Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Listy do zmarłego
Zatłukł kompana na śmierć
Jezioro zabrało dwa istnienia
Zginął podczas koszenia trawy
Propagandowe media samorządowe niszczą lokalną demokrację
Afera budowlana. Domów nie ma, pieniądze zniknęły
Policjant bohatersko ratował uchodźców z pożaru
Ukradł koszyczek ze święconką spod kościoła
Pożar w ośrodku dla uchodźców z Ukrainy
Wdzięczna życiu Wiktoria Szczepańska
Pracownicy upomnieli się o kwity i pieniądze
Wilki wychodzą z lasu i sieją zniszczenie
Mięso, które straszy
Żyliński na emeryturze, ale czy politycznej?
Zamiast wyłączać modernizujemy oświetlenie
Wyszedł do lasu na spacer i... zmarł
Makieta dawnej Iławy
Tragedia na rzece
Tłusty czwartek. Koniec karnawału
Czekał na protezę kilka lat
Więcej...

INFORMACJE

2012-03-28

Wypadek w drukarni. Wózek przygniótł pracownika


W podiławskim Tynwałdzie w drukarni „Tejo” Zbigniewa Lipskiego doszło do poważnego wypadku. Daniel T. prowadził bez uprawnień wózek widłowy, który przewrócił się i zmiażdżył mężczyźnie udo. Poszkodowany w ciężkim stanie leży na szpitalnym OIOM-ie. Sprawę bada policja oraz inspekcja pracy.W hali magazynowej drukarni „Tejo” na kolonii pomiędzy Tynwałdem a Rudzienicami doszło do groźnego wypadku. Na mężczyznę przewrócił się wózek widłowy.

– 34-letni Daniel T. był pracownikiem tej firmy – mówi Jacek Żerański, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Olsztynie. – Mężczyzna wsiadł do wózka widłowego, mimo tego, że nie miał uprawnień. Jeździł nim po hali bardzo szybko. Wózek wywrócił się na zakręcie, przygniatając mężczyznę.


ZMIAŻDŻONE UDO

Prawa noga 34-latka została zmiażdżona w okolicy uda. Karetka pogotowia, która przyjechała na miejsce, wezwała do pomocy straż pożarną.

– Zanim strażacy przyjechali na miejsce, inni pracownicy firmy wydostali spod wózka poszkodowanego – mówi Tomasz Michalski, rzecznik prasowy iławskiej straży. – Strażacy prócz zabezpieczenia miejsca wypadku, usunęli plamę rozlanego oleju i butlę z gazem, która zasilała wózek widłowy.

Daniel T. nie powinien w ogóle wsiadać do tego pojazdu.

– Pracownik drukarni był zatrudniony na stanowisku gilotyny do cięcia papieru i nie miał uprawnień do kierowania wózkiem widłowym – podkreśla Żerański.

Poszkodowany leży na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

– W ciągu pięciu dni lekarze mają ustalić, czy uda się uratować nogę mężczyzny – dodaje Żerański.


BĘDZIE KONTROLA

W dniu wydania gazety (środa 28 marca) PIP w Olsztynie przeprowadzi kontrolę w drukarni.

– Postaramy się porozmawiać z poszkodowanym, jednak nie wiemy, czy nam się to uda ze względu na stan jego zdrowia – wyjaśnia Żerański. – Będziemy ustalać, kto jest odpowiedzialny za ten wypadek.

Skontaktowaliśmy się ze Zbigniewem Lipskim, właścicielem drukarni Tejo, który kiedyś był policjantem, a także prezesem Iławskiej Izby Gospodarczej.

– Nie udzielę żadnych informacji, ponieważ jest na to za wcześnie – powiedział Lipski. – Powiadomiliśmy o wypadku inspekcję pracy.


POLECENIE ODGÓRNE?

Zbigniewa Lipskiego zapytaliśmy, czy pracownik z własnej woli wsiadł do wózka widłowego, czy tez wykonywał polecenie służbowe.

– Jak już powiedziałem, nie udzielam żadnych informacji – powtórzył Lipski. – Udzieli wam je inspekcja pracy po przeprowadzeniu postępowania.

Jak powiedzieli nam Jan Wierzbicki, szef iławskiej prokuratury oraz Sławomir Nojman, oficer prasowy iławskiej policji, pracodawca poszkodowanego nie zawiadomił o wypadku żadnego z tych organów. Mimo tego policja zainteresowała się sprawą.

– Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego okręgowego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy – dodaje rzecznik PIP.

Do tematu wrócimy.

NATALIA ŻURALSKAW Tynwałdzie doszło do groźnego wypadku.
Poszkodowany, który bez uprawnień kierował
wózkiem widłowym, ma zmiażdżone udo


Wózek jak auto

Zapytaliśmy Mieczysława Czajkowskiego, właściciela firmy, która zajmuje się m.in. szkoleniami operatorów wózków widłowych, czym grozi jazda tym sprzętem bez uprawnień oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by wsiąść za kierownicę wózka.

Jak informuje Mieczysław Czajkowski zanim wsiądzie się na wózek widłowy powinny być spełnione trzy warunki: * wózek musi być dopuszczony do jazdy przez urząd dozoru technicznego (co roku wózek przechodzi przegląd); * pracownik musi mieć uprawnienia do kierowania wózkiem; * pracodawca musi wydać imienne zezwolenie pracownikowi do kierowania wózkiem.

– Gdy pracownik nie ma uprawnień, może dojść do wypadku, za który będzie odpowiadał pracodawca – mówi Czajkowski. – To jest tak, jak z samochodem. Można, nie posiadając prawa jazdy, umieć jeździć i wsiąść do auta, ale gdy spowoduje się wypadek, ktoś musi ponieść konsekwencje.

  2012-03-28  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
98536979REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2023 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.