Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2011-02-16

Zaplecze budowy ścieżki ma być ważniejsze od przedszkola


Dwa razy miasto chciało sprzedać niewielką działkę przy ul. Kajki w Iławie. W przetargach nie było chętnych. Gdy potem chęć nabycia ziemi zgłosiło działające w sąsiedztwie niepubliczne przedszkole „Pluszak”, burmistrz odmówił negocjacji, uniemożliwiając przez to rozbudowę placówki o kolejnych 80 miejsc dla dzieci.


– W 2006 roku przekształcono na mój wniosek sąsiadującą z moją posesją działkę o powierzchni 12 arów z terenu zielonego na turystyczno-budowlany – mówi Jerzy Humięcki, przed laty znany w Iławie biznesmen, radny i działacz sportowy, a dziś właściciel niepublicznego przedszkola „Pluszak” przy ulicy Sikorskiego, niedaleko skrzyżowania z Kajki.

Humięcki chciał kupić ziemię od miasta i postawić na niej pensjonat. Plany jednak się zmieniły i powstała nowa idea – kupno ziemi z przeznaczeniem na rozbudowę „Pluszaka”. Jego właściciel chciał na działce postawić nowy budynek, dzięki czemu w przedszkolu przybyłoby 80 miejsc dla dzieci i 12 miejsc pracy.


OBIECAŁ NEGOCJACJE

W ubiegłym roku ratusz ogłosił przetarg na sprzedaż ziemi. W pierwszym przetargu działkę wyceniono na 305 tys. zł brutto. Nie było chętnych. W drugim przetargu cena wywoławcza działki wynosiła 244 tys. zł brutto. Chętnych znowu nie było.

– Po pierwszym przetargu burmistrz zapewnił mnie, że jeśli z braku chętnych nie dojdzie również do drugiego przetargu, to przystąpi ze mną do negocjacji cenowych – twierdzi Humięcki. – Wstępnie powiedziałem, że maksymalna kwotę, jaką jestem w stanie zapłacić, to 150 tysięcy złotych brutto.

Po drugim przetargu Humięcki poprosił burmistrza Włodzimierza Ptasznika o przystąpienie do negocjacji.

– Niestety wtedy burmistrz zdecydował inaczej, nie dotrzymując danego mi słowa – uważa przedsiębiorca. – Obecnie planuje teren ten przeznaczyć na zaplecze budowy ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorakiem. Nie był zainteresowany miejscami dla przedszkolaków ani nowymi miejscami pracy. Co jest ważniejsze: nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach, czy zaplecze budowy? Zwracam uwagę, że zapewnienie miejsc w przedszkolach jest zadaniem własnym gminy, zaś co roku dla około 150-200 dzieci z Iławy brakuje miejsc w publicznych przedszkolach. Byłem więc przekonany, że władze miasta moją inicjatywę przyjmą z otwartymi rękami! Stało się inaczej.

Stworzenie jednego miejsca w przedszkolu to według Humięckiego koszt ok. 30 tys. zł. Chciał to zagwarantować ze środków własnych i unijnych.


WAŻNE TO, CO NA PIŚMIE

W ostatnim piśmie z ratusza do Humięckiego czytamy, że miasto nie przewiduje zbycia nieruchomości w drodze negocjacji. Póki nie zostanie dokończona ścieżka pieszo-rowerowa nad jeziorem, ziemia ma być rezerwą na zorganizowanie zaplecza budowy. Po zakończeniu tej inwestycji planowana jest sprzedaż, ale już dwóch działek przy Kajki – tej o którą występował prezes Humięcki i sąsiedniej, mniej atrakcyjnej i jemu zbędnej. Obie działki tworzą podłużną nieruchomość o bokach 1:5, równoległą do ul. Kajki.

Zapytaliśmy burmistrza o to, jak jego pisemna odmowa negocjacji z Humięckim ma się do wcześniejszych ustnych obietnic.

– W rozmowie można analizować różne rozwiązania, natomiast liczy się to, co jest na piśmie – komentuje Włodzimierz Ptasznik. – Mam taki zwyczaj, że ważne decyzje zawsze przekazuję wyłącznie na piśmie.

Jeszcze w listopadzie 2010 roku władze miasta były zdecydowane sprzedać teren, zaś już w grudniu odmówiły negocjacji w sprawie zbycia ziemi.

– Zlokalizowanie zaplecza akurat w tym miejscu to ewentualność, którą musimy brać pod uwagę – przekonuje odpowiedzialna za inwestycje wiceburmistrz Mariola Zdrojewska.


KORZYSTNE, ALE DLA KOGO?

– Chcemy sprzedać ten teren wyłącznie w drodze przetargu – dodaje wiceburmistrz. – To najkorzystniejsze rozwiązanie dla miasta.

Humięcki podaje jednak fakt, że teren pod budowę nieodległego Grand Hotelu Tifii miasto sprzedało po 70 zł za m2, a już za działkę pod przedszkole chce 194 zł za m2.

– Cena, którą z kolei ja zaproponowałem, to 119 zł za metr, więc i tak znacznie więcej, niż dało Tiffi – mówi iławski przedsiębiorca.

Różnice w cenach obu działek, co do których wątpliwości ma Humięcki, wiceburmistrz Zdrojewska uzasadnia nieporównywalną wielkością. Podkreśla, że wyceny nieruchomości dokonał rzeczoznawca…

JUSTYNA JASKÓLSKA
zdjęcia: Radosław SafianowskiJerzy Humięcki w jednej z sal niepublicznego
przedszkola „Pluszak” w Iławie, którego jest właścicielemDziałka, o którą starał się Humięcki, nie znalazła kupca
mimo ogłoszenia dwóch przetargów. Ostatni ogłoszono
w listopadzie. Gdy miesiąc później przedsiębiorca chciał
kupić teren w drodze negocjacji, by powiększyć prywatne
przedszkole „Pluszak”, spotkał się z odmowąIle ratusz płaci za dzieci w przedszkolu?

Jak informuje Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie, w roku szkolnym 2010/11 do miejskich przedszkoli nie przyjęto ok. 150 dzieci. Miasto, oprócz przedszkoli publicznych, z mocy przepisów dotuje także placówki prywatne.

– W ubiegłym roku miesięczna dotacja na dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosiła 465,29 złotych oraz 248,16 w punkcie przedszkolnym – informuje Kamińska. – W przedszkolach publicznych dopłata wynosiła 563,11 zł.

W 2010 roku miasto do prywatnych form wychowania przedszkolnego dopłaciło prawie 380 tys. zł.

  2011-02-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98553074REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.