Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Czy ktoś kradnie nawet woreczki na psie kupy?
Paszport wyrobisz w Iławie!
Czy przewodniczący Brzozowski straci mandat?
Znany muzyk jazzowy oskarżony o pedofilię
Remont mieszkania ITBS. Chciałam tylko normalności.
Znaleziono zwłoki kobiety
Dziecko zmarło w Dzień Dziecka
Pierwsza sesja i już podwyżka zarobków burmistrza
Molestowanie sprzed lat
Podwójna tragedia motocyklistów
20 lat Warmii i Mazur w Unii Europejskiej. Co nam się udało?
Koalicja ognia i wody
Zwycięzcy drugiej tury
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Więcej...

INFORMACJE

2011-02-16

Zaplecze budowy ścieżki ma być ważniejsze od przedszkola


Dwa razy miasto chciało sprzedać niewielką działkę przy ul. Kajki w Iławie. W przetargach nie było chętnych. Gdy potem chęć nabycia ziemi zgłosiło działające w sąsiedztwie niepubliczne przedszkole „Pluszak”, burmistrz odmówił negocjacji, uniemożliwiając przez to rozbudowę placówki o kolejnych 80 miejsc dla dzieci.


– W 2006 roku przekształcono na mój wniosek sąsiadującą z moją posesją działkę o powierzchni 12 arów z terenu zielonego na turystyczno-budowlany – mówi Jerzy Humięcki, przed laty znany w Iławie biznesmen, radny i działacz sportowy, a dziś właściciel niepublicznego przedszkola „Pluszak” przy ulicy Sikorskiego, niedaleko skrzyżowania z Kajki.

Humięcki chciał kupić ziemię od miasta i postawić na niej pensjonat. Plany jednak się zmieniły i powstała nowa idea – kupno ziemi z przeznaczeniem na rozbudowę „Pluszaka”. Jego właściciel chciał na działce postawić nowy budynek, dzięki czemu w przedszkolu przybyłoby 80 miejsc dla dzieci i 12 miejsc pracy.


OBIECAŁ NEGOCJACJE

W ubiegłym roku ratusz ogłosił przetarg na sprzedaż ziemi. W pierwszym przetargu działkę wyceniono na 305 tys. zł brutto. Nie było chętnych. W drugim przetargu cena wywoławcza działki wynosiła 244 tys. zł brutto. Chętnych znowu nie było.

– Po pierwszym przetargu burmistrz zapewnił mnie, że jeśli z braku chętnych nie dojdzie również do drugiego przetargu, to przystąpi ze mną do negocjacji cenowych – twierdzi Humięcki. – Wstępnie powiedziałem, że maksymalna kwotę, jaką jestem w stanie zapłacić, to 150 tysięcy złotych brutto.

Po drugim przetargu Humięcki poprosił burmistrza Włodzimierza Ptasznika o przystąpienie do negocjacji.

– Niestety wtedy burmistrz zdecydował inaczej, nie dotrzymując danego mi słowa – uważa przedsiębiorca. – Obecnie planuje teren ten przeznaczyć na zaplecze budowy ścieżki pieszo-rowerowej nad Jeziorakiem. Nie był zainteresowany miejscami dla przedszkolaków ani nowymi miejscami pracy. Co jest ważniejsze: nowe miejsca dla dzieci w przedszkolach, czy zaplecze budowy? Zwracam uwagę, że zapewnienie miejsc w przedszkolach jest zadaniem własnym gminy, zaś co roku dla około 150-200 dzieci z Iławy brakuje miejsc w publicznych przedszkolach. Byłem więc przekonany, że władze miasta moją inicjatywę przyjmą z otwartymi rękami! Stało się inaczej.

Stworzenie jednego miejsca w przedszkolu to według Humięckiego koszt ok. 30 tys. zł. Chciał to zagwarantować ze środków własnych i unijnych.


WAŻNE TO, CO NA PIŚMIE

W ostatnim piśmie z ratusza do Humięckiego czytamy, że miasto nie przewiduje zbycia nieruchomości w drodze negocjacji. Póki nie zostanie dokończona ścieżka pieszo-rowerowa nad jeziorem, ziemia ma być rezerwą na zorganizowanie zaplecza budowy. Po zakończeniu tej inwestycji planowana jest sprzedaż, ale już dwóch działek przy Kajki – tej o którą występował prezes Humięcki i sąsiedniej, mniej atrakcyjnej i jemu zbędnej. Obie działki tworzą podłużną nieruchomość o bokach 1:5, równoległą do ul. Kajki.

Zapytaliśmy burmistrza o to, jak jego pisemna odmowa negocjacji z Humięckim ma się do wcześniejszych ustnych obietnic.

– W rozmowie można analizować różne rozwiązania, natomiast liczy się to, co jest na piśmie – komentuje Włodzimierz Ptasznik. – Mam taki zwyczaj, że ważne decyzje zawsze przekazuję wyłącznie na piśmie.

Jeszcze w listopadzie 2010 roku władze miasta były zdecydowane sprzedać teren, zaś już w grudniu odmówiły negocjacji w sprawie zbycia ziemi.

– Zlokalizowanie zaplecza akurat w tym miejscu to ewentualność, którą musimy brać pod uwagę – przekonuje odpowiedzialna za inwestycje wiceburmistrz Mariola Zdrojewska.


KORZYSTNE, ALE DLA KOGO?

– Chcemy sprzedać ten teren wyłącznie w drodze przetargu – dodaje wiceburmistrz. – To najkorzystniejsze rozwiązanie dla miasta.

Humięcki podaje jednak fakt, że teren pod budowę nieodległego Grand Hotelu Tifii miasto sprzedało po 70 zł za m2, a już za działkę pod przedszkole chce 194 zł za m2.

– Cena, którą z kolei ja zaproponowałem, to 119 zł za metr, więc i tak znacznie więcej, niż dało Tiffi – mówi iławski przedsiębiorca.

Różnice w cenach obu działek, co do których wątpliwości ma Humięcki, wiceburmistrz Zdrojewska uzasadnia nieporównywalną wielkością. Podkreśla, że wyceny nieruchomości dokonał rzeczoznawca…

JUSTYNA JASKÓLSKA
zdjęcia: Radosław SafianowskiJerzy Humięcki w jednej z sal niepublicznego
przedszkola „Pluszak” w Iławie, którego jest właścicielemDziałka, o którą starał się Humięcki, nie znalazła kupca
mimo ogłoszenia dwóch przetargów. Ostatni ogłoszono
w listopadzie. Gdy miesiąc później przedsiębiorca chciał
kupić teren w drodze negocjacji, by powiększyć prywatne
przedszkole „Pluszak”, spotkał się z odmowąIle ratusz płaci za dzieci w przedszkolu?

Jak informuje Renata Kamińska, dyrektor Miejskiego Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie, w roku szkolnym 2010/11 do miejskich przedszkoli nie przyjęto ok. 150 dzieci. Miasto, oprócz przedszkoli publicznych, z mocy przepisów dotuje także placówki prywatne.

– W ubiegłym roku miesięczna dotacja na dziecko w przedszkolu niepublicznym wynosiła 465,29 złotych oraz 248,16 w punkcie przedszkolnym – informuje Kamińska. – W przedszkolach publicznych dopłata wynosiła 563,11 zł.

W 2010 roku miasto do prywatnych form wychowania przedszkolnego dopłaciło prawie 380 tys. zł.

  2011-02-16  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
104519412REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
ogloszenia@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.