Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2007-03-21

Od wpadki do odsiadki – jeden krok


Tylko 48 godzin dla policji i prokuratury, zaledwie 24 godziny dla sądu. Brzmi niewiarygodnie? Oto mamy erę przyspieszonych sądów. W Iławie już się odbyły pierwsze takie szybkie rozprawy.


W naszym powiecie już dwóch delikwentów było rozliczanych według tego nowego systemu. Obaj odpowiedzieli za jazdę po pijanemu.


KTO I ZA CO

– Do postępowania przyspieszonego kwalifikują się sprawy nieskomplikowane – mówi Jacek Drozdowski, szef iławskiej dochodzeniówki. – Przede wszystkim te zagrożone maksymalnym wyrokiem 3 lat więzienia.

Sprawca musi być zatrzymany na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu. Co ciekawe, złapać na gorącym uczynku może nie tylko policja, ale i każdy z nas! Ważne, aby co do winy przestępcy nie było żadnych zastrzeżeń.

– My zatrzymujemy i zbieramy dowody – dodaje policjant Drozdowski. – Nie musimy już przesłuchiwać podejrzanego. Robi to prokurator, który stawia też zarzuty. Wszystko to musi się odbyć w ciągu 48 godzin.

W tym czasie delikwent siedzi w policyjnej izbie zatrzymań.

– Tryb przyspieszony przysparza więcej pracy w tym sensie, że podejrzani są konwojowani to do prokuratury, to do sądu – mówi Piotr Mateusiak, komendant powiatowy policji w Iławie.

Z drugiej jednak strony policjanci nie będą musieli wzywać podejrzanych na przesłuchania czy doprowadzać do sądu w późniejszym czasie. Przede wszystkim nie będzie już obawy o mataczenie w sprawie. Przestępca nie będzie mógł też się ukryć przed organami ścigania. Warunkiem jest jednak bezsporna wina podejrzanego.


PROKURATURA

– Podstawowa rolą prokuratury jest ocena zasadności wniosku policji o rozpatrzenie sprawy w trybie przyspieszonym – mówi Tomasz Rek, iławski prokurator rejonowy. – Prokurator analizuje materiał dowodowy policji i ma obowiązek przesłuchania podejrzanego. Jeśli prokurator zatwierdzi wniosek o rozprawę w trybie przyspieszonym, musi w niej uczestniczyć. Pełni on role oskarżyciela.

Policja ma uprzedzać prokuraturę o imprezach masowych podwyższonego ryzyka (np. niektóre mecze piłkarskie iławskiego klubu Jeziorak). W pogotowiu będą wtedy wzmożone siły prokuratorskie do przeprowadzenia przesłuchań podejrzanych.


SĄD

W trybie przyspieszonym trafia się przed sąd grodzki. Oskarżony ma prawo skorzystać z prywatnie wynajętego adwokata. Jeśli nie skorzysta – wówczas przysługuje mu adwokat z urzędu.

Sędziowie skazujący w tym trybie mają tygodniowe dyżury. Ponieważ iławski sad liczy mniej niż 35 sędziów, sądzenie w trybie przyspieszonym odbywa się od godziny 8 do 14. Możliwe są jednak rozprawy w późniejszych godzinach. Zarówno sąd jak i adwokat muszą mieć czas na zapoznanie się ze sprawą. Sędzia dyżurujący jest stale pod telefonem.

Sama rozprawa jest „skromna” w oprawie. Na sali oprócz oskarżonego jest tylko sędzia, oskarżyciel protokolant i adwokat.

Do rozprawy w trybie przyspieszonym kwalifikują się przede wszystkim tzw. przestępstwa chuligańskie, a więc każde umyślne zniszczenie mienia czy pobicie. Ekspresowe rozprawy czekają tez kierowców jeżdżących po pijaku i złodziei.

Może się jednak zdarzyć, że sąd zadecyduje o normalnej rozprawie. Powodem może być na przykład to, że będzie miał jakieś zastrzeżenia do materiałów dowodowych.


PIERWSZE ROZPRAWY

Pierwszy delikwent, który stanął przed 24-godzinnym sądem, to Wiesław C., 49-letni lubawianin. Mężczyzna jechał rowerem mając 2,02 promila alkoholu. Do tego miał zakaz kierowania pojazdami. Przyspieszony sąd skazał go na 3 miesiące więzienia w zawieszeniu na 3 lata, 100 zł grzywny, obowiązek podjęcia leczenia odwykowego, 50 zł datku szpital w Iławie i zakaz kierowania pojazdami na 4 lata.

Druga rozprawa w trybie przyspieszonym to przypadek Pawła K., 21-letniego mieszkańca spod Susza, który został złapany na kierowaniu „maluchem” z 1,16 promila alkoholu. Był to jego pierwszy taki występek. Sąd skazał go na 1.000 zł grzywny, zakaz kierowania pojazdami na 3 lata i podanie wyroku do publikacji.

MONIKA SMOLIŃSKA
Paweł K. (w kapturze), który jechał pijany samochodem,
w towarzystwie policji oczekuje na przyspieszoną rozprawę
w iławskim sądzie grodzkim.

  2007-03-21  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130580408


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.