Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2010-03-17

Wypił, by wreszcie zabić


Estera Zagaj (20 lat) zginęła w tragicznym wypadku w Rąbitach na trasie Iława-zalewo. W jej malucha uderzył pijany kierowca z ponad 2 promilami we krwi. Mężczyzna miał w dodatku zakaz prowadzenia pojazdów. Najbliżsi i szkoła, do której uczęszczała dziewczyna, są w szoku.


Estera Zagaj ze Śliwy (gm. Zalewo), uczennica iławskiego „mechanika”, za rok bawiłaby się na studniówce, zdawała maturę, poszła na wymarzone studia... Jej 20-letnie życie jednak skończyło się tragicznie. Do wypadku, w którym zginęła dziewczyna, doszło niedaleko Rąbit.


PIJANY I Z ZAKAZEM

– Do wypadku doszło w czwartek po godzinie 15 – informuje Monika Sudoł z iławskiej policji. – Kierujący mercedesem 40-latek podczas wyprzedzania rowerzysty zjechał na przeciwległy pas ruchu i czołowo zderzył się z kierującą fiatem 126p.

Akcja ratunkowa trwała ponad 3 godziny. Jeszcze żywą 20-latkę z auta wyciągnęli strażacy. Śmigłowiec przetransportował ją do szpitala.

– Kobieta w wyniku odniesionych obrażeń zmarła jednak w szpitalu – dodaje Tomasz Michalski, rzecznik prasowy iławskiej straży pożarnej.

Kierowca mercedesa – Wiesław S. z sąsiednich Dobrzyk – z ranami ciętymi w okolicach twarzy także trafił do szpitala na obserwację. Przed tragedią miał dwa ważne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów – za jazdę po pijanemu. W momencie tragedii także był zamroczony alkoholem.

– Miał 2 promile alkoholu we krwi – informuje Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury. – Wpłynął wniosek o zastosowanie wobec niego 3-miesięcznego aresztu. Grozi mu do 12 lat pozbawienia wolności.


ŚMIERĆ BYŁA OBCA

Przed szkołą, do której chodziła Estera, wisi jej zdjęcie z czarną wstążką. Dzień po wypadku odwołano lekcje w jej klasie.

– Jej koleżanki i koledzy cały czas płakali – mówi Piotr Turowski, wychowawca klasy III TE, do której chodziła dziewczyna. – Prowadzenie jakichkolwiek lekcji nie miałoby sensu. Dla nas wszystkich to szok i ogromna tragedia. Siedzieliśmy w naszej sali i rozmawialiśmy, była z nami pani pedagog. Trudno się z tym pogodzić… To była spokojna i bardzo sympatyczna uczennica.

Chcieliśmy porozmawiać z klasą Estery o tym, jaką była koleżanką i jak chcą uczcić jej pamięć, jednak szkolna pedagog Alina Serebrennikow nie zgodziła się na to tłumacząc, że rozmowa na ten temat wciąż wywołuje u młodych ludzi zbyt silne emocje.

– I oni, i my musimy się powoli oswajać z tą śmiercią. Musimy ją opłakać – mówi szkolna pedagog. – Dla wielu z uczniów to pierwszy kontakt ze śmiercią. Będziemy jako pedagodzy ich wspierać i pomagać przejść przez to traumatyczne wydarzenie.

Młodzież jest oburzona tym, że to pijany kierowca spowodował wypadek. Ta świadomość, jak dodaje pedagog, budzi w nich agresję.


BIAŁY MARSZ W PROTEŚCIE

Pedagodzy na bieżąco są w kontakcie z rodziną zmarłej. Liczna delegacja ze szkoły będzie uczestniczyć w pogrzebie 20-latki.

– Szkołę reprezentować będzie także poczet sztandarowy – mówi Stanisław Kusznieruk, dyrektor Zespołu Szkół im. Konstytucji 3 Maja w Iławie. – Za jakiś czas planujemy zorganizowanie „białego marszu”, w którym chcemy zaprotestować przeciwko niebezpieczeństwu, jakie stwarzają pijani kierowcy. Tym samym uczcimy też pamięć Estery.

JUSTYNA JASKÓLSKA
(zdjęcia również: MAREK MACIEJEWSKI, PSP Iława)Śp. Estera Zagaj (1990-2010)Przed iławskim „mechanikiem”
wywieszono informację o śmierci EsteryMaluch 20-latki w zderzeniu
z mercedesem nie miał szansMercedes pijanego sprawcy. Mężczyzna nie odniósł poważniejszych obrażeń


Odeszła kochana Gwiazdeczka

Aniołek, Królowa, Esterka – każdy mówił na nią inaczej. Wszyscy kochali ją tak samo – za skromność, wieczną pogodę ducha i uśmiech. Pogrążoną w smutku rodzinę odwiedziliśmy w ich domu w Śliwie. Najbliżsi zmarłej wierzą, że ukochana siostra i córka uśmiecha się do nich, patrząc gdzieś z wysoka.


Nadal nikt nie jest w stanie uwierzyć w to, co się stało. Tragiczny wypadek samochodowy, w którym zginęła Estera (imię to wywodzi się od perskiego słowa, które oznacza gwiazdę) wydaje się być koszmarnym snem.

Każdy wspomina tę młodziutką, uroczą dziewczynę w samych superlatywach. Dla ojca Jana Estera zawsze pozostanie „Królową”, rodzeństwo i matka Barbara mówili na nią „Esterka”, a jej chłopak – „Aniołeczku”...

Wszyscy podkreślają, jak skromną i wrażliwą była dziewczyną. Dokładnie za miesiąc skończyłaby 20 lat.

Estera, jak opowiada siostra, nie zdążyła się nacieszyć prawem jazdy, które miała od niedawna. W sumie przejechała góra 500 km. Była bardzo ostrożna i wręcz rygorystycznie przestrzegała przepisów drogowych – nigdy nie przekroczyła dozwolonej prędkości, pasy bezpieczeństwa to była podstawa.

Zabił ją pijany kierowca. Dziś ojciec retorycznie pyta: – Czy ten człowiek ma wyrzuty sumienia?!

Pogrążonej w smutku rodzinie pozostaje wzajemne wsparcie i wiara, która podpowiada, że ich ukochana Gwiazdeczka spogląda teraz z nieba i uśmiecha się do nich uroczo...

MICHAŁ DZIEDZIAKNajbliżsi Estery wierzą, że ich ukochana Gwiazdeczka spogląda teraz do nich z nieba i uśmiecha się uroczo...Droga Zalewo-Iława. W miejscu, gdzie pijany 40-latek spowodował tragiczny wypadek, płoną dziś znicze…

  2010-03-17  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130999900


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe | Wyszukiwarka | FORUM
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.