Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2019-03-27

Lekarz reumatolog: Nie musisz żyć z bólem!


Reumatologia pomaga w każdym wieku. Reumatolog diagnozuje i leczy dolegliwości często mylone przez innych lekarzy z chorobą zwyrodnieniową stawów lub chorobami wprost ortopedycznymi. Nieleczone schorzenia reumatologiczne mogą prowadzić do degradacji funkcji ruchowych, co w konsekwencji znacząco ogranicza lub eliminuje chorego z aktywności zawodowej, społecznej i rodzinnej. Centrum Medyczne MEDEN jest jedyną w Iławie i okolicy placówką, w której możemy zgłosić się do lekarza reumatologa.– Kim jest reumatolog przyjmujący w placówce MEDEN?

– Nazywam się dr Barbara Bazela, jestem specjalistą reumatologii z 25-letnim doświadczeniem. Dodatkowo specjalizuję się w rehabilitacji medycznej i internie. Doświadczenie nabywałam w oddziałach reumatologicznych w Elblągu i Sztumie oraz jako lekarz orzecznik ZUS i ordynator oddziału Szpitala Wojskowego w Elblągu. Każdego roku uczestniczę w kilkunastu konferencjach reumatologicznych w kraju i za granicą. Pełnię funkcję Koordynatora Krajowego wielu programów klinicznych na terenie całej Polski.

– Skąd pomysł aby zacząć działalność na terenie Iławy?

– Otwarcie gabinetu reumatologicznego w Iławie jest odpowiedzią na prośby pacjentów z Iławy, Ostródy, Zalewa i innych okolicznych miejscowości, którzy z uwagi na brak specjalisty reumatologa w swoim miejscu zamieszkania zmuszeni są podróżować do reumatologicznych poradni specjalistycznych daleko poza region. Koszt podróży własnym środkiem transportu do np. Elbląga jest porównywalny do prywatnej wizyty w gabinecie w Iławie i wielu pacjentów zgłaszało, iż woli przyjść na wizytę odpłatnie niż podróżować wiele kilometrów. Część chorych nie posiada własnego samochodu i musi prosić członków rodziny o pomoc lub podróżuje pociągiem lub autobusem. Z 20-minutowej wizyty w poradni specjalistycznej np. w Elblągu robi się całodniowa wyprawa z zaangażowaniem do transportu mężów, synów, córek, znajomych, sąsiadów. Dla pacjenta ze schorzeniami narządu ruchu wielogodzinna podróż często jest barierą trudną do pokonania.

– Jakie są wskazania do wizyty w gabinecie reumatologicznym?

– Chorobom reumatologicznym towarzyszą często niespecyficzne objawy pod postacią zmęczenia i ogólnego osłabienia, chudnięcie, stany podgorączkowe, zapalenie spojówek lub zapalenie błony naczyniowej oka oraz symptomy bardziej typowe jak zmiany łuszczycowe na skórze, w tym często na skórze głowy i dużych stawach, zmiany na płytkach paznokci np. plamy olejowe i naparstkowanie, zapalenie przyczepów ścięgnistych czy np. zapalenie tkanek okołostawowych i stawów palca tzw. palec „kiełbaskowaty”. Objawami, które wskazują na chorobę reumatologiczną jest także ograniczenie ruchomości stawów, sztywność poranna trwająca czasami nawet do kilku godzin, bóle, obrzęki stawowe. Choroby reumatyczne są drugą co do częstości, po chorobach układu krążenia, przyczyną rent inwalidzkich. Statystyki pokazują, że pacjent reumatologiczny w przeważającym procencie to pacjent również kardiologiczny i na odwrót, stąd gabinet ściśle współpracuje z lekarzami kardiologami. Niestety z powodu ograniczeń powodowanych chorobami reumatologicznymi pacjenci często cierpią na depresje.

– Jak należy przygotować się do wizyty?

– Pacjent powinien w ramach swoich możliwości wykonać i dostarczyć na pierwszą wizytę następujące oznaczenia z krwi: CRP, morfologia, jonogram, AST, ALT, GGTP, RF, anty-CCP, poziom witaminy D. W późniejszym etapie leczenia czasami jest konieczna diagnostyka rozszerzona np. oznaczenie HLA-B27, anty-dsDNA, anty-SS-A/Ro, wykonanie kapilaroskopii, USG stawów drobnych rąk, densytometrii. Chory, o ile to tylko możliwe, powinien przynieść na pierwszą wizytę swoją historię dokumentacji medycznej, czyli karty pobytu szpitalnego, wyniki badań radiologicznych.

– Jakie usługi są świadczone w Pani gabinecie? Jaka jest odpłatność i termin oczekiwania?

– W gabinecie reumatologicznym i leczenia osteoporozy wizyty są odpłatne. Koszt samej wizyty to 130 zł. O ile zajdzie taka potrzeba, to lekarz na wizycie dokonuje wlewu dożylnego lub podaje leki dostawowo (domięśniowo) za dodatkową odpłatnością 50 zł. Gabinet posiada umowę z NFZ na wystawianie recept refundowanych. Standardowo wystawiane są skierowania na badania diagnostyczne, zwolnienia lekarskie L4, zaświadczenia o stanie zdrowia, wnioski o rentę jak i skierowania do szpitala. Aktualnie terminy oczekiwania na wizytę zazwyczaj nie przekraczają od kilku do maksymalnie 14 dni, jednak ze względu na bardzo duże zainteresowanie czas oczekiwania może chwilowo ulec wydłużeniu. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana. W przypadku gdyby okazało się, że czas oczekiwania będzie zbyt długi, to w placówce MEDEN zacznie przyjmować większa ilość specjalistów reumatologii. Zachęcam do skorzystania z informacji telefonicznej pod numerem 608-202-021. Panie recepcjonistki z chęcią udzielą wszelkich niezbędnych wskazówek.

– Czy prowadzicie badania lub specjalne programy kliniczne?

– Tak. Pacjenci mają u nas unikalną szansę na udział w nowoczesnym prekursorskim leczeniu, istnieje bowiem możliwość zakwalifikowania się do jednego z prowadzonych programów klinicznych. Wybrany pacjent, spełniający kryteria i pomyślnie zakwalifikowany do programu, może uzyskać nieodpłatnie leczenie biologiczne, którego normalny rynkowy koszt waha się nawet do kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Jednak w ramach takiego programu nie zapłaci za wizyty w gabinecie, jak też nie zapłaci za leki, a koszty przejazdu będą mu zwracane.

MARIKA ZENOWICZ


Centrum Medyczne MEDEN
Iława, ul. Sendlerowej 8
rejestracja: kom. 608-202-021


Bóle stawów, mięśni, kości?
Potrzebujesz reumatologa!

  2019-03-27  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129641747


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.