Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz Żyliński żegna się startem wielkiej inwestycji
Ruszył projekt budowy nowej szkoły
Pomnik na stadionie. Nowa tablica na 100-lecie
Tajemniczy list. Więcek atakuje, Ryszczuk odpiera
Nasza miss ruszyła na podbój świata
Nie narzekajmy, żyjemy w fajnym kraju
Zamknięte kioski RUCH-u szpecą miasto
Pijany policjant uciekał kolegom
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Miejskiej w Iławie
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Powiatu Iławskiego
Czy policja mataczyła w sprawie pijanego kolegi?
Kino poprawia dźwięk
Miejscowy folklor dworcowy
Tłum odprowadził mistrza Bogdana Olkowskiego
Rozłam w SLD z powodu poparcia na burmistrza
PiS kontra kameleony
Znowu dzikusy na „dzikiej” plaży
Piękna i silna laska z Iławy
Szpital. Leczenie metodą na milczenie
Radny z wyrokiem. Nic się nie stało?
Więcej...

CZYTAJ

2017-03-01

WSPÓLNA IŁAWA rusza do boju


Społecznicy i aktywiści z iławskiej starówki utworzyli nieformalną grupę, pod szyldem której chcą, jak sami przekonują, działać dla miasta i budzić mieszkańców. Jednym z planów jest... dyscyplinowanie lokalnej władzy.

Grupę o nazwie „Wspólna Iława” założyli znani lokalni społecznicy i aktywiści: Dawid i Anna Kopaczewscy oraz Mariusz Gołębiowski.

– Chcemy budować wspólnotę, która będzie brana pod uwagę podczas trwania całej kadencji, a nie tylko podczas wyborów samorządowych – tłumaczy Dawid Kopaczewski. – Dlatego będziemy powtarzać, żeby władza nie rościła sobie prawa do ciągłego decydowania o najważniejszych kwestiach związanych z miastem, ale żeby wsłuchiwała się w oddolne inicjatywy, w to, co mają do powiedzenia zwykli mieszkańcy i żeby szanowała te inicjatywy.

Założyciele wspólnoty mówią, że w podczas swoich działań wyciągnęli jeden poważny wniosek – że działając wspólnie można dużo więcej osiągnąć niż w pojedynkę.

Chcą przede wszystkim skupiać się na tematach związanych z kulturą, sportem, transportem ulicznym, rowerowym, pieszym, ale także na obszarach związanych z rozwojem społeczeństwa obywatelskiego.

Kopaczewski zaznacza, że grupa nie sympatyzuje z żadnym ugrupowaniem politycznym ani ogólnopolską organizacją pozarządową, jednak jej członkowie jak dotąd kojarzeni są z liberalno-lewicową stroną sceny polityczno-społecznej.

Zapraszają do współpracy mieszkańców, którzy czują w sobie potencjał i chcą działać. W ciągu kilku tygodni mają przedstawić swój plan działania.

– Żeby nie być gołosłownym już dziś złożymy do biura rady wniosek o to, żeby wprowadzono zmianę do regulaminu rady miejskiej, która będzie pozwalała mieszkańcom na przedkładanie pod obrady sesji obywatelskich projektów uchwał – kontynuuje społecznik. – Dziś taka inicjatywa przysługuje tylko burmistrzowi, radnym i komisjom.

Zapytaliśmy, czy w 2018 roku działacze wystartują w wyborach samorządowych pod szyldem komitetu „Wspólnej Iławy”. Na dziś nie ma takich założeń, jednak jeśli któryś z członków pokusiłby się o start, to będzie wspierany przez grupę.

A jeśli ktoś z zewnątrz poprosi o poparcie swojej kandydatury?

– Jeśli to będzie sensowny kandydat, zwłaszcza prospołeczny, i zwróci się o pomoc, temat zostanie poddany dyskusji – kończy Kopaczewski. – Jednak jak na razie nas działających jest garstka. Chcemy skupić się na oddolnych inicjatywach. Nie każdemu polityka pasuje.

Założyciele grupy znani są z organizacji wraz z miejską radną Ewą Jackowską wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych na Starym Mieście w Iławie i nad Małym Jeziorakiem.

Mariusz Gołębiowski i Dawid Kopaczewski zasłynęli też z tego, że zebrali ponad 500 podpisów pod petycją sprzeciwiającą się budowie w Iławie pomnika smoleńskiego z pieniędzy podatników.

Kopaczewscy do końca zeszłego roku wraz z ratuszem organizowali spotkania podróżnicze „4 Strony”. W tym roku miasto wycofało się ze współpracy, co w efekcie zakończyło się konfliktem i złożeniem przez Kopaczewskiego skargi na bezczynność burmistrza do wojewódzkiego sądu administracyjnego. (ok, saf)

Dawid Kopaczewski i Mariusz GołębiowskiStowarzyszenie „Wspólna Iława”
ma już swoje logo i znaczki identyfikacyjne


  2017-03-01  

Komentowanie zostało wyłączone (tymczasowo).
Zapraszamy na FORUM
Wróć   Góra strony
119868497


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.