Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2007-03-28

Koniec „Alexa” jest blisko


Młodzież przeżyła szok! Burmistrz odbiera koncesję na sprzedaż alkoholu w największej dyskotece Iławy, podpisał już stosowne decyzje. Szefowa „Alexa” odwołuje się.


Grudzień 2006 roku. W Kurierze ukazuje się obszerny artykuł o pobiciu w iławskiej dyskotece „Alex” przy ul. Lubawskiej (koło stacji paliw „Duet”).

Policja wysyła do burmistrza raport o przeprowadzonych w obrębie dyskoteki interwencjach. To tylko sprawy oficjalnie zgłoszone, a wiele ucichło przecież w czterech ścianach dyskoteki. Burmistrz Iławy Włodzimierz Ptasznik wszczyna postępowanie z urzędu. Cel: odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu. Szefostwo lokalu ma jednak prawo do obrony.


PRZERWAŁ MILCZENIE

Łukasz Balewski tuż przed wigilią został ciężko pobity w „Alexie”. Artykuł o jego historii przerwał milczenie.

– To bardzo dobrze, że odebrano koncesje na alkohol w tej dyskotece – powiedział nam Łukasz. – Jestem tylko ciekaw, jaką to będzie lekcją dla właścicieli innych dyskotek w okolicy? Byłem w różnych klubach i wiem, że są miejsca gdzie, można czuć się bezpiecznie. W „Alexie” tak nie było.


POWODY

Policja poinformował burmistrza o siedmiu interwencjach w obrębie dyskoteki. Wszystkie miały miejsce od maja do grudnia 2006 roku. Dotyczą awantur w lokalu i przed nim, zakłócania porządku publicznego, kradzieży i pobić.

Do wszczęcia procedury o odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu potrzeba tylko trzech interwencji policji. W „Alexie” było ich zdecydowanie więcej.

Dodajmy że mimo ciążącego na organizatorze imprezy obowiązku, ani on sam ani jego obsługa o żadnym z zajściach nie powiadomili policji! Wszystkie zgłoszenia wpłynęły od pokrzywdzonych lub świadków zdarzeń.


EFEKTY

Klamka zapadła 20 marca tego roku. Burmistrz Iławy podpisał decyzję o odebraniu koncesji „Alexowi”. Procedury ruszyły jednak prawie trzy miesiące temu. Dzierżawca lokalu, komenda powiatowa policji w Iławie, Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Sąd Rejonowy w Iławie otrzymały pisma o wszczęciu postępowania.

Właściciel dyskoteki dostał szansę na obronę. Mógł wypracować z burmistrzem jakiś kompromis. Miał aż dwa tygodnie na wystąpienie do burmistrza ze stosownym pismem. Pismo takie faktycznie wpłynęło. Nie wniosło ono jednak nic nowego do sprawy.

– Wyjaśnienia pani Teresy D. (szefowa „Alexa” – red.), złożone na piśmie w dniu 12 lutego, nie wniosły niczego nowego do sprawy – czytamy w piśmie do naszej redakcji od Bernadetty Hordejuk, sekretarza miasta Iławy. – Ta pani stwierdza tylko, że od stycznia bieżącego roku podpisała umowę z profesjonalną firmą ochroniarską, która współpracuje z policją. Nic więcej.


POLICJA KOMENTUJE

Z inicjatywą ewentualnej współpracy z dyskoteką wyszła też policja.

– Dzielnicowy nawiązał kontakt z dzierżawcą, lokalu w którym mieści się dyskoteka „Alex” – mówi Waldemar Jackowski, zastępca komendanta policji w Iławie. – Zaproponował, aby osoby, które wyjdą z lokalu, nie mogły już do niego wrócić. Miało to pomóc w utrzymaniu porządku na terenie przyległym do dyskoteki.

Faktycznie, taki system szefowa dyskoteki wprowadziła.

– Zapewnienie porządku przed lokalem, a nie tylko w środku, również spoczywa na organizatorze imprezy, ale właściciele lokali powinni też pamiętać, że zawsze służymy im pomocą – mówi Jackowski. – Policja ma oko również inne lokale, między innymi te w parku miejskim. Już w poprzednich latach monitowaliśmy do poprzedniego burmistrza odnośnie tych miejsc, gdzie z porządkiem nie było najlepiej. Niestety, nie było od burmsitrza odzewu.

Dopiero Włodzimierz Ptasznik jako nowy burmistrz zareagował na apele policji i sygnały od mieszkańców. W efekcie decyzja o cofnięciu zgody na sprzedaż alkoholu w „Alexie”, co w praktyce oznaczać będzie zamknięcie dyskoteki.


WŁAŚCICIELKA MA GŁOS

Teresa D., dzierżawca lokalu, nie chce na razie rozmawiać o przyszłości. Stwierdziła tylko, że naturalnie złoży odwołanie od decyzji burmistrza. W poniedziałek o swojej sprawie rozmawiała z samym Ptasznikiem.

– Bardzo miły z niego człowiek – powiedział Teresa D. – Wysłuchał, co miałam mu do powiedzenia.

O owocach rozmowy i ewentualnych kompromisach jednak
nie chciała mówić.

– Na razie nie chcę mówić o przyszłości – dodała.

Do tematu wrócimy, bowiem w przypadku zamknięcia „Alexa” pijąca, imprezująca młodzież przemieści się w dużej części do lokali w parku miejskim w centrum Iławy.

MONIKA SMOLIŃSKA


Bili też ochroniarze

W „Alexie” bili się nie tylko sami goście. Zdarzało się, że imprezowiczów bili ochroniarze. Dopiero niedawno zastąpiła ich profesjonalna, licencjonowana ochrona.

Jedno z pobić znalazło swój finał w prokuraturze. 10 grudnia 2006 r. mieszkaniec gminy Susz zgłosił policji, że został pobity przez 36-letniego Tomasza O. i 18-latka Andrzeja J. – nielicencjonowanych ochroniarzy lokalu.

– Mężczyźni ci kopali ofiarę i bili pięściami – mówi Sławomir Nojman, rzecznik iławskiej policji.

Na początku marca do prokuratury trafił akt oskarżenia przeciwko oprawcom. Za pobicie grożą im nawet 3 lata w więzieniu.

  2007-03-28  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130548336


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.