Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

TEKSTY

2006-05-03

Ksiądz pogrzebał... zaufanie


– Potraktował mojego brata jak bydlę – płacze babcia. – Jestem duszpasterzem, a nie grabarzem – odpowiada proboszcz. – Trzyma tylko z bogatymi – stwierdza rodzina zmarłego. – Ten człowiek nie zasłużył na godny pogrzeb – uważa ksiądz.


Syn zmarłego święci grób. Przedstawiciel firmy pogrzebowej przemawia nad trumną. Najbliżsi płaczą nie tylko z samego żalu po bliskim. Proboszcz odmówił pogrzebu ś.p. Pawła Krawecińskiego! Stwierdził, że ten nie zasłużył na godne pochowanie, gdyż... nie chodził do kościoła.


POGRZEB BEZ KSIĘDZA

– Poszliśmy do księdza z prośbą o pogrzeb, ale ten odmówił – opowiada Beata Kuszkowska, synowa zmarłego. – Poprosiłam go więc o przyjście na sam cmentarz i poświęcenie grobu, lecz stwierdził, że on jest duszpasterzem, a nie grabarzem.

Ksiądz dziekan Kazimierz Lenart początkowo wydał ustne zezwolenie, aby pogrzeb odprawił proboszcz innej parafii.

– Kiedy jednak brat mojego męża poszedł po nie na piśmie, został przez księdza wyzwany. Mimo szczerych chęci, inni księżą nie mogli nam pomóc – mówi dalej Kuszkowska. – Fakt, że ojciec nie chodził do kościoła, bo był już człowiekiem starszym. Ale w każdą niedzielę słuchał mszy w radiu!!! Przyjął wszystkie sakramenty, a proboszcz potraktował go jak psa.SAKRAMENTY DLA WYBRANYCH

– Młodzież z Biskupca w ogóle nie chce chodzić do kościoła. Robi to z przymusu, żeby przystąpić do bierzmowania – mówi 17-letnia Agnieszka Kuszkowska, obecnie mieszkająca u rodziny w Ząbrowie. – Ksiądz krzyczy i wyzywa wszystkich od głupich. Na szczęście ja będę bierzmowana w Ząbrowie, gdyż tu się urodziłam, bo by mi pewnie robił problemy.

Młodszej siostry Agnieszki, która mieszka z rodzicami w Biskupcu, ksiądz nie przyjął do Pierwszej Komunii.

– Stwierdził, że moje dziecko się nie nadaje – opowiada ze łzami w oczach pani Beata. – To była jego zemsta na nas, bo kiedyś synek grał w piłkę na podwórku i wpadła ona na teren księdza, gdyż mieszkamy koło kościoła. Ksiądz zabrał piłkę i powiedział, że nie odda, chyba że mój mąż wyremontuje mur koło kościoła. Mąż powiedział, że tego nie zrobi, więc ksiądz się obraził i od trzech lat nie przychodzi do nas na kolędę.

Młodsza córka pani Beaty przystąpiła więc do komunii z dziećmi w pobliskich Piotrowicach.

– Krzyczał na wszystkie dzieci, wyzywał ich od „mend kościelnych” – mówi dalej kobieta. – Jedna matka raz się zdenerwowała i mu zwróciła uwagę, żeby nie wyzywał jej dziecka, to ksiądz jej powiedział, żeby sobie poszła z nim gdzie indziej. Ta pani pisała do biskupa, ale nie dostała żadnej odpowiedzi. W dodatku została wyczytana przez księdza na ambonie. Połowa dzieci w Biskupcu nie została ochrzczona, bo ksiądz nie toleruje jakichś rodzin. Z bogatymi żyje dobrze, a biednego ma za nic. Kiedy ktoś nie dołoży się do czegoś w kościele, zostaje wpisany na wywieszoną w kościele listę.


GORZEJ NIŻ PSA

Najbardziej załamana zachowaniem księdza jest Urszula Cichocka, siostra zmarłego. Nie może przeżyć, że grób jej brata nie został poświęcony.

– Jak można tak poniżyć człowieka? Dlaczego nie chciał odprawić dla nas mszy świętej? – pyta z płaczem starsza pani. – Psy się na cmentarzach chowa, a mojego brata potraktował jak jakieś bydlę. Jestem tym psychicznie wykończona. Nie mogę przestać o tym myśleć. Jak mam 68 lat, to się z czymś podobnym nie spotkałam. Wielu ludzi nie chodziło do kościoła i ksiądz przyszedł na ich pogrzeb. Dlaczego tutaj zrobił wyjątek? Dlaczego tak nas poniżył? Wszyscy się temu dziwią, i rodzina, i sąsiedzi. Teraz będzie w tej niepoświęconej ziemi leżał biedaczek.

– W dniu pogrzebu proboszcz gdzieś wyjechał, żeby nikt z nas po niego nie przyszedł – dodaje Beata Kuszkowska.


NIE JESTEM GRABARZEM

– Powiem krótko – zapowiedział ksiądz dziekan Kazimierz Lenart, kiedy zapytaliśmy go o powód odmówienia pogrzebu zmarłemu Pawłowi Krawecińskiemu – Jestem duszpasterzem, a nie grabarzem. Na tym bym zakończył ten wywiad.

– Czy to prawda, że według księdza ten człowiek nie zasłużył na godny pogrzeb? – pytamy jeszcze.

– Oczywiście, że nie zasłużył, bo nie brał udziału w życiu kościoła. A jakby pani przyszła do pracy jeden dzień w miesiącu, to dostałaby pani wypłatę? – komentuje ksiądz.

MAGDA MAJEWSKA– Ksiądz poważa tylko bogatych, a biednych ma za nic – stwierdza Beata Kuszkowska (z prawej). Obok jej córka Agnieszka, wnuczka zmarłego.
  2006-05-03  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
132215075


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.