Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
TEKSTY
OPINIE
Zdrowie i uroda
Wyszukiwarka
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
FORUM

TEKSTY
Wyrwać palaczy ze szponów nałogu!
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Więcej...

TEKSTY

2006-02-08

Kobieta odważyła się na hotel!


Znalazł się chętny inwestor, i to z Iławy, który postawi restaurację i hotel nad Małym Jeziorakiem. Teren pod budowę już wziął od miasta w użytkowanie wieczyste i podpisał stosowne zobowiązania. Z kolei nowe budynki mieszkalne i usługowe pojawią się w dwóch innych punktach miasta.

Prawo do użytkowania wieczystego działki pomiędzy ulicą Biskupską a zbiornikiem Małego Jezioraka (po dawnym tartaku) za około 550 tys. złotych nabyła Dorota Stadnicka, przedsiębiorca z Iławy. Do przetargu na ten teren, prócz niej, stanęli także biznesmeni z Nidzicy.

Ziemia przejdzie na pełną własność nabywcy dopiero wtedy, gdy zaplanowane inwestycje zostaną ukończone. Stosowne zobowiązania inwestor spisała w akcie notarialnym.

Zgodnie z tym porozumieniem, na przekazanej działce nad Małym Jeziorakiem powstać musi hotel na minimum 100 miejsc wraz z restauracją na 120 miejsc, posiadającą tarasy na wodzie wraz z przystanią kajakową. Budowa musi zostać rozpoczęta w tym roku, a zakończyć się w ciągu trzech lat (za zakończenie uznaje się stan surowy zamknięty). W ciągu zaś pięciu lat cały kompleks musi zostać oddany do użytku.

W przypadku niedotrzymania tych terminów, użytkownik wieczysty terenu będzie musiał płacić miastu kary umowne.

Jak powiedziała nam inwestor, koncepcja architektoniczna hotelu i restauracji nad jeziorem jest już gotowa. W jednym z najbliższych wydań „Kuriera” za zgodą Doroty Stadnickiej przedstawimy ją szerzej.


NOWY BLOK PRZY SOBIESKIEGO

Z kolei biegnącą wzdłuż torów działkę przy ul. Sobieskiego (między wiaduktem a „białym” kościołem) kupiła od miasta Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość”.

– Powstanie tam blok na 37 niezbyt dużych mieszkań z usługowym parterem, gdzie znajdzie się m.in. fryzjer, okulista i sklep obuwniczy. Już 70% mieszkań mamy sprzedanych – informuje Janusz Jędrzejak, prezes spółdzielni. – Będzie to bardzo ładny budynek mieszkalny i usługowy, fasadą przypominający stare kamieniczki.

Cena metra kwadratowego mieszkania w tym bloku wynosi od 1800 do 2100 złotych brutto. Najtańsze są oczywiście te, których okna wychodzą na tory kolejowe (odległość do torów to około 45 metrów).

– Przy dobrej stolarce okiennej przejeżdżające obok pociągi nie są aż taką uciążliwością – przekonuje prezes Jędrzejak.


OBOK PLANOWANY ZUS

Sąsiednią działką, dziś także nieurządzoną, położoną bliżej ul. Kopernika i cmentarza przy „białym” kościele, interesuje się iławski ZUS (obsługujący powiat iławski i nowomiejski).

Jak poinformowała nas Aleksandra Tretau, kierownik inspektoratu ZUS w Iławie, „centrala” jest przychylna budowie u nas nowej siedziby tej instytucji, ponieważ obecnie zajmowane przez nią lokale przy ul. Wiejskiej 1 są zdecydowanie za ciasne.

– Moi pracownicy dokonują prawdziwej sztuki, codziennie odszukując potrzebne dokumenty w naszym przepełnionym papierami archiwum – komentuje kierownik Tretau.


PRZY GDAŃSKIEJ BLOK I DOMKI

Duży niezabudowany teren położony między ul. Gdańską a torami kolejowymi (osiedle Gajerek) kupił w przetargu na własność za 385 tys. zł Zdzisław Wierzbowski, znany przedsiębiorca ze Złotowa w gminie Lubawa, prowadzący firmę stolarsko-budowlaną.

– Planuję tam zabudowę zarówno jednorodzinną, jak i wielorodzinną – powiedział nam biznesmen. – Na wzniesieniu, jakie jest na tym terenie, staną domki, zaś bliżej ulicy Gdańskiej będzie blok wielorodzinny z lokalami usługowymi na parterze.

– Nasz urząd będzie opiniował projekt ewentualnego budynku wielorodzinnego – powiedział nam Krzysztof Zakrzewski, kierownik Wydziału Architektury i Gospodarki Nieruchomościami w iławskim ratuszu. – Ze względu na otoczenie domków jednorodzinnych na pewno nie będzie to mogło być nic „strzelistego”.

Jak mówi Zdzisław Wierzbowski, za wcześnie jeszcze, by mówić o terminie rozpoczęcia budowy przy ul. Gdańskiej.


ZAKŁAD MECHANIKI PRZY PIASKOWEJ,
KARCZMA PRZY SIENKIEWICZA

Niedawno również rozstrzygnięto w ratuszu przetarg na sprzedaż terenu przy ul. Piaskowej. Jest on położony przy drodze prowadzącej z budowanej obwodnicy w kierunku nowego cmentarza.

Ziemię kupił iławski przedsiębiorca Michał Wilemski, który zbuduje tam zakład mechaniki samochodowej.

Być może ciekawy obiekt powstanie przy ul. Sienkiewicza (wylot na Susz i Kisielice), nad Jeziorakiem, naprzeciwko tartaku. Jak bowiem poinformował Piotr Ambroziak, kierownik Wydziału Integracji Europejskiej, do ratusza zgłosił się przedsiębiorca chcący tam wybudować restaurację stylizowaną na starą karczmę krytą słomianą strzechą.

RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Zdjęcia: archiwum Urzędu Miejskiego w Iławie
Ulica Sobieskiego w Iławie w miejscu, gdzie krzyżuje się z torami kolejowymi. Kolorem zaznaczyliśmy teren, który pod budowę bloku kupiła spółdzielnia „Przyszłość” oraz ten, którym zainteresowany jest ZUS, chcący postawić tam swoją nową siedzibę.
Dorota Stadnicka z Iławy chce postawić restaurację i hotel nad Małym Jeziorakiem, przy ul. Biskupskiej. Zaznaczoną na żółto ziemię wzięła od miasta w użytkowanie wieczyste.


  2006-02-08  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
131728671


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | TEKSTY | OPINIE | Zdrowie i uroda | Wyszukiwarka | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.