Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2015-10-28

ŻYWNOŚĆ. Zdrowa czy ekologiczna?


Zakupy zdrowej żywności zyskują coraz większą popularność. Każdy chociaż raz sięgnął po produkt oznaczony w sklepie jako zdrowy lub ekologiczny. Jeśli chcemy świadomie robić zakupy musimy umieć odróżnić te dwa terminy: zdrowa i ekologiczna żywność. Na pierwszy rzut oka wydają się one identyczne i mamy wrażenie, że chodzi o ten sam produkt. W rzeczywistości jest jednak inaczej. Termin zdrowa żywność używany jest w celach marketingowych i nie ma nic wspólnego z żywnością ekologiczną.

Ekologiczna żywność. Tak nazywamy produkty posiadające na etykiecie specjalne oznaczenie, aby je otrzymać produkt musi przejść rygorystyczne badania.

Od 2010 roku ekologiczna żywność musi być certyfikowana. W widocznym miejscu musi być umieszczony symbol zielonego listka z gwiazdkami. Numer identyfikacyjny jednostki certyfikacyjnej, składający się z symbolu państwa z którego pochodzi produkt, zwrotu EKO odnoszącego się do ekologicznej metody produkcji i numeru referencyjnego nadawanego w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Przykładowy numer dla Polski wygląda: PL-EKO-999. Trzecim niezbędnym oznaczeniem jest oznaczenie miejsca pochodzenia – UE lub spoza.

Produkty posiadające na swojej etykiecie powyższe oznaczenia dają gwarancję, że produkt spełnił rygorystyczne standardy podczas całego procesu przetwórstwa.

– Jak pan sądzi skąd wzięła się taka popularność sklepów z żywnością ekologiczną?

ADAM LIPKA: – Rośnie świadomość konsumentów, coraz częściej czytamy przed zakupem skład produktów. Zaczynamy unikać produktów wysoko przetworzonych, z konserwantami, polepszaczami smaku. Edukacja w mediach sprawiła, że klienci są coraz bardziej świadomi szkodliwości niezdrowej żywności naszpikowanej chemią. Natomiast produkty rolnictwa ekologicznego, nie zawierają pestycydów, herbicydów, antybiotyków, hormonów wzrostu, nasion modyfikowanych genetycznie, konserwantów, sztucznych barwników, przeciwutleniaczy, spulchniaczy, syntetycznych dodatków oraz stabilizatorów, które mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia. Są to produkty pochodzenia wyłącznie naturalnego bez sztucznych dodatków, możemy w nich znaleźć więcej witamin i składników odżywczych niż w produktach przetworzonych. Produkty ekologiczne przygotowywane są z użyciem tradycyjnych metod przetwórstwa, co sprawia, że produkty nie tracą swoich wartości odżywczych oraz wydobywają z nich ich naturalny niepowtarzalny smak. Moda na zdrowy styl życia spowodowała, zwiększone zapotrzebowanie na produkty ekologiczne. To dobra sytuacja dla klientów, która powoduję, że ceny żywności tanieją. Chociaż ceny w sklepach ekologicznych są wyższe, w porównaniu do tanich produktów w marketach, to należy jednak wziąć pod uwagę, że niezdrowe odżywianie przyczynia się do rozwijania wielu chorób, co wiąże się z wydatkami na leczenie. Nie ma cudownego lekarstwa na zdrowie, jednak prawidłowe odżywianie się, ekologiczną certyfikowaną żywnością, może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak, otyłość, cukrzyca, nadciśnienie i wiele innych. Dlatego większa część świadomych klientów woli zapobiegać niż leczyć się.

– Jakie produkty ekologiczne można znaleźć w sklepach?

– W moim sklepie internetowym oferuję klientom ponad tysiąc produktów ekologicznych, bezglutenowych, wegańskich i wegetariańskich. Nowością w sklepie są ekologiczne produkty dla niemowląt. To czym karminy niemowlęta nie pozostaje bez wpływu na ich rozwój. Im lepszej jakości produkty podajemy, tym lepiej dla zdrowia dziecka. Dlatego tak ważne jest, by budować jadłospis dziecka w oparciu o produkty najwyższej jakości, najlepiej te ekologiczne. Jest to szczególnie istotne, gdy dziecku zaczynamy rozszerzać dietę i wzbogacać jadłospis o przecier z marchewki bądź starte jabłuszko. Zgodnie z przepisami ekologiczna żywność dla niemowląt nie zawiera GMO, czyli składników modyfikowanych genetycznie a wszystkie składniki dań muszą być przebadane w laboratoriach i uzyskać pozytywną opinię ekspertów. Posiadamy w ofercie ekologiczne słodycze, które nie zawierają cukru rafinowanego, tłuszczu palmowego i barwników. Moda na produkty EKO nie ominęła również artykułów chemii gospodarczej i kosmetyków. Kosmetyki, których używamy zazwyczaj zawierają niebezpieczne substancje ropopochodne, syntetyczne barwniki i zapachy, oleje silikonowe, parafina, konserwanty, które bezpośrednio wcieramy w skórę. Coraz częściej kupujemy artykuły chemii gospodarczej z certyfikatem BIO/EKO, wiedząc że takie produkty nie zawierają szkodliwych dla nas dodatków.

– Słyszałam, że moda na ekologiczną żywność zagościła również w miskach zwierzaków. Czy to prawda?

– Tak. Na rynku już od kilku są w sprzedaży ekologiczne karmy dla psów i kotów. Ciekawostką jest wegetariańska karma, która zaspokaja zapotrzebowanie na witaminy, minerały, białka i węglowodany. Coraz więcej osób zaczyna również dbać o zdrowe karmienie zwierząt chcąc uniknąć wielu chorób. Karmę dla zwierząt posiadamy również w sprzedaży.

– W jaki sposób zachęciłby Pan potencjalnych klientów do zakupów w swoim sklepie?

– Zakupy w sklepie internetowym są bardzo wygodne, ponieważ pozwalają nam zaoszczędzić czas i zrobić zakupy o dowolnej porze przez siedem dni w tygodniu i praktyczne. Każdy zarejestrowany klient na pierwsze zakupy otrzyma 10% rabatu.

BEATA ŁUKASZEWSKA
LA TRADE Adam Lipka
adres: www.ekolipka.pl
kom. 662-073-381


Jeśli chcemy kupić produkt ekologiczny,
to bezwzględnie musi się na nim znaleźć ten symbol


Adam Lipka połączył pasję z życiem zawodowym.
Od wielu lat ja i moja rodzina jesteśmy wegetarianami.
Przywiązujemy dużą uwagę do tego co jemy


W naszej ofercie posiadamy
szeroki asortyment produktów ekologicznych
  2015-10-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98537123REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.