Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2018-02-21

Ząbrowo wymaga uwagi


Podczas sesji Rady Gminy Iława radni poruszyli wyjątkowo wiele kwestii dotyczących Ząbrowa. Każda z nich była związana z użytkowaniem dróg. Skarżono się nie tylko na dziury, ale też na nieodpowiednie oświetlenie czy krzaki rysujące samochody. Była też mowa o zalaniach.

Jako pierwszy o Ząbrowie mówił Wójt Gminy Iława Krzysztof Harmaciński w sprawozdaniu z działalności międzysesyjnej. Przypomniał, że wbrew plotkom, które krążą w regionie, ośrodek zdrowia w tej miejscowości nie zostanie zlikwidowany.

Wójt w sprawozdaniu mówił też o wiadukcie w Ząbrowie.

– Odbyłem spotkanie z przedstawicielem Polskich Kolei Państwowych, które dotyczyło odwodnienia linii kolejowej Iława-Gdańsk – informował Harmaciński. – Głównie chodziło o podtopienie wiaduktu w Ząbrowie. Ustaliliśmy dalsze działania. Będziemy rozmawiać na ten temat także z właścicielami gruntów i posesji obok obiektu, by wspólnie rozwiązać problem.

Wójt przypomniał, że podtopienia to niestety bolączka całej gminy.

– Cały czas mamy zalaną drogę z Nowej Wsi do Kamienia, gdzie czekamy na zejście wody, by podjąć stosowne działania – mówił. – Podtopione są również grunty w kierunku Kamienia, Woli Kamieńskiej, Windyk czy Tynwałdu. Będzie trzeba podejmować działania monitujące do władz rządzących o podjęcie rozwiązania kompleksowego. To trzeba naprawić na całej linii aż do Brodnicy. Tam w przyszłości powinien powstać zbiornik retencyjny z możliwością spuszczania wody.

Odnośnie zalań radny Krzysztof Zieliński prosił, by zwrócić szczególną uwagę na fragment drogi Szymbark-Ząbrowo, gdzie również pojawiło się takie niebezpieczeństwo.

– Na Jeziorze Ząbrowskim jest śluza – mówił radny. – Gdyby została trochę opuszczona, to myślę, że spora część wody spłynęłaby do Osy. Mówię o tym, bo sytuacja naprawdę robi się niebezpieczna i nie chcę, żebyśmy obudzili się z ręką w nocniku.

INTERPELACJE

Radny Zieliński zgłaszał też fatalny stan drogi z Ząbrowa do Szymbarka, aż do skrzyżowania w Starzykowie. Jak mówił, ludzie omijają dziury, a to zagraża bezpieczeństwu. Z kolei wiceprzewodniczący rady Aleksander Konecki pytał o plany odnośnie remontu drogi Ząbrowo-Gałdowo.

– Złożyliśmy stosowne wnioski z prośbą o ujęcie w budżecie powiatu tych dróg, jak i zresztą innych powiatowych, które wymagają natychmiastowego remontu, a znajdują się na terenie gminy – mówił wójt.

Harmaciński wymienił odcinki, na których remont powiat zaplanował środki. Chodzi o przebudowę drogi Gromoty-Kałduny, opracowanie dokumentacji odnośnie ścieżki rowerowej do Wikielca i o remont nawierzchni na odcinku Dziarny-Dół.

– W budżecie ujęto też naprawę drogi Ząbrowo-Gałdowo na długości 500 metrów – wymieniał wójt. – Nie wiem, o który fragment dokładnie chodzi, ale wiem, że Zarząd Dróg Powiatowych był na miejscu i dokładnie to analizował. Mam nadzieję, że to poprawi sytuację.

Odnośnie pytania Zielińskiego, Harmaciński tłumaczył, że wskazywano, by na drodze Ząbrowo-Szymbark położyć przynajmniej tzw. cienki dywanik, ale niestety wniosek nie został zaakceptowany przez zarząd powiatu.

– Wiemy, że na pewno drogi będą naprawiane w ramach bieżącego utrzymania – mówił wójt.

DZIURA, LAMPY, KRZAKI

Radny Krzysztof Zieliński prosił o zajęcie się jeszcze trzema kwestiami odnośnie Ząbrowa.

– Pierwsza sprawa dotyczy ulicy Kolejowej – mówił. – Na zakręcie jest duża dziura. Wiem, że to nie jest dobry czas na łatanie, ale ta dziura jest tak ogromna, że praktycznie nie można jej ominąć. Przy każdym przejechaniu się w nią wpada.

Druga kwestia dotyczyła lamp na tej samej ulicy.

– Są dwie latarnie, jedna po jednej, druga po przeciwnej stronie – tłumaczył radny. – Żadna jednak nie oświetla narożnika. Sytuacja jest niebezpieczna, bo ludzie przez to nie idą chodnikiem, tylko ścinają cały zakręt, idąc drogą. Wystarczyłoby odpowiednio obrócić jedną z lamp, by rozwiązać ten problem.

Trzecia prośba przedstawiona przez radnego dotyczyła budynku masarni i ubojni „Best” w Ząbrowie.

– Rozmawiałem z dyrektorem Powiatowego Zarządu Dróg panem Lechem Tatarkiem na temat przerastających w tym miejscu tui, które rysują samochody, zwłaszcza przy mijaniu się – mówił radny. – Dyrektor tłumaczył, że ciężko cokolwiek zrobić, bo rosną one na terenie prywatnym. Zastanawia mnie, co by było, gdyby całkowicie zagrodziły powiatową drogę. Zostałaby wtedy zamknięta? Trzeba przecież coś z tym zrobić.

Wójt powiedział, że pracownicy przyjrzą się dziurze oraz lampom na ul. Kolejowej i spróbują rozwiązać jakoś związane z nimi problemy. Odnośnie krzewów przy „Beście” wójt obiecał osobiście porozmawiać z Tatarkiem.

– Skonsultuję się także z mecenasem, by dowiedzieć się, jakie działania są możliwe, bo w tej chwili obiekt ten jest już przejęty przez komornika – mówił wójt.

KATARZYNA POKOJSKAWójt Krzysztof Harmaciński odnośnie Ząbrowa
przypominał m.in. o tym, że nie ma planów
likwidacji ośrodka zdrowiaWiceprzewodniczący rady Aleksander Konecki
pytał o plany odnośnie remontu drogi
Ząbrowo-Gałdowo
Radny
Krzysztof Zieliński
zgłaszał
m.in. problem
na ulicy
Kolejowej
w Ząbrowie.
Ogromna
dziura
zagraża
użytkownikom
drogi

Radny Zieliński prosił też, by zwrócić szczególną
uwagę na fragment drogi Szymbark-Ząbrowo,
bo pojawiło się niebezpieczeństwo jej zalania
  2018-02-21  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98537406REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.