulejącego targowiska miejskiego w Iławie
Internet. Oszuści coraz bardziej cwani
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Molestowany przez księdza żąda odszkodowania od biskupa
Przyroda. Leśne pomniki chronione
Przedsiębiorcy czują się skrzywdzeni podwyżkami podatków
Gmina wiejska Iława. Bezpieczny plan wydatków na 2020 rok
Miasto Iława. Lotnicza majówka wykreślona z budżetu
Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”
Nie dzwoń i nie ściemniaj policji
Woźnicki rozmawia z kierowcami (grudzień)
Fortuna za życie dziecka
Starosta powiatu zlekceważył jubileusz 35-lecia OPZZ
Wykładowca z Iławy został sędzią Trybunału Konstytucyjnego
Trochę „Dżemu” dla Martyny Wyżlic
Więcej...

CZYTAJ

2014-04-16

Zakaz łowienia podczas tarła? Nie dla wszystkich


Pracownicy Gospodarstwa Rybackiego – uwaga! – w trakcie tarła odławiają szczupaka, który trafia do sklepu. W tym samym sklepie można też kupić niewymiarowe okazy ryb. Sprawdzamy, dlaczego.


Czytelnik kupił w punkcie sprzedaży ryb Gospodarstwa Rybackiego w Iławie przy ul. Sienkiewicza (zarządzającego publicznymi jeziorami na terenie Pojezierza Iławskiego i będącego od 2000 roku w rękach prywatnych) szczupaka z ikrą. Mężczyzna do naszej redakcji przyniósł ze sobą paragon potwierdzający zakup oraz szczupaka, którego rozkroiliśmy: wewnątrz była ikra. Chciał, abyśmy wyjaśnili, dlaczego ryba została złowiona i trafiła do sprzedaży w okresie ochronnym – trwającym od 1 stycznia do 30 kwietnia.


PODWÓJNY ZYSK

Spytaliśmy Andrzeja Dmuchowskiego, dyrektora gospodarstwa, dlaczego szczupaki są poławiane w trakcie okresu ochronnego. Powiedział nam, że zgodę na połów w tym okresie na poszczególnych jeziorach wydał marszałek województwa. Dyrektor nie chciał jednak udzielić nam informacji, na których konkretnie jeziorach jego rybacy mogą łowić szczupaka, dlatego zapytaliśmy o to marszałka. Na odpowiedzi czekamy.

Złowione szczupaki trafiają do pojemnika na żywe ryby i tam pracownicy ręcznie wyciskają z nich ikrę. Jak mówi dyrektor, około 90 procent osobników tego procesu nie przeżywa i to te ryby trafiają do sprzedaży.

– Na tym polega gospodarka rybacka – mówi. – Zarybiam, żeby później był szczupak w jeziorze i żebym mógł go pozyskać na tarło. A to, że ja złowię ileś kilogramów na tarło, nie jest stratą. Jak go teraz nie złowię, to zrobię to na jesieni, tylko że nie będę miał z tego ikry. Przeżywalność szczupaka z wylęgu jest dużo większa, niż z tarła naturalnego w jeziorze.


UMIERAJĄ ZE STRESU

A dlaczego szczupak z ikrą trafił do sprzedaży?

– Nie wszystkie szczupaki dają ikrę, nie wszystkie są w jednym czasie dojrzałe, są też czasami wymęczone w siatce. Różne są sytuacje. Niektóre wyciskane dadzą bardzo mało ikry, a inne się zestresują i nie dadzą wcale. Ryby też się stresują – wyjaśnia dyrektor. – Do końca czerwca muszę robić z tego sprawozdanie: napisać do marszałka, z jakich jezior ile zostało pozyskanego szczupaka, a ile ikry.


NIEWYMIAROWE RYBY

Od pewnego czasu czytelnicy informują nas, że we wspomnianym punkcie sprzedaży dostępne są ryby, których wymiary są mniejsze od ochronnych. W rozmowie z Dmuchowskim także poruszyliśmy tę sprawę. Przypomnijmy, że za złowienie niewymiarowego okazu zwykły wędkarz karany jest mandatem.

– To powie pan rybom, żeby nie wpływały w siatkę – mówi dyrektor. – Jak złowi się pojedyncza ryba niewymiarowa, to ja jej nie wyrzucę. Jeżeli żyje, to ją wypuszczam. Niewymiarowe ryby trafiają się przez przypadek.

Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
zdjęcia także: Jarosław Synowiec

Tego szczupaka czytelnik przyniósł
ze sklepu Gospodarstwa Rybackiego.
Rozkroiliśmy rybę, wewnątrz była ikra
Andrzej Dmuchowski,
dyrektor Gospodarstwa Rybackiego w Iławie
OKRESY I WYMIARY


Prezentujemy wymiary gospodarcze ryb i okresy ochronne oraz dobowe limity połowu, których muszą przestrzegać wędkarze – na podstawie regulaminu Gospodarstwa Rybackiego w Iławie, dotyczącego amatorskiego połowu ryb.


Okresy ochronne: sandacz – od 1 stycznia do 31 maja, szczupak – od 1 stycznia do 30 kwietnia, węgorz – od 15 czerwca do 15 lipca.

Wymiary gospodarcze: amur – 50 cm, karaś, płoć – 15 cm, okoń – 20 cm, karp – 40 cm, leszcz – 25 cm, sandacz – 50 cm, sum – 90 cm, szczupak – 50 cm, węgorz – 60 cm.

Dobowe limity połowu: 1 sztuka – sum, węgorz; 3 szt. – sandacz; 4 szt. – lin, szczupak; łącznie maksymalnie 5 szt. z wymienionych gatunków można złowić w ciągu doby. 10 szt. – okoń. Dla pozostałych gatunków limit dobowy wynosi 10 kg.


  2014-04-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
127620495


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.