Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
GMINA LUBAWA. Trzydzieści lat z pasją dla rozwoju
„Pytanie na śniadanie”
Urzędnicy oskarżeni przed sądem
Lekarz Stanisław Siłka. Wspomnienie
Wiktor Preuss awansował do Widzewa Łódź
OSTATECZNE STARCIE
GMINA LUBAWA. Radni uchwalili budżet
Spłonęli we wraku
Obieżyświat Aleksandra Gubernat
Spółdzielnia obniża zaliczki na ogrzewanie
Wracał od dziewczyny
Więcej...

INFORMACJE

2014-07-30

Zabił ojca, chciał i matkę


Urządził w domu rzeź. Z zimną krwią bestialsko zamordował ojca zadając mu około 20 ciosów nożem i ciężko ranił matkę. Trzy dni wcześniej mieszkańcy Szałkowa alarmowali Kuriera, że Łukasz D. jest niebezpieczny, a interweniujący policjanci nawet z nim nie porozmawiali.


Do zbrodni doszło w poniedziałek rano w podiławskim Szałkowie. O godz. 6 na policję zadzwoniła matka 31-letniego Łukasza D. prosząc o pomoc. Powiedziała, że syn zabił ojca nożem, a ją ranił.

Gdy przyjechali policjanci, Stanisław D. (64 l.) już nie żył. Przeprowadzona we wtorek sekcja zwłok wykazała, że wykrwawił się na skutek licznych ran ciętych i kłutych zadanych nożem. Na ciele ofiary naliczono ich około 20. Nieoficjalnie mówi się, że 64-latek miał też poderżnięte gardło. Matka zabójcy trafiła do iławskiego szpitala w stanie ciężkim, ale stabilnym.

Zabójca został zatrzymany na terenie Szałkowa godzinę po zgłoszeniu.


POTWIERDZIŁY SIĘ
OBAWY LUDZI

W piątek z naszą redakcją skontaktowali się mieszkańcy Szałkowa, którzy powiedzieli, że coraz bardziej obawiają się Łukasza D. 31-latek bez powodu z dużą siła uderzył w twarz wypoczywającego nad Jeziorakiem turystę. Rozciął mu policzek. Turysta wezwał policję.

– Przyjechali, zapisali coś w notatniku i odjechali – powiedziała nam osoba, która widziała całe zajście. – Jedna osoba od nas pojechała za radiowozem. Ten wariat spacerował po chodniku, jak zwykle zresztą, a patrol przejechał koło niego bez jakiejkolwiek reakcji. Nawet z nim nie porozmawiali. A dobrze wiedzieli, że to on, bo bywali w jego domu bardzo często. Mówiliśmy im, żeby coś z nim zrobili, bo dojdzie do tragedii.

W sprawie opisywanej interwencji skierowaliśmy do policji szereg pytań, jednak do momentu oddania Kuriera do druku na żadne nie otrzymaliśmy odpowiedzi – dlatego do tematu wrócimy.

Mieszkańcy Szałkowa powiedzieli nam też, że w ubiegłym tygodniu było więcej incydentów z udziałem zabójcy, ale nikt nie zdecydował się wezwać policji.

– Moja znajoma codziennie spaceruje z psem – opowiada sąsiad Łukasza D. – Chodzi drogą w kierunku Jażdżówek. Ostatnio wracając spotkała Łukasza na chodniku. Ponieważ się go bała, przeszła na drugą stronę drogi. On w tym czasie zrobił to samo. Gdy wystraszona z wróciła na chodnik, on znów poszedł w jej kierunku. Wtedy przerażona uciekła do domu polami.

D. wystraszył też pracowników miejscowej piekarni. Nocą wszedł na teren zakładu i został zauważony przez pracownicę, która powiadomiła o tym swojego brygadzistę. Gdy pomiędzy mężczyznami doszło do wymiany zdań, 31-latek wyciągnął nóż. Po chwili jednak odszedł.


NIE ZDĄŻYLI GO
UBEZWŁASNOWOLNIĆ

Rodzice zabójcy to emerytowani policjanci. Mają też drugiego syna pracującego w policji. Do Szałkowa przeprowadzili się około 10 lat temu. Sąsiedzi opisują ich jako spokojne i miłe małżeństwo.

Łukasz przez pewien czas mieszkał w Anglii. Mieszkańcy twierdzą, że miał tam problemy z narkotykami, co wpłynęło na jego zdrowie psychiczne. Gdy wrócił do Polski, z wyboru stał się bezdomnym. Często widywany był w Iławie, nocował po klatkach schodowych i piwnicach. Wreszcie trafił do szpitala na oddział psychiatryczny, a po wyjściu zamieszkał z rodzicami.

– Kiedyś bywał tu sporadycznie, ale jak tylko się pojawił, zawsze były z nim problemy – mówi kolejny sąsiad. – W ostatnich miesiącach policja bywała tu regularnie. I co z tego, skoro interwencje kończyły się na niczym.

Jego rodzice chodzili po wsi i radzili, że jak Łukasz tylko u kogoś się pojawi, należy natychmiast wezwać policję.

– Bali się go, w nocy nie mogli spać – dodaje sąsiadka. Bogusia (matka Łukasza - red.) mówiła, że długo czekała na jakieś dokumenty z Anglii. Była szczęśliwa, że wreszcie je dostała. W środę (dzień ukazania się tego wydania Kuriera - red.) miała złożyć do sądu wniosek o ubezwłasnowolnienie tego bandyty.


JEDNAK JEST
NIEBEZPIECZNY

Jak poinformował nas Grzegorz Motyka-Radłowski, zastępca prokuratora rejonowego w Iławie, we wtorek Łukaszowi D. przedstawiono dwa zarzuty.

– Są to zarzuty zabójstwa oraz usiłowania zabójstwa ze spowodowaniem ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – mówi prokurator. – Złożyliśmy już do sądu wniosek o aresztowanie podejrzanego oraz wyznaczenie dla niego adwokata z urzędu.

Zabójca to wysoki, dobrze zbudowany mężczyzna. Z uwagi na to, że ciągle, pomimo aresztowania, wydawał się niebezpieczny, wtorkowe przesłuchanie z udziałem prokuratora odbyło się nie w prokuraturze, tylko w komendzie policji.

Przy tego typu przestępstwach śledczy najczęściej wysyłają podejrzanych na kilkutygodniowe obserwacje sądowo-psychiatryczne, aby potwierdzić, czy w chwili popełniania czynu byli poczytalni. W tym przypadku zapewne prędzej czy później też zapadnie taka decyzja. Do tematu wrócimy.

KRYSTIAN KNOBELZDORF
Łukasz D. ze względów bezpieczeństwa
nie został doprowadzony do prokuratury
– przesłuchano go w komendzie policji.
Szałkowo gmina Iława.
Dom, w którym doszło do zbrodni. Śledczy zabezpieczają
ślady przestępstwa. Ich pracę nadzorowali wicekomendant
iławskiej policji Waldemar Jackowski oraz Rafał Żubertowski,
naczelnik wydziału kryminalnego policji w Iławie.
Firma pogrzebowa zabiera ciało
zamordowanego Stanisława D. (64 l.)
w celu wykonania sekcji zwłok.  2014-07-30  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
97236878REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.