Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Seans filmowy dla dzieci z Ukrainy
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
Plan budowy drogi S5. Ostateczne starcie
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Więcej...

INFORMACJE

2011-04-06

Żelazna ręka katechetki


Dostaliśmy sygnał, że dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Iławie, które zgłosiły chęć uczestnictwa w lekcjach etyki, zamiast religii, zostały przez katechetkę postraszone trudnościami w dostępie do kościelnych sakramentów. Dyrekcja obiecuje wyjaśnić sprawę.


– Chęć uczestniczenia w tych zajęciach w przyszłym roku wyraziło ponad dziesięcioro dzieci z jednej klasy – napisała na internetowym forum Kuriera „matka”. – Zbulwersowana katechetka zagroziła im, że przejdzie się po parafiach i już żadne z nich nie będzie mogło wziąć ślubu kościelnego czy komunii.

Jak pisze kobieta, dzieci przestraszyły się i wycofały z chęci chodzenia na etykę.

– Jestem zaskoczona tą informacją – mówi Barbara Żuchowska, dyrektor „trójki”. – Oczywiście porozmawiam z panią katechetką i wyjaśnię to zajście.

Nauczycielka religii z SP3 nie zgodziła się porozmawiać z nami o tej sprawie.

Dyrektor Żuchowska podkreśla, że nie widzi problemu w tym, by dzieci zamiast na lekcje religii chodziły na etykę.

– Od przyszłego roku szkolnego będzie możliwość uczęszczania na zajęcia z etyki – mówi. – Warunkiem jest zebranie grupy co najmniej 7 chętnych, niekoniecznie z jednej klasy. Rodzice, którzy zdecydują się na uczestnictwo swojego dziecka w takich zajęciach, powinni złożyć u mnie stosowne oświadczenie. Póki co, takich zgłoszeń nie miałam, nie licząc jednej mamy, której dziecko nie chciało chodzić na religię.

Jak mówi dyrektor, sprawa zajęć z etyki jeszcze nie jest rozstrzygnięta. Potwierdza, że w szkole póki co trwa rozeznanie, ilu jest chętnych na te zajęcia.

Kobieta, która zgłosiła nam sprawę na forum, dodała, że rzeczona nauczycielka religii w ubiegłym roku została wytypowana przez dyrektorkę do nagrody jako bardzo dobry nauczyciel.

– Przyznaję, że w tamtym roku wytypowałam panią katechetkę do nagrody kuratora, bo uważam, że ma bardzo duże osiągnięcia – wyjaśnia Żuchowska. – Ale czy dostanie nagrodę kuratorium, zdecyduję w październiku.


JUSTYNA JASKÓLSKA


Z przymrużeniem oka
DLA KOGO KOMUNIA
I BIERZMOWANIE?

Prawo kanoniczne głosi, że osobą zdatną do przyjęcia bierzmowania jest ten, kto został ochrzczony i gdy jest odpowiednio pouczony, właściwie dysponowany i może odnowić przyrzeczenia chrzcielne. Rodzice, duszpasterze, zwłaszcza proboszczowie mają troszczyć się, żeby wierni zostali właściwie przygotowani do jego przyjęcia i w odpowiednim czasie do niego przystąpili.

Jeśli chodzi o przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej, to w prawie kanonicznym nie ma dokładnych zaleceń na ten temat. Jednak w 1910 roku papież Pius X wydał dekret specjalnie poświęcony komunii dzieci. Według ówczesnego papieża, dziecko nie musi w pełni znać nauki chrześcijańskiej. Ważne, by potrafiło odróżnić chleb zwykły od Chleba Eucharystycznego i wierzyło, że przyjmując komunię, przyjmuje Chrystusa. Obowiązek przygotowania dziecka do komunii ciąży na rodzicach, ich zastępcach oraz na spowiedniku (przed I komunią wymagana jest zawsze spowiedź dziecka). Papież w dekrecie dodaje, że dzieci, które przyjęły pierwszą komunię, powinny uczęszczać potem w dalszym ciągu na publiczną naukę religii.Forum o sprawie

Oto komentarze na opisywany temat, dokonane przez internautów na forum internetowym na stronie Kuriera.

„mama”: W iławskiej SP3 zaproponowano uczniom lekcje etyki zamiast religii. W klasie X chęć uczestniczenia w tych zajęciach w przyszłym roku wyraziło ponad dziesięcioro dzieci. Zbulwersowana katechetka zagroziła im, że przejdzie się po parafiach i już żadne z nich nie będzie mogło wziąć ślubu kościelnego, komunii itp. Przestraszone dzieci wycofały swój akces. Poczynania katechetki od lat budzą kontrowersje wśród rodziców. W gabinecie pani dyrektor raz po raz pojawia się jakiś zdenerwowany rodzic ze skargą na metody wychowawcze tej pani. (…)

„Rabbes”: (…) Gwałt na sumieniu dzieci w publicznej szkole? W Kanadzie burmistrz miasta zapłacił ostatnio grzywnę za publiczną modlitwę przed sesją rady miasta. Religia do kościołów i precz ze szkół, to społeczeństwo właśnie dzięki temu jest chore, nienawistne, nietolerancyjne! Każda inność od katoreguł, to szafot! (…)

„Krzyk z obrazu”: Jak można sobie uzurpować prawo do ślubu kościelnego, gdy odrzuca się podstawy kształcenia religijnego... Chyba że ktoś tu traktuje ślub kościelny jako świadczenie usługi: przyjęcia przyrzeczenia małżeńskiego i nałożenia obrączek.

„mama 3”: Widocznie osobie prowadzącej etykę w szkole brakuje godzin.

  2011-04-06  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97380289REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.