Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2006-05-17

„eMeMy” mają się dobrze


Niedawno głośno było o likwidacji zakładu Mazurskich Mebli International w Olsztynie. Jak sytuacja wygląda w Iławie? Na szczęście tu o zwolnieniach czy likwidacji się nie mówi. Wręcz odwrotnie: brakuje meblarzy i czeka na nich praca!


O likwidacji zakładu MMI w Olsztynie i grupowych zwolnieniach pracowników niedawno było głośno w całym województwie. Powód zwolnień?

– Niski kurs euro i mocna złotówka, które utrzymują się od kilku miesięcy, naraziły nas na ogromne straty – tłumaczył w „Gazecie Olsztyńskiej” Stefan Tkaczyk, prezes zarządu MMI, którego 90 proc. produkcji trafia na eksport. – Dłużej nie możemy generować długów i stąd taka decyzja.

Dziś większość pracowników MMI w Olsztynie została już zwolniona – pozostawiono jednak linię do produkcji tzw. płyty komórkowej.


W IŁAWIE SPOKÓJ

W pewnym momencie pojawił się niepokój, że być może zwolnienia nastąpią także w iławskim zakładzie MMI, produkującym meble nietapicerowane.

– Plany zwolnień nigdy nie dotyczyły zakładu w Iławie, a tylko i wyłącznie w Olsztynie – wyjaśnia Witold Fotek, dyrektor ds. organizacyjnych olsztyńskiej centrali MMI. – Co do zakładu w Iławie nie mamy nawet cienia wątpliwości, że będzie istnieć.

– Co prawda jakiś czas temu nie przedłużaliśmy umów o pracę na czas określony, ale nie było to związane z żadnymi globalnymi problemami – dodaje Dariusz Miśtal, dyrektor Zakładu MMI nr 11 w Iławie przy ul. Lubawskiej. – Tak dzieje się cyklicznie co roku w branży meblarskiej. Potem późnym latem znowu ogłosimy nabór ludzi do pracy.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w MMI szykują się zmiany organizacyjne – każdy zakład ma stanowić osobną spółkę. Zakład nadal jednak pozostanie w rękach niemieckiego kapitału.

Prywatnym firmom finansowo może pomóc także samorząd lokalny. Chodzi tu o ulgi czy odroczenia płatności w podatkach za grunty i nieruchomości. Choć o kłopotach, jak napisaliśmy wyżej, mowy nie ma, to – jak zapewnił nas burmistrz Iławy Jarosław Maśkiewicz – w temacie odroczeń deklaruje on „swoją otwartość” dla MMI.


BRAKUJE... RĄK DO PRACY!

Kapitałowo z MMI powiązane są dwa inne zakłady w Iławie: Mazur Comfort, produkujący meble tapicerowane oraz MM Logistic, zajmujący się magazynowaniem i spedycją mebli.

– Żadne istotne zmiany się u nas nie szykują – informuje Wojciech Sawicki, dyrektor MM Logistic, mieszczącego się przy ul. Ostródzkiej. – Zatrudnienie u nas waha się w granicach 120-130 osób.

Na brak zamówień nie narzeka Mazur Comfort, zatrudniający prawie 450 ludzi. Problemem jest za to... brak rąk do pracy!

– To naprawdę zastanawiające, że ludzie się do nas nie garną. Mam 20 wolnych stanowisk do obsadzenia – mówi Andrzej Podlewski, dyrektor Mazur Comfort, którego zakład stoi przy ul. Lubawskiej. – Niebawem wraz z Powiatowym Urzędem Pracy zorganizujemy kurs tapicera. Ludzi do pracy potrzebujemy jednak od zaraz i naprawdę się dziwię, że stabilna praca, jaką oferujemy, nie ma wzięcia!

Dlatego dyrektor Podlewski za pośrednictwem Kuriera apeluje do bezrobotnych mieszkańców Iławy, Susza, Prabut, Kisielic i innych miejscowości – nawet do tych bez wykształcenia tapicerskiego, ale chętnych do nauki – by zainteresowali się pracą w Mazur Comfort.

– Zarobki przy produkcji wynoszą od 600 do 1200 złotych na rękę, w zależności od doświadczenia i wydajności danego pracownika. Pieniądze te są wypłacane zawsze na czas – zachęca dyrektor. – Do tego każdy pracownik ma dostęp do świadczeń z funduszu socjalnego, takich jak paczki dla dzieci na święta, refundacje kolonii czy bony na zakupy wręczane z różnych okazji.

RADOSŁAW SAFIANOWSKIZakład MMI w Iławie: jak zapowiada szefostwo,
tu zwolnień grupowych nie będzie

  2006-05-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97133945REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.