Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Rodzinka poszukiwaczy
Radni nie pozwolili burmistrzowi na podwyżkę podatków
Pawdziwy prawdziwek
Zabójstwo pod dyskoteką
Wybory parlamentarne 2023. Wybraliśmy!
Tragedia wisiała na włosku
Nie potrafi podnieść nawet pieniędzy
Strażak zginął na służbie
Dziewczynki opętane agresją
Animex próbuje wymusić własne „prawo”
Ze strachu narobił w spodnie
Prześwietlamy portfele władzy
Zawalczy o koronę najpiękniejszej
Odeszła kobieta z klasą
Śmierć pieszej po uderzeniu hulajnogą
Dzieci w paszczy krokodyla
Śmierć policjanta. Czy na pewno samobójstwo?
Samobójstwo policjanta na komendzie
Więcej...

INFORMACJE

2010-11-17

Znaleźli średniowieczny skarb


Jak informowaliśmy w poprzednim numerze „Kuriera”, członkowie stowarzyszenia „Ylavia” odkryli skarb wczesnośredniowiecznych monet i biżuterii. 11 listopada w sali wystawowej Iławskiego Centrum Kultury nastąpiło uroczyste przekazanie skarbu muzealnikom i archeologom z Olsztyna.


Skarb, znaleziony koło Mózgowa pod Iławą, składa się z 802 przedmiotów: srebrnych monet, siekańców (pocięte kawałki monet) oraz srebrnej biżuterii. Monety to głównie denary niemieckie bite m.in. przez cesarza Ottona III (980-1002), a także monety angielskie bite za panowania króla Ethelreda (968-1016), norweskie Erika Jarla (1000-1015), króla Czech Bolesława oraz liczne fragmenty dirhemów – monet arabskich, będących w obiegu na terenie dzisiejszej Polski w VIII-X wieku.

Biżuteria to w znacznej mierze kawałki różnorodnych ozdób, ale i tu są prawdziwe perełki. Najciekawszy jest spory fragment enkolpionu – kapsułki zawierającej relikwie lub cytaty z Pisma Świętego, noszonej tylko przez najwyższych dostojników kościelnych i państwowych oraz osoby bardzo zamożne. Dziś enkolpion jako zabytek jest niezmiernie rzadki. Uwagę przyciągają też misternie wykonane kolczyki i elementy prawdopodobnie naszyjnika. Całkowita waga skarbu to 322,5 gramów czystego srebra.


MIŁOŚNICY HISTORII

Autorzy sensacyjnego odkrycia to członkowie Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau „Ylavia”. O niektórych sukcesach „Ylavii” już informowaliśmy.

Stowarzyszenie zostało założone w 2006 roku przez grupę pasjonatów historii Iławy i jej najbliższych okolic. Kapituła stowarzyszenia – prezes Rafał Kocięda, Stanisław Baruchowski, Krzysztof Kujawski, Roman Dembiński, Zbigniew Janik, członkowie – Michał Młotek, Bożena Kujawska, Kamil Knowski, Henryk Oleksiuk i Marek Sadłowski oraz Monika Krajnik, przewodnicząca Mniejszości Niemieckiej w Iławie, która ma status członka honorowego.

Depozyty tej rangi są niezmiernie rzadko znajdowane, a eksponowane w muzeach są ich prawdziwymi perełkami. Opinię tę potwierdza Jarosław Sobieraj, archeolog z Muzeum Warmii i Mazur: – To największy zbiór srebrnych przedmiotów z okresu wczesnego średniowiecza, jaki kiedykolwiek otrzymało muzeum i jedno z najcenniejszych takich znalezisk w kraju.

Zaznaczyć trzeba, że członkowie „Ylavii” prowadzą poszukiwania legalnie, posiadając zezwolenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.


CO DALEJ ZE SKARBEM?

– Po zabiegach konserwacyjnych nastąpi długi okres identyfikacji i opisu tego bezcennego znaleziska – mówi Mateusz Bogucki, archeolog i numizmatyk z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. – Zważywszy na fakt, iż w skład skarbu wchodzi 98 monet całych i 598 siekańców monet arabskich i denarów, będzie to długi proces, który może potrwać nawet rok.

Po zakończeniu tych prac skarb wróci do muzeum w Olsztynie, gdzie pozostanie do czasu otwarcia Muzeum Regionalnego w Iławie.

– Docelowym miejscem, odpowiednim dla tego znaleziska jest stała ekspozycja w Muzeum Regionalnym w Iławie, które właśnie tworzymy – wyjaśnia Wiesław Skrobot, koordynator do spraw utworzenia muzeum w Iławie. – Potrzeba budowy muzeum jest koniecznością. Przemawia za tym nie tylko bogata historia miasta, ale także potrzeba istnienia dla naszego młodego społeczeństwa placówki edukacyjnej, w której będzie można zapoznać się z historią miasta i regionu.


NIE TYLKO SKARB

Skarb to nie jedyny, choć największy sukces „Ylavii”. W ciągu dwóch ostatnich lat stowarzyszenie przekazało archeologom ponad dwieście zabytków, w tym prawdziwe perełki, które w swojej kategorii dorównują nawet skarbowi z Mózgowa. Można tu wymienić unikatowe w skali kraju strzemiona pruskie z IX wieku, bransoletę celtycką czy okucie pochwy miecza z IX wieku, pochodzące ze Skandynawii. Wielkim pragnieniem odkrywców jest zobaczyć te zabytki w gablotach muzeum iławskiego.

Pierwsza publiczna prezentacja skarbu odbędzie się zaś w lutym 2011 roku w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

RAFAŁ KOCIĘDA


Srebrny denar
z czasów Ottona III

Od lewej członkowie stowarzyszenia „Ylavia”:
Henryk Oleksiuk, Roman Dembiński, Rafał Kocięda,
Stanisław Baruchowski, Kamil Knowski, Zbigniew Janik,
Krzysztof Kujawski, Bożena Kujawska, muzealnik
Jarosław Sobieraj, Mateusz Bogucki, Agnieszka Błędowska, Mariusz Borsiak (Radio Olsztyn), Wiesław Skrobot (kuca)

Enkolpion to niezmiernie rzadkie znaleziskoFragment srebrnego kolczyka

  2010-11-17  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
101246244REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.